Aizoaceae

marean

Active Member
Ma bag si eu ca musca-n lapte,ca de ,nu-s cunoscator :mrgreen: ,dar ce e aia BB si cu ce se mananca :) ?
 

Yanquapin

Member
:rofl: :rofl: :rofl:
E un colectionar din Constanta... Nu recomand consumul!
Sperai sa fie Brigitte Bardot sau Betty Boop :wink: ?

Am semanat si eu, cu un an intarziere :( - sper sa nu fie deja expirate- vreo 100 forme de Aloinopsis, Chasmatophyllum, Delosperma, Hereroa, Malephora, Nannanthus, Pleiospilos, Rabiea, Ruschia, Titanopsis.
Rodica, mai ai salvata lista cu comanda ? Nu stiu unde e factura :roll: , si pe site Mesa nu mai sunt cateva din ele- am deci o problema mica de ID :)...
 

marean

Active Member
Yanquapin a spus:
:rofl: :rofl: :rofl:
E un colectionar din Constanta... Nu recomand consumul!
Sperai sa fie Brigitte Bardot sau Betty Boop :wink: ?
Merci,sunt si eu mic si nestiutor :mrgreen: :D :oops: !
Mult succes cu semintele tale proaspat semanate ,sper sa le descurci identitatea !
 

ghia_don

Active Member
Am cumparat un plic de seminte de mesembryanthemum criniflorum, daca le seman acum vor ajunge sa infloreasca anul asta?
 

rodica05

Member
Da! Le poti semana direct afara. Am avut si eu anul trecut si mi-au inflorit. Sunt superbe! Ai grija cu vrabiile - mie mi-au mancat mare parte din plantule.
Le-am semanat la inceputul lui martie si in mai deja aveam flori:

Anul asta de-abia le-am semanat (acum 3-4 zile).
Plicurile isi merita pretul - pana-n 4 lei si sunt sute de seminte.

Te asteptam cu flori :wink:
Rodica
 

magda

Active Member
Moderator
Buna

de unde ati luat voi semintele ?Sunt de mai multe feluri? vreau si eu, va rog sa-mi spuneti si mie.
 

rodica05

Member
Buna Magda,

Daca te referi la semintele de Mesembryanthemum, se gasesc in supermarket si locurile unde se mai gasesc seminte de flori si legume. Daca te grabesti mai poti sadi semintele anul acesta, daca nu, cumpara-le si pastraza-le pentru anul viitor.

Rodica
 

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat si eu in urma cu doi ani asa ceva gata inflorit.
Din pacate nu au rezistat prea mult la mine.
Inteleg ca sunt anuale.
Cam cat dureaza perioada lor de inflorire?
 

diana999

Active Member
problema e ca nu cunosc....sunt mereu cu ochii pe ofertele membrilor.am doar o adresa de la un colectzionar unde nu am gasit in lista cu semintze.sunt o incepatoare.stau la panda....poate apare vreo oferta :D
 
Sus