Bonsai Zanthoxylum beecheyanum (piper chinezesc) - by alien.

alien.alin

Member
am descoperit ieri niste paianjeni minuscului pe tulpina bonsaiului meu...


CE E DE FACUT???? ca nu vreau sa se inbolnaveasca...

ma gandesc sa cumpar niste insecticid, si sa-l stropesc...dar habar n-ma de care si cum sa fac tratamnetul...


PLSSSSS HELP
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Astia sunt tare pacatosi. Nu insecticid iti trebuie ci acaricid: Omite, Neoron, Nissorun. Sa ai grija sa stropesti bine planta pe toate partile. Probabil va fi nevoie sa repeti tratamentul. Ai grija ca s-ar putea sa fuga de pe bonsai si sa-ti ajunga pe alte plante.
 

alien.alin

Member
norocu meu ca bonsai-ul e singura planta din camera, restul sunt in balcon, sau in alte camere
:)

aporpo, stiti pe unde gasesc pamant de bonsai? ca am cautat de mi-a venit rau...si n-am gasit.. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut o singura data la Hornbach in primavara. Pachetul cred ca era de 5 L. Nu-mi mai amintesc pretul, in orice caz nu era mare. De atunci nimic nimicuta.
 

vali

Active Member
Moderator
Alin,
in primul rand, trebuie sa fii sigur ca este vorba de asa-numitii paianjeni (acarienii pomilor).
Personal, am mari dubii, daca spui ca i-ai observat pe tulpina si -mai ales - daca ai putut sa-i observi cu ochiul liber si sa-ti dai seama ca arata ca niste paianjeni.

Uita-te pe-aici si vezi cu ce seamana
paianjeni
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2858
http://www.ext.vt.edu/departments/entom ... /1-13.jpeg
- folosesti acaricid

sau afide
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2990
- folosesti insecticid

sau, mai cauta... poate e altceva.
 

alien.alin

Member
vali, am reusit sa le fac poze intrusilor...niste chestii mici, cam 1 mm, stau pe loc mai tot timul, iar daca le ating cu un varf ascutit, ceva, incep sa se miste putin...in rest n-am observat sa faca ceva...nu cred ca sunt paianjeni
uite si poze cu ei

http://img187.imageshack.us/img187/5558/dsc0693co9.jpg
http://img501.imageshack.us/img501/8127/dsc06931yq3.jpg

am studiat tot copacelul, par sa fie doar 2 intrusi...


btw, pozele cu gandaceii aia pe care mi i-ai aratat m-au facut sa-mi piara pofta de mancare :)
 

vali

Active Member
Moderator
Greu de spus din aceasta imagine despre ce gen de lighioana e vorba (ca despre cum o cheama exact, habar n-am, cum n-am habar nici daca e un daunator sau nu).
Principalul e ca in mod cert nu e vorba de acarieni.

Dar daca vrei neaparat sa scapi de ele, foloseste un insecticid cu spectru larg (gen Perfect Plant - tripla actiune, care e spray, sau Biosect - solutile lichida la pulverizator). Se gasesc mai pe la toate florariile sau magazinele cu raioane de profil, mult mai usor decat acele pulberi la plic, care ti-ar mai pune si problema dozajului...

Spor.
 

YAN

Member
alien.alin a spus:
norocu meu ca bonsai-ul e singura planta din camera, restul sunt in balcon, sau in alte camere
:)

aporpo, stiti pe unde gasesc pamant de bonsai? ca am cautat de mi-a venit rau...si n-am gasit.. :)
Am vazut si eu specia asta de piper pe la Brico ! Era destul de ochios copacelul ! Am gasit la Brico amestec de turba pentru bonsai . Si ingrasamant echilibrat am gasit cu NPK 4,4 - 5,3 - 5,3 de la Vitaflora ! Destul de echilibrat ! Dar tuf vulcanic ? Nu am gasit nicaieri . Ma refer pe aici pe langa mine . Arunca un ochi la Furnizori . Poate te ajuta !

Spor la copacel !
 

alien.alin

Member
@ YAN, mersi mult...

intr-un final am reusit sa gasesc un saculet de 2 kg de pamant pt bonsai...si e intradevar ca cel care il am deja in vasul cu Bonsăică.


cat despre Bonsaica, creste...creste...creste...mi-am luat inima in dinti, si i-am plantat ceva muschi luati din gradina unui tip (furati, ca sa zic asa), si i-am pus peste pamantul bonsaiului (acum vreo luna)...mi-a fost frica la inceput...dar vad ca le merge bine la amandoi...lu' Bonsaica ii cad si ii cresc frunze in mod normal, ca si inainte de plantarea muschiului, iar muschiul n-are nici o treaba...e verde-verde...ptiu ptiu, sa nu fie cu deochi :)
 

YAN

Member
Treaba cu muschiul am vrut sa o aplic si eu ! Dar nu am gasit muschiul ala mic , des si foarte verde . Mi-a trimis cineva un muschi de ala lung ! Nici nu stiu cum ii spune ! Dar nu merge la bonsai !
 

alien.alin

Member
firele de la muschiul pe care l-am luat eu au aprox 3 mm lungime...si l-am cules dintr-o gradina din Sacele (pt cei care stiu)
 

alien.alin

Member
eu am gasit nuschiul asta in curte, langa gardul gradinii...e posibil totusi ca si relieful sa aibe vreo influenta. zona de munte, zona de campie...nu stiu ce sa zic...poate si pamantul sa aibe vreo influenta...chiar nu imi pot da seama...

o sa fac si eu poze maine si o sa-ti arat.


ps: poate renuntam la "domnisme", mie nu-mi plac... :)
 

alien.alin

Member
Yan, ai reusit ceva cu muschiul? la mine vad ca ii merge foarte bine...li lu Bonsaica si lu' vecinu lui, muschiu' ...
 

YAN

Member
Cu muschiul din poza de mai sus nu am facut nimic ! Dar am gasit si eu muschi din ala finut ! Am scris despre el in topicul pentru Carmona si o sa mai revin cu info !
 

alien.alin

Member
gata cu muschiul...l-am scos si eu...

motivul: desi l-am curatat destul de bine inainte sa-l pun in ghiveci alaturi de bonsai, se pare ca pamantul muschiului mai avea ceva musafiri...de curand observasem ceva activitati miniere in ghiveciul meu si nu stiam de unde...pana m-am hotarat sa dau muschiul la o parte...atunci am observat vreo 3-4 rame...le-am scos afara imediat...am indepartat cat de bine am putut muschiul cu tot cu pamantul lui...

sper sa nu se fi suparat prea tare Bonzy, desi am vazut ca au inceput sa i se ingalbeneasca putin frunzele...oricum, la primavara o sa-i schimb pamantul, sa fiu sigur ca nu mai exista musafiri nepoftiti
 

alien.alin

Member
no, sa mai revenim cu informatii despre evolutia lui Bonzy...

saracul...a avut de suferit de pe urma ideei mele nastrusnice de a-i pune muschi in ghiveci...l-a cam deranjat...

acum arata cam asa...
http://s544.photobucket.com/albums/hh35 ... escz_1.jpg

i-am pus o microsera de vreo 2 zile...sper sa-si revina...are ceva muguri noi...cine stie...poate-poate isi revine...are o valoare sentimentala deosebita si mi-ar parea rau de tot daca l-as pierde...

daca aveti ceva idei cum sa-l fac sa-si revina, pls, help me
 

alien.alin

Member
AJUTOOOOOORRRRRRR...

la Bonzy meu a aparut putin mucegai pe unele crengute....inclin sa cred ca e din cauza serei si a faptului ca a fost udat probabil prea mult. i-am scos sera azi, il las sa vad cum se dezvolta acum....


daca aveti si alte idei, pls HELP
 
Sus