Ce facem cu narcisele,zambilele,din ghiveci?

armeana

Member
Fetelor eu am luat 3 bulbi de zambile de la Ambient inainte de Craciun,le-am pus in pamant si 2 au inflorit dar anemice de numa ,floarea daca a avut 8 cm,tija si una se tot chinuie sa infloreasca.Am aflat acum ca ciclul lor de inflorire este schimbat.Cele pe care le-am luat eu trebuiau plantate sa infloreasca inainte de Craciun,bulbi sunt cu 2 feluri de cicluri de inflorire,primavara si toamna,daca ii puneti cum iam pus eu sa infloreasca primavara,inseamna ca din cauaza ca ei au inflorit parimavara eu i-am fortat sa infloreasca in acelas an iarna
 

anyny

Member
am 3 zambile primite de 8 martie, florile s-au uscat, le-am taiat. precizez ca sunt in ghiveci.
sa le las acolo fara sa le mai ud in speranta k vor inflori la anul?
sau sa le pun in gradina?
jumatate din bulb e in afara pamantului. asa trebuie sa fie?
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, Any, la zambilele fortate bulbul e jumatate in pamant, jumatate deasupra
dar daca ai gradina, eu iti sugerez sa le plantezi in gradina, si sa acoperi bulbul
 

aleynad

Active Member
Moderator
daca a inflorit nu cred ca va mai creste
Fabian spunea ca din cauza caldurii din case, tijele la zambile sunt scurte
 

fdana

Member
Deoarece eu nu am gradina ,gradina mea este in ghivece si vroiam sa va arat ultimii ghiocei ,precum si "inceputul" zambilelor( a unora caci altele s-a ofilit deja):
 

helisananca

Member
la mine zambilele deja s-au trecut mai am decat 2 inflorite(in ghivechi normal )narcisele s-au trecut si ele..intrebarea mea este cand scot bulbul ca sa il pun la pastrat??pt la anul?
 

helisananca

Member
si inca ceva:eu am taiat florile uscate ..la zambile ma refer ..am taiat tija cu floarea uscata ,am facut rau,va afecta bulbul??
 

anyny

Member
anca si eu asa am facut cu floarea dupa ce s-a uscat.
acuma pune-o in gradina sau daca nu poti, atunci las-o in ghiveci undeva la racoare si intuneric pana la anul
 
Sus