Clematis Romantika

bradut

Well-Known Member
Superba Romantika asta! Si pozele sunt foarte reusite. O vazusem in mai multe locuri, dar nu ma lamurisem cum este intr-adevar culoarea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu e spectaculoasa de sine statatoare. In schimb infloreste bogat si i-ar sta bine in compania unui trandafir sau a unei clematite albe cu flori mari batute si frunzis des (precum Duchess of Edinburgh, desigur, daca nu stiati deja slabiciunea mea :rofl:)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek:f: :eek:f: :eek:f: Cred ca ai facut-o in ciuda mea, Carmen :rofl: Si mai vorbesti si de combinatii cu trandafiri albi, ca sa-mi pui capac!

Singura chestie care ma consoleaza e ca Sombreuil, care trebuia sa fie perechea lui Romantika e pricajit rau, cred ca il sufoca, asa ca mai pot astepta un sezon pana sa i-o pun in brate :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu vreau sa te necajesc. :( Poate reusesc sa o inmultesc pana la anul si macar asa vei stii sigur ca ce primesti e chiar Romantika.
Si eu tot cu Sombreuil am plantat-o. Bietul trandafir l-am transplantat de 2 ori numai in primavara asta, el fiind achizitionat in toamna. Si desi era foarte amarat, jumatate din el a inghetand peste iarna, acum are un bobocel pe care il astept cu nerabdare sa se deschida.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carmen, :hug:, stai linistita ca nu ma necajesti :D Daca n-o fi ea, o fi alta, la momentul potrivit, acuma n-o sa imi smulg parul din cap, mai fac si eu galagie ca sa ma aflu-n treaba, mi-a trecut, la momentul descoperirii am fost furioasa :mrgreen:
Doar ca la noi inca nu a aparut pe piata si mi-a placut indigo-ul acela inchis, nu are nici o stridenta si m-am gandit ca i-ar sta foarte bine cu Sombreuil, s-ar fi pus in valoare reciproc
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu o Romantica din asta anul trecut, sa o combin cu ceva englezesti. Dar pana acum nu am vazut flori la ea.
O astept cu interes, desi vad ca a stagnat, nici nu mai creste, nici boboci nu are, a ramas pe la vre-o 60 cm inaltime. :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A ta e poloneza, nu? Inseamna ca nu toate au fost etichetate gresit.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Una calda si alta rece... asta inseamna ca e posibil ca Belle sa nu fie Belle (din fericire e frumoasa). :|
 

anasstasia

Active Member
Ba eu cred ca e Belle. Am eu un feeling. Si daca nu e, oricum e ciudatrieca, asa ca nu-mi pare rau. Nu cred ca exista clematita urita, doar sa nu am dubluri.
 

iris

Active Member
Deci......a inflorit si clematita mea Romantika made in Polonia
:hipnotizat: http://irismihnea.sunphoto.ro/Punct_si_ ... t/75650500 Am uitat sa-i leg un fir rosu sa nu mi-o deocheati :mrgreen: Eu una nu o vad neagra dar poate daca o amenint ca voi pune alta in locul ei am sanse sa-si simbe culoarea. Asta sigur nu e Romantika sau poate ma insel eu fiind la primele floricele poate se hotarasete sa fie ceea ce scria pe tzidula.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ai rabdare cu ea, se ve inchide mai mult odata cu maturizarea plantei si a florilor ;-)
Am pus poze cu floarea pe pagina precedenta.
 

anasstasia

Active Member
Si romantika mea dupa ce a fost rupta accidental de prietenul meu si-a revenit. Sarmana a crescut vazind cu ochii (intr-o saptamina cam 30 cm) pentru ca a fost udata zi de zi. La mine le distruge seceta.
 

alfa

Active Member
Romantika mea cosita de jos nu a pierit, are cei drept doar un lastar nou, dar de vreo 2m si plin de boboci! :dans:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematita aceasta este impresionanta. A inflorit fara incetare din mai pana acum. Nu a fost mereu la fel de bogata, dar nu am vazut-o in toata aceasta perioada fara vreo floricica.
Pozele sunt de ieri, si arata asa cu toata arsita si canicula din zona noastra de campie ;-)

 
Sus