Colectie IULIA

IULIA

Active Member
si vreo 6 phale adoptate de la super super reducerile de acolo, dar toate cu tije noi? da?
in rest m-am stapinit. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

IULIA

Active Member
eh, si am comis-o iar, dupa 12 ore de alergatura, va prezint rezultatele:
vanda:

phale:


miniphalenopsis:

minidendrobium:

cattleye:

burageara:

si altele si altele, dela reduceri, neinflorite sau in curs. pe etape, mai prezentam. va urma. :rofl: :rofl:
 

marioara

Member
Forte frumoase, Iulia. Toate orhideele Phalenopsis pe care le ai isi pastreza florile 5-6 luni? Am vazut ca sunt unii hibrizi care isi pastreaza florile cel mult o luna.
 

IULIA

Active Member
cum 5-6 luni?
max 5 luni am avut , dar citeva. care au traversat o perioada de vara, toamna, iarna. si cind zic citeva, imi ajunge o mina :D
media este cam de 2 luni.
evit de la inceput sa cumpar phale f inflorite, pt a ma bucura si eu de florile lor. doar daca sint chestii deosebite le cumpar total inflorite.
multe le am cumparate insa si fara flori, si acum sint surpriza. :D :eek:
 

Sash

Active Member
Ai idee care au fost/sunt cele mai longevive? In functie de culoare, frunze sau altceva? Ca ale mele s-au comportat diferit insa nu stiu cat a fost vina lor, a vanzatorului sau a mea.
 

IULIA

Active Member
cam stiu. eu totusi cred ca e si in fct de locul in care stau.
am avut unele pe pervazul din dormitor care au fost cumparate inflorite la brasov, la intilnire. deci la sf de august. sapt trecuta au cazut ultimele flori la cea mai longeviva si acum vreo 3 sapt la celelalte. am dat un ex. :D
i-am pus un semn pe indicator asteia sa o stiu.
dar am unele , luate de la hornbach in noiembrie, la care au cazut deja florile :eek: . astea stateau in bucatarie :oops:
 

IULIA

Active Member
sigur ca sint multe alte locuri, inclusiv geamul de la baie :rofl:
alte mutari prin casa si ghivece :
la miniphalenopsis am gindit urmatoarea mutare


iar la vande, cu pletele in vint, ca e mai romantic

 

IULIA

Active Member
altul nou, la care ii caut pereche :

si pentru care ii multumesc lui ANI

si ceva salvat de la reduceri de magazin, stil aruncatul la tomberon:
 
Sus