Colectie sarselia

CristianG

Well-Known Member
Mosul a fost cam darnic....Asa multe phale? Am vazut o vanda la geam...Apropo, am observat ca la anumite phale nu le-ai taiat tijele....Nu uita sa le tai tijele de la al treilea nod...Asa arata destul de inestetic! :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Mosul a fost cam darnic....Asa multe phale? Am vazut o vanda la geam...Apropo, am observat ca la anumite phale nu le-ai taiat tijele....Nu uita sa le tai tijele de la al treilea nod...Asa arata destul de inestetic! :)
da e Vanda mea cea cu putine radacini de care va zisesem mai demult.
trebuie sa ii fac o noua poza si sa v-o arat ca sa o putem compara.

da sunt unele phale pe care le-am luat la reducere nu de foarte de mult timp si nu am apucat sa le tai tijele iar acum marea majoritate mi-au facut ramificatii pe tijele vechi.
o sa vad dupa ce vor inflori ce pot sa fac.

din pacate doar phale ca nu am avut bani de altele dar am vazut niste minunatii de mi-a venit sa ma tai cu cutitul...

:(
 

mymo

Active Member

M-ai dat pe spate!
Nr.7 e preferata mea,eu ii spun "vacuta" :)
Sa le stapanesti sanatoasa!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc mult!
Mymo nici eu nu mai stiu de cand cautam asa o "vacuta"----imi place denumirea! :rofl: :wink:

asa ca luand-o mi-am luat o pietricca de pe inima dar mai am si bolovani in ceea ce privesc orhideele asa ca inca nu sunt total multumita.

pupici
 

sarselia

Active Member
Moderator

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, plantele sunt destul de anemice...Sa inteleg ca prietenii tai ti-au dat orhidee de care ei vor sa se debaraseze? Gestul lor este frumos insa ai grija sa nu ajungi in situatia de a le resuscita. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG nu sunt anemice deloc orhideele.Doar ca au trecut prin frig de cand au fot cumparate si pana au ajuns la mine plus ca au facut un drum de Oradea-Arad si au stat sarmanele cam inghesuite intr-o plasa.
daca trec florile nu e nicio problema pentru ca planta arata bine si nu imi fac probleme legate de ea.
 

michaela

Active Member
CristianG a spus:
Sarselia, plantele sunt destul de anemice...Sa inteleg ca prietenii tai ti-au dat orhidee de care ei vor sa se debaraseze? Gestul lor este frumos insa ai grija sa nu ajungi in situatia de a le resuscita. :)
Uneori e bine sa ne abtinem in a face aprecieri :) :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
michaela a spus:
CristianG a spus:
Sarselia, plantele sunt destul de anemice...Sa inteleg ca prietenii tai ti-au dat orhidee de care ei vor sa se debaraseze? Gestul lor este frumos insa ai grija sa nu ajungi in situatia de a le resuscita. :)
Uneori e bine sa ne abtinem in a face aprecieri :) :wink:
Si eu zic la fel!
mai ales cand nu intotdeauna vin din suflet!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Sa te bucuri de ele, sarselia! Sunt frumoase si daruite din suflet! :D
Multumesc tare mult!
Da au fost daruite cu mult drag si chiar daca planta era pe moarte pentru mine gestul inseamna mai mult dar cum am stiut sa fac training-uri in ceea ce privesc orhideele am primit ce nu aveam.

:wink:
 
Sus