Golden Celebration (David Austin)

mirceaspc

Active Member
Moderator
Poate intrebarea mea este putin "nepotrivita" dar totusi : care sunt diferentele dintre Golden Celebration si Graham Thomas?
Eu am un Graham Thomas cu "eticheta" si un galben englezesc prins din butas pe care l-am numit eu Graham Thomas dar nu sunt 100% identici.
 

monika 82

Well-Known Member
Aici este graham thomas:http://postimg.org/image/9jbmye2rx/
Eu ii am pe ambii, o sa va scriu ce am observat eu la cei doi, fiind in primul an de viata, asteptam pareri din partea doamnelor care ii detin de mai mult timp:
golden celebration:rozeta plina,floare mare, culoare galben aurie, frunzisul este bogat,frunzele usor mate, miros de ceai-in descrierile de specialitate se spune ca uneori dezvolta mireasma de vin si capsuni(nu am remarcat, o sa fiu cu nasul in flori anul viitor),
graham thomas: floare sub forma de cupa, floare medie, culoare galben, frunzele lucioase, mireasma placuta, rezistent la boli desi a fost un an ploios nu am avut probleme cu el!
 
Ultima editare:

mirceaspc

Active Member
Moderator
Multumesc. Necunoscutul meu cel mai sigur este Graham Thomas. Probabil ca daca i-as vedea pe amandoi unul langa altul diferentele ar fi clare. Asa din poze...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Golden C are mai multe petale ,flori mai mari si cred ca e si mai florifer decat Graham Thomas ,dar poate eu il iubesc mai mult :D
e asa cum zice Monica ,GT are forma flori cupata si petale mai putine .
difera clar si la nuanta .
am incercat sa cauta poze ,dar acum mi-am dt seama ca nu prea am poze faine cu Gt ,dar totusi postez ,eu cred ca se vede destul de bine diferenta de nuanta si forma florii .
Graham Thomas ( bobocii sunt mai inchisi la culoare,si se vede ca infloreste cumva in buchete ,iar in ultima poza se vede cum se deschid florile la culoare )


Golden Celebration (si asta are mai multe flori pe o tija ,dar parca mai putine decat GT si flori mai mari)
 

dalailana

Member
Golden celebration timp de 2 ani la mine in gradina a facut un singur val mare de flori si apoi din ce in ce mai putine flori si toamna nimic, asa ca anul acesta am renuntat la el. La voi Golden celebration a inflorit mai bine?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa ai rabdare cu englezestii, poate mai mult decat cu alti trandafiri, Doi ani e o perioada foarte scurta, de-abia dinal treilea an incepe un trandafir sa arate ce poate: isi stabilizeaza forma tufei,inflorirea, etc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine este unul din englezestii cu inflorire continua, mereu are flori. Merita sa ii schimbi pozitia, poate nu ii placea solul acolo unde se afla.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
la mine ,cred ca e cel mai florifer .
si eu spun ca din al treilea an infloresc cum trebuie engelezestii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dalailana , trandafirii englezesti si cei vechi sunt alta mancare de peste fata de cei TH si floribunda, cu care suntem noi obisnuiti, in Romania! Le trebuie un anumit numar de ani ca sa se instaleze si sa creasca. Ca sa nu mai spun ca si conditiile influenteaza dezvoltarea. Am si eu unii care la alte fete s-au dezvoltat minunat iar la mine se chinuie, unora le-am schimbat locul si a fost mai bine, cei pe care i-am lasat la locul lor ii tratez mai bine decat pe ceilalti, adica ii ud mai mult daca vad ca solul e unul mai uscat, ii fertilizez mai mult, etc. Unii, din ce am observat, pur si simplu sunt debili din nastere, ceva s-a intamplat cu ei intre pepiniera si gradina mea si nu vor orice as face. Asa ca ila il inlocuiesc cu altul, aceeasi varietate. Ca eu sunt incapatanata ;-)
 

dalailana

Member
Asa am făcut eu l-am dat pe golden și nici în gradina care l-a primit nu a inflorit decât 1 data -cu îngrijirea corecta pe care o avusese si la mine. Și eu cred ca se întâmplă ceva între pepiniera ai gradina prea unii merg bine și alții sunt sensibili. Din 4 Englezeșt 2 m-au dezamăgit și 2 au fost minunați
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Esti sigura ca era Golden? De unde l-ai achizitionat? Verifica imaginile cu Graham Thomas de exemplu, este un trandafir care se potriveste mai bine cu caracteristicile pe care le-ai mentionat.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Am si eu un butas micut. A facut o floricica. Abia astept sa ajunga ca in pozele dumneavoastra.
 
Sus