Leusteanul verde

mirela06

Active Member
Te cred Victorito ca asa sunt si eu ,si cred ca si multi dintre noi, daca nu toti :rofl:
Sa ai noroc de el si sa rasara minunat sa poti fi fericita in totalitate.
Sa ne tii la curent cu evolutia lui :)
 

victoria

Active Member
Multumesc Mirela.Asa o sa fac.
Si,pentru ca totul sa fie perfect,aseara,cand am fost in gradina la inspectia de seara,am descoperit si 2 radacini din leusteanul de anul trecut.In sfarsit.Am crezut ca l-am pierdut,ori de la ger,ori din cauza ca,avand atat de multa iarba in zona aia,am curatat-o cu sapa de nu se mai vedea nimic.Acum a iesit dragutul de el si imi vine sa il pup :)
 

lelia

Well-Known Member
Eu anul trecut am pus seminte ,au rasarit frumos ,dar cum vara a fost secetoasa frunzele au pierit .Am fost surprina acum ,sa vad cum ies din pamant ,toate firele de leustean .E foarte rezistent si un deliciu in ciorbe 8)
 

victoria

Active Member
Asa este.Si mie imi place foarte mult,de aia eram asa suparata ca nu mai rasariea si nici seminte nu luasem.Acum nu mai sunt. :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari fetelor ca aveti asa leustean .Este o planta minunata, sanatoasa si buna la dat gust preparatelor culinare.
Eu o folosesc aproape in toate mincarurile.Chiar ne place :)
 

ghia_don

Active Member
thea a spus:
Sa va spun cum am reusit eu sa am leustean in glastra. :)
Este o superstitie ca leusteanul se prinde numai daca este plantat de o vaduva.
Mai in gluma mai in serios am rugat o ruda care era vaduva, sa-mi puna niste seminte intr-un ghiveci.
Neincrezatoare in superstitie si dorind sa am mai mult leustean am plantat si eu, in alt ghiveci, din aceeasi punguta de seminte.
Ce credeti,din semintele plantate de mine s-a ales praful dar din semintele vaduvei am acum o minune de leustean.
Voi credeti in astfel de superstitii?Eu am ajuns asa deoarece ador plantele dar cu greu reusesc sa le am viguroase si frumoase.
Gabiuta a spus:
:rofl: :rofl: :rofl: eu stiam ca se pun seminte,se muta.se imparte .etc...numai de mina de barbat :mrgreen: .Asa ca atunci cind fac aceste operatiuni il pun pe sotul meu fiindca atunci cind am incercat eu nu s-a prins :mrgreen: .
victoria a spus:
Eu stiu asa:
cu cat crezi mai mult intr-un lucru,cu atat mai mult acel lucru chiar ti se va intampla. :) Eu nu sunt superstitioasa.Cu nimic.
Iar leustean am pus in rasadnita anul trecut si a iesit :)
 

mirela06

Active Member
:rofl: Pai nici eu nu am stiut si am vrut sa pun rasadul primit de la vecina, dra speriata mi-a spus ca nu se va prinde daca nu-l pune sotul. Asa ca...am scapat si de munca asta si las sa creada ce vor(asta pina la o limita :rofl: ), desi sotul ride si spune ca ...”fiecare bordei are cite-un obicei” :rofl:
Oricum, a rasarit frumos si anul acesta si asta in toate locurile unde le-a amplast ”mina de barbat” :rofl:
Asa arata o parte din el:

http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/12832667
 

Aura

Member
Chiar asa rar e leusteanul??? :)
sa va povestesc o faza tare...un amic frantuz mi-a trimis diverse seminte de plante...la randul meu, am vrut sa ma revansez...si l-am rugat sa-mi spuna ce si-ar dori...dar eu spuneam asta cu scuzele de rigoare...ca eu nu am plante deosebite...ce credeti ca isi dorea frantuzul? leustean..seminte de leustean... :) nu-mi venea sa cred...ma asteptam sa -mi zica cine stie ce planta grozava...dar omul nu-si dorea decat seminte de leustean..am crezut ca face misto de mine si nu stiam cum sa-l intreb...daca chiar vorbeste in serios..l-am luat cu binisorul...si i-am spus ca la noi e o planta comuna..si ca mai in toate gospodarile de la tara se gaseste... dar omul vorbea serios...
in fine, i-am cumparat seminte de leustean...doua plicuri nu unul.... :D
s-a bucurat tare mult....
Aura
 

bebe Iris

Active Member
de asta nu ramane leusteanul pus de mine? :eek:
am o tufa de 25 de ani dar ce pun eu de vreo 5 ani, nu ramane.
tre' sa-l pun pe sotu la munca :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: Mai sa stiti ca ar fi bine sa puneti sotii sa planteze mai multe aromatice . Sigur faptul ca...o planta ,2 plante(gen fem. ) sunt incintate de ...un barbat, 2 barbati(gen masculin) si de aceia sunt asa de active. :rofl: Tot ce-i contrat se atrag.
Acum imi dau seama dece tot ce pune sotul meu in gradina se prind , cresc mari si frumoase si...ceee mai munca tragem la eleeee :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mi-a rasarit si mie leusteanul din gradina, in sfarsit, cand credeam ca daduse ortul popii :) Ambele tufe :) Si plantate de mine, nu de vaduve nici de barbati :rofl: E drept ca radacinile mi le-a adus tata! Asta se pune? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mirela06 a spus:
:rofl: Toot barbatii saracii :rofl:
Si sa mai aud ca nu-s buni de nimic...am sa fac greva :rofl:
:rofl: Pai Mirela draga, asa zicem noi, ca sa nu si-o ia in cap mai rau...ca si asa-s fuduli de felul lor :rofl: Asa ca le tragem cate-o biciusca, pe urma le dam un cubulet de zahar, sa uite de biciusca si uite-asa ii momim sa-si faca treaba :wink: :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a rasarit si leusteanul meu , e drept ca eu am adus radacinile din curtea bunicii [ e si ala adevarat ca de cinci ani tot aduc si nu rasare , acum se pare ca am reusit ], dar cine stie poate a fost plantat cindva de bunicul meu :? :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Dacian, felicitari.Tu barem esti nene sisigur are sa-ti rasara si sa creasca mari plantutele.
Sper ca nu ai luat o biciusca, cubulete de zahar si bombonele :rofl:
 
Sus