Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

E o fiola de 5 ml, contine 25 g/l deltametrin de la firma Glissando. Nu stiu de toxicitate ca nu scrie pe fiola. Scrie doar ca e insecticid pentru culturi de cartofi, legume, pomi fructiferi, vita de vie. Mi s-a spus ca e la fel ca Mospilanul, ca actioneaza impotriva musculitzei albe.
 

ACHIMENES

Member
Deltametrinul = piretroid de sinteza
Aceste insecticide ( piretroizii ) sunt stabile 7-15 zile, actioneaza asupra sistemului nervos al insectelor, pe cale de contact, ingestie si respiratie, avand o puternica actiune de soc.
In general sunt produse toxice si mediu toxice.
Timpul de pauza variaza de la 1-3 zile pana la 3 saptamani ( la cele toxice )
Au spectru larg de actiune, selectivitate redusa si pot forma rase rezistente de daunatori.
Sunt cele mai puternice insecticide cunoscute pana in prezent
Deltametrinul ca substanta activa, il mai gasim si in binecunoscutul DECIS care face parte din grupa de toxicitate III - adica toxic.
Spor la vanatoare de insecte :)
 
Deci e cam toxic, dar pot sa casapesc musculitzele de pe cele 3 ramurele de fuchsie? De Decis am auzit si eu cand eram copil, dadeam pe camp impotriva gandacului din Colorado :)
 

andraa

Member
am si eu niste musculite albe, dar ale mele traiesc pe pamant, nu le-am vazut pe flori de loc. cum scap de ele?
 

Roxana

Active Member
ce zici tu cred ca sunt musculite din acele care nu fac rau plantulei. Daca nu sunt si pe planta si nu zboara, ci doar sar din pamant atunci cand uzi planta, nu ai de ce sa te temi. sunt inofensive.
 

andraa

Member
mai zboara si prin casa, seamana cu betivele dar sunt albe. Nu sunt pe plante. Dar sunt enervante rau si vreau sa scap de ele.
 

lili

Member
girafavesela a spus:
Deci e cam toxic, dar pot sa casapesc musculitzele de pe cele 3 ramurele de fuchsie? De Decis am auzit si eu cand eram copil, dadeam pe camp impotriva gandacului din Colorado :)
Nu trebuie sa te ingrijorez!!!!....Substantele comercializate in magazinele cu specific fitosanitar au grad redus de toxicitate. Produsele cu un grad mare de toxicitate nu se comercializeaza atat de usor , este nevoie de aprobari speciale :!: ...se aduc pe comanda direct la sursa. Acolo unde se comercializeaza astfel de produse se cunoaste gradul de risc si se aduce la cunostiinta gradul de toxicitate al produsului respectiv....obligatoriu a se purta combinezon de protectie, ochelari si masca.
 

daisy111

Active Member
:cry: :cry: Ajutorrr!!!!Nu mai pot scapa de invazia de musculite albe!!Am vazut ca sunt inebunite dupa Mimulus,sunt cu miile si s-a pus si pe o fucsie :cry: :cry: si mi-e frica sa nu se puna si pe restul florilor,in special abutilonul ce sta sa infloreasca. :cry: :cry: Am tot dat cu un spray special cu spectrul larg,dar degeaba,nu face fata.Am un plic de Mospilan (Gabiut de la tine),cum sa il diluez pt 2l?ca nu scrie nimic de preparare pe plic si atat are stropitoarea.Si pot da pe toate plantele,in tot balconul?
 

mymo

Active Member
Eu cu Lider dau,mai nasol e cand impart plicul in 12 ca folosesc doar un litru,sunt ca aia care-si pregatesc "prafurile".Am o bucata de sticla si pe aia fac liniute cu cutitul :)
 

daisy111

Active Member
O sa merg diseara sa caut Lider.Am dat ieri cu Mospilan,aveam plicul in casa si am dat pe toate florile,in special am insistat pe Mimulus dar se pare ca nu prea are efect pt ca astazi am dat cu mana prin floare si au iesit multe musculite din ea :cry: Iar ieri cand dadeam,zburau si se puneau pe floarea proaspat stropita :x parca le pusesem miere :cry: :cry: Daca am dat cu mospilan,cand sa dau cu Lider,la cate zile?
 

mymo

Active Member
Eu am dat cu Omite ca am avut impresia ca misuna ceva paianjen rosu si atunci am descoperit musculite pe una dintre frumoasele mele fuchsii :x ,a adoua zi am dat cu Lider si vad ca au suprevietuit cu succes.Eu le-am stropit pe toate ca scarbele se muta de la una la alta.
 

daisy111

Active Member
Atunci o sa incerc sa dau luni,mi-e teama maine sa nu atace cumva plantele solutia.Poate oi reusii sa le omor,macar sa ramana mai putine. :x :x
 

mymo

Active Member
Ieri a fost luni,sa nu mai stai pana lunea viitoare ca se inmultesc si isi fac de cao cu floricelele tale.
 

Viovett

Member
Am avut si eu o experienta neplacuta cu musculita alba - a venit la pachet cu un leandru de la Hornbach si pt ca era duminica si n-aveam in casa decat Substral-ul universal l-am folosit, cu rapel la o sapt si a fost ok. In lipsa de altceva mai specializat va ajuta si asta :D
 

daisy111

Active Member
Am fost la farmacie si am cerut Lider si mi-a spus ca mult mai bun e Actara decat Liderul. :? Eu am luat din amandoua si o sa dau pe rand din ambele. :nu-mi_place:
 

mymo

Active Member
Eu am dat in iarna cu Actara,nu vad nici o diferenta intre ele,dar poate doamna stie mai bine.
 

roxy

Member
Cum va mai descurcati cu devoratoarea? Mie a reusit sa imi omoare hibi Schizo pe care il tineam in camera, dar nici restul nu arata prea bine. O parte i-am scos afara pe pervaz dar sunt spre sud si nu vor suporta caldurile. Pe balcon nu sunt atat de multe musculite, dar ca sa fiu sigura am dus cercelusii la serviciu (eu erau cauza).
 

AngelEyes

Member
Stie cineva unde se gaseste Confidor in Galati ? Eu am cautat in piata mare in 2 locuri si nimic :( Am cumparat pana la urma Actara...o fi bun de ceva ? A mai folosit cineva ? Daca da,cum l-ati dozat ?
 
Sus