Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Eu nu as risca sa le las apa in mastile de la ghivece pentru ca s-ar putea ca la intoarcere sa le gasesti radacinile putrezite.Cea mai buna metoda - dupa mine- e sa le uzi bine de tot inainte de plecare si sa le lasi undeva nu in caldura mare.Poti sa le pui si pe o tavita niste bile de argila pe care sa le umezesti bine ca sa poata sa isi extraga de acolo umiditatea de care au nevoie.Eu zic ca vor rezista insa nu in geam in bataia soarelui.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bianca, o sa desfaci keiki de pe phale?? tare ciudata, nu? chiar doi keiki pe o singura planta, cum o sa reziste, saracuta?
 

puffy80

Member
Are 4 - 3 mai bine crescuti la care apar si radacinile, si unul in formare,cel cu o frunzulita si un bobocel
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frateeee!!! Ce-i cu ea de face atatia Keiki??
Apropo, a inflorit phale alba de la tine, cea pe care am luat-o sa o dau cadou :D . E superba, multumesc inca o data... cea careia i-am daruit-o mi-a adus-o dupa 2 zile cu radacinile goale, fara ghiveci, sa o resuscitez ca ea o uitase afara pe veranda si s-a jucat putin cainele cu ea. Am replantat-o si saracuta n-a patit nimic, infloreste fara probleme. Asa ca am declarat-o eroina daca a rezistat ea la un asemenea tratament :D :D
 
Eu am 4 Phale, acum le cresc frunze noi. Dupa ce florile se ofilesc, tai tijele de la baza. Tijele netaiate determina planta sa reinfloreasca la scurt timp si o cam epuizeaza. Cand planta se concentreaza pe keiki sau reinflorire, de obicei, nu prea mai are timp de propria dezvoltare, adica frunze noi si radacini.
Din experienta mea, cu cat planta are mai multe frunze si radacini bine dezvoltate, cu atat este mai viguroasa si va face flori mai frumoase si mai mari.
Le tin pe un balcon unde am geamuri albe sablate si soare direct numai dimineata. Le ud prin scufundare 20 de minute, cand nu am timp, direct de la robinet. Le pulverizez foarte des cand sunt acasa.
Ziua merg doua aere conditionate non stop, usa de la balcon este deschisa tot timpul. Noaptea deschid balconul. Sub aer conditionat direct, nu le place.
Anul trecut le faceam dus, anul acesta nu mai vreau. Mai devreme sau mai tarziu putrezeau frunzele din mijloc. Dus le faceam numai dupa-amiaza, cand veneam de la serviciu, nu aveam timp dimineata.
Desi pe balcon sunt 29-30*C ziua, dar fara soare direct, frunzele lor sunt tari, la unele le creste a treia frunza.
 

mikiduzza

Member
puffy80 a spus:
Buna tuturor! Cum va descurcati cu Phale-le pe caldurile astea? Ale mele au cel putin 1-2 frunze ridate, "stafidite", nu stiu exact cum sa le numesc. In special cele de la baza. Ar trebui sa ma ingrijorez sau e ceva de asteptat avand in vedere temperaturile de afara?

In alta ordine de idei, ce parere aveti de harnicuta mea:

http://puffy80.sunphoto.ro/orhidee/77037771

http://puffy80.sunphoto.ro/orhidee/77037824
Ce harnicuta frumoasa ai!!!
Felicitari, sa iti traiasca!

Si eu am una care face keiki...prima la mine.. :) :dans:
Sunt curioasa cum se va dezolta.. :giggle:
 

camic

Member
Am "confiscat" si eu o phale de la servici. O primise sefa mea acum vreo 2 ani de ziua ei, anul trecut am mutat-o in biroul meu si am ingrijit-o putin....a dat vreo 2 frunze dar era prea amarata. De 3 saptamani am luat-o acasa, am scos-o din ghiveci, avea atat de multe radacini afectate, dupa taierea lor cred ca a mai ramas cu vreo 3 bune ... cum alta tura de substrat nu am avut am pus-o tot in cel dinainte. Acum are 1 frunza noua si 4 radacinute aeriene...una din ele o suspectez a fi tija florala. Azi i-am luat fertilizator bio....de pulverizat pe frunze, sunt foarte curioasa cum va evolua, mi-e si frica sa o ating prea mult.
 

puffy80

Member
gradinar1 a spus:
Frateeee!!! Ce-i cu ea de face atatia Keiki??
Apropo, a inflorit phale alba de la tine, cea pe care am luat-o sa o dau cadou :D . E superba, multumesc inca o data... cea careia i-am daruit-o mi-a adus-o dupa 2 zile cu radacinile goale, fara ghiveci, sa o resuscitez ca ea o uitase afara pe veranda si s-a jucat putin cainele cu ea. Am replantat-o si saracuta n-a patit nimic, infloreste fara probleme. Asa ca am declarat-o eroina daca a rezistat ea la un asemenea tratament :D :D


Nu stiu ce are, dar de anul trecut tot ii apare ceva la fiecare nod de pe cele 2 tije, asa ca nu m-am indurat sa le tai. De regula tai si eu tijele dupa inflorire, ca sa aiba forta pt noua tura de flori. Voi indeparta keiki cand vor avea radacini destul de mari si puternice sa se descurce singurei. Va mai dura ceva.

Ma bucur mult ca ti-a inflorit cea de la mine si ca a rezistat socului. Este o planta sanatoasa, cu radacini tare viguroase.

Multumesc mult Miki pt aprecieri. Este singura mea Phale de dimensiuni asa mari- frunzele de la baza au peste 30 cm lungime. De aceea a si capatat de la sotul meu numele de "Monstrul" :)
 

camic

Member
camic a spus:
Am "confiscat" si eu o phale de la servici. O primise sefa mea acum vreo 2 ani de ziua ei, anul trecut am mutat-o in biroul meu si am ingrijit-o putin....a dat vreo 2 frunze dar era prea amarata. De 3 saptamani am luat-o acasa, am scos-o din ghiveci, avea atat de multe radacini afectate, dupa taierea lor cred ca a mai ramas cu vreo 3 bune ... cum alta tura de substrat nu am avut am pus-o tot in cel dinainte. Acum are 1 frunza noua si 4 radacinute aeriene...una din ele o suspectez a fi tija florala. Azi i-am luat fertilizator bio....de pulverizat pe frunze, sunt foarte curioasa cum va evolua, mi-e si frica sa o ating prea mult.
 
camic a spus:
camic a spus:
Am "confiscat" si eu o phale de la servici. O primise sefa mea acum vreo 2 ani de ziua ei, anul trecut am mutat-o in biroul meu si am ingrijit-o putin....a dat vreo 2 frunze dar era prea amarata. De 3 saptamani am luat-o acasa, am scos-o din ghiveci, avea atat de multe radacini afectate, dupa taierea lor cred ca a mai ramas cu vreo 3 bune ... cum alta tura de substrat nu am avut am pus-o tot in cel dinainte. Acum are 1 frunza noua si 4 radacinute aeriene...una din ele o suspectez a fi tija florala. Azi i-am luat fertilizator bio....de pulverizat pe frunze, sunt foarte curioasa cum va evolua, mi-e si frica sa o ating prea mult.
De obicei, tijele incep sa creasca din toamna si numai din rozeta (stanga sau dreapta) frunzelor, de la un etaj superior tijei anterioare. Presupun ca a fost udata in exces daca a avut radacini sanatoase putine.
Daca ce se vede in poza este o tija, eu as taia-o in locul tau.
Pentru ca are radacini mai putine trebuie sa o uzi mai des, tocmai pentru ca nu are cu ce sa absoarba apa.
Locul ales de tine este foarte bun, asa are lumina mai multa.
Eu am avut o Phale cu 2 frunze, cu rozeta frunzelor distrusa, cu jumatate din radacini. Cand am vrut s-o arunc, n-am putut, pentru ca ii dadea o tija. Florile au fost mai mici, iar tija mai scurta.
Cu rabdare si ingrijire adecvata, vei vedea ca vei reusi.
 

nely

Member
Puffy sa-ti traiasca harnicuta si sa te bucure in continuare :clap: bravo ei si tie :D
Am si eu o "mamica" cea mai harnicuta din tot ce am pana acum a mai facut 3 keiki pe care i-am plantat si au plecat la alte case iar acum munceste de zor cu 2 keiki, 1 pui bazal si 2 tije :giggle: , chiar daca nu va face multe floricele important e ca se straduieste si imi e nespus de draga...
 

Pau Pau

Member
De 2 saptamani a inflorit din nou minunatia mea. Dar se pare ca ceva nu ii convine pt ca deja doua flori s-au ofilit desi de obicei tineau si trei luni. Eu zic ca e din cauza caldurii. Am observat ca si frunzele sun un pic mai moi desi le pulverizez zilnic, iar de udat o ud cand ii vad radacinile mai albe. Se poate face ceva ca sa treaca mai usor peste caldurile astea?

Am citit mai sus ca si altcineva a avut problema cu frunzele bazale care se ofileau. Si eu am una la care i-au cazut 2 frunze. Eu pun in seama caldurii pt ca le-am oferit aceleasi conditii si pana acum erau bine mersi.
 
Poti sa le faci dus, asta le mai invioreaza. Rozeta frunzelor trebuie stearsa de fiecare data, altfel putrezesc. Grupeaza mai multe orhidee intr-un loc bine aerisit.
Alege un loc luminos, dar fara soare direct.
Temperatura ideala la care plantele Phalaenopsis vor prospera este între 20-26°C, umiditate 50-80%. La noi, vara, temperatura este mai mare si umiditatea cam 30%, sa zicem. Destul de greu pentru ele.
Orhideele, în mod normal, infloresc o dată pe an, initiaza o noua tija cu boboci toamna si infloresc in mijlocul iernii. Daca le solicitam o reinflorire, va fi si mai greu pentru ele. Exista riscul sa pierdem planta de tot.
 

Pau Pau

Member
Cum adica solicutam o inflorire? Ale mele nu prea respecta programul de toamna - iarna ca sa zic asa. Soare direct nu au niciodata, stau la un pervaz, dar nu bate soarele pe ele. Temperatura din camera acum e cam la 30 grade si nu am cum sa o scad din pacate. Am pus un vas cu apa pe calorifer pt umiditate.
Eu vara le pun ingrasamant la udare si iarna le fac o pauza, asa cum scrie pe eticheta ingrasamantului.
 

puffy80

Member
nely a spus:
Puffy sa-ti traiasca harnicuta si sa te bucure in continuare :clap: bravo ei si tie :D
Am si eu o "mamica" cea mai harnicuta din tot ce am pana acum a mai facut 3 keiki pe care i-am plantat si au plecat la alte case iar acum munceste de zor cu 2 keiki, 1 pui bazal si 2 tije :giggle: , chiar daca nu va face multe floricele important e ca se straduieste si imi e nespus de draga...

Multumesc mult, Nely. "Mamica" ta e cumva acea frumoasa midi galbena? Cand ai desprins keiki, cam ce dimensiuni aveau?
 

nely

Member
Da Puffy, midi am numit-o pt ca la momentul respectiv am crezut ca e midi, intre timp s-a dezvoltat si acum are frunzele normale doar florile au ramas de cca 4 cm. Keiki i-am desprins cand aveau radacinile de cca 5-6 cm si i-am plantat in ghivece micute cu substrat cu scoarta, asa arata floarea
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
M-am gandit sa va arat o orhidee taaaare harnica:
[
Prima floare deschisa anul asta pe 22 ianuarie si in a doua imagine o vedeti pozata ieri :D . Mai are un piculet si face 7 luni de cand nu se opreste din inflorit! Deci, merita titlu de campioana, nu??
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus