Pleione Tongariro

CristianG

Well-Known Member
Da, o adevarata bijuterie.Este atat de gingasa! Ma bucur pentru tine ca ai un asemenea exemplar. Chiar daca floarea este efemera si trebuie sa astepti abia la anul sa mai infloreasca, merita sa ai o asemenea planta.Felicitari! :)
 

ena

Member
Multumesc! Dar meritele sunt numai ale ei. La un moment dat, in iarna, chiar am ignorat-o...
 

ani

Member
Eu am tinut bulbul in cutia pentru fructe din frigider si am vazut ca a intrat in vegetatie, asa ca am trecut-o in ghiveci. Acum vreau sa vad daca face si floare sau numai frunze.
 

CristianG

Well-Known Member
ani a spus:
Eu am tinut bulbul in cutia pentru fructe din frigider si am vazut ca a intrat in vegetatie, asa ca am trecut-o in ghiveci. Acum vreau sa vad daca face si floare sau numai frunze.
Interesant...Sa pui un bulb in frigider in cutia de fructe si legume.Ma mir ca nu il prinde inghetul.Cred ca se conserva foarte bine in frigider. Apoi bulbul este fenomenal.Chiar daca nu este plantat, acesta are tendinta de a se dezvolta. Imediat cum da de umiditate, cum scoate capusorul... 8) :D
 

michaela

Active Member
Ena, Sarselia.... frumoase foc :visator:
in ceea ce priveste conditiile de lumina... cam ce s-a oferit? regim de exterior /interior.... :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Michaela ale mele au stat in interior pentru ca deocamdata e cam frig pentru ele afara in special noaptea.
Au fost plantate in substrat de orhidee si udate cam o data la saptamana pentru ca acel substrat retinea bine umezeala.
In rest au stat in fata unui geam sudic dar nu chiar in plin soare fiind acoperite de o Cambria.
Cam atat...
Bulbul il am de vreo 2 saptamani si se pare ca tare grabit a fost sa infloreasca.
 

ani

Member
Cristian, nu am sesizat sa aiba parfum, dar recunosc nu am bagat nasul in floare! :?
Bulbul mare nu a facut nici floare nici frunze de cand l-am pus in pamant, in schimb are frunze un bulb micut care s-a format cat a stat in frigider. Metoda cu frigiderul nu-mi apartine, am citit-o si am aplicat-o.
 

Edelweiss

Active Member
Ce bucurie pe tine, Sarselia! :D
Ale mele stau in regim montan avand in vedere vremea de afara si nu le incomodeaza deloc. Au inceput sa faca tije florale. Le-am pus mai tarziu decat tine :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Cristian.
De fapt sunt 2 bulbi pe care asa i-am cumparat cu cate 2 tije.aCum sa vedem daca vor inflori si ceilalti ca vad ca doar acesta a fost mai harnicut.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Edelweiss a spus:
Bravo Cristi! :D

Ambele merg tare bine. La bletilla creste mai intai o tija ca o teava din mijlocul careie ies 2 frunze ca la crinul de camera sa zic asa, frunza are nervuri, striatii cum vrei sa zici. Dintre frunze se va inalta tija cu florile.

La pleione, bulbul stiu ca e un pic de culoare caramizie, nu verde.
Sper sa fie Ok.Multumesc de incurajare.Interesant ce spui tu! :D Dupa cum vezi, bulbul de pleione este verde.Nici nu l-am ingropat in pamant ca nu cumva sa putrezeasca... :)
CristianG a spus:
tianG"]
sarselia a spus:
Desi nu aici e locul discutiei despre Pleione, Edel sa stii ca bulbul pe care il are Cristian poate fi diferit pentru ca floarea lui va fi alba nefiind Pleione Formossa ce avem noi.
:wink:
Sarselia, exista doua specii diferite? Pleione Formossa si Pleione Formosana?? Pe ambalaj scrie Pleione Formossana, arata mov si nu alba.... :? :eek:

Nu sunt 2 specii diferite atata doar ca denumirea difera de la producator la producator.Unii le zic Pleione Formossana iar altii Pleione Formossa dar chiar sunt unul si acelasi lucru.
Legat de Pleionele tale ori m-am inselat eu ori nu am mai tinut bine minte dar parca imi amintisem ca ti-ai luat si din Viena un bulb.
Si parca erau albe.Sau?

In orice caz vorba lui Edel bulbii nostri erau maro si nu verzi deci cred ca difera producatorul.
Sau din nou ma insel?
:? :?

Oricum nu conteaza amanuntele astea important e sa le mearga bine si sa le vezi cu flori, nu?
 

Edelweiss

Active Member
Cred ca e prima oara cand bag de seama ca sunt diferente de "forma si culoare" la aceeasi specie in functie de culoarea florii. Bulbul meu e la culoare ca ceapa rosie.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si al meu e la fel ca si al tau Edel ca doar sunt din aceiasi sursa.
De aceea retinusem ca parca Cristian isi luase unul din Viena si parca ar fi avut floarea alba.
Dar cred ca imbatranesc ca nu stiu daca am tinut bine minte.
De aceea am zis ca e altfel bulbul pentru ca asa ar fi fost logic.
Dar asa....
 
Sus