Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sicamin

Member
Am o phalae care a facut doua tije de jos ,desi eu am lasat tijele florilor trecute ,taiate la trei noduri. Acum intrebarea este : Sa tai vechile tije ,care inca nu s-au uscat -sau sa le mai las?
 

angela draganoiu

Active Member
Sica tu esti o norocoasa cu inca 2 tije. parerea mea este sa lasi tijele vechi pt ca s-ar putea sa infloreasca si pe acelea. nu cumva este phale care ai cumparat-o mai de mult si avea mai multe tije florale ? daca da atunci ai o orhidee prolifica si deosebita. oricum e minunata.
 

floare mica

Member
Mai lasa-le Sica, daca nu sunt uscate e pacat sa le tai ! :D Poate rasare si de acolo ceva si te trezesti cu o phale supedotata !Parerea mea.
 

Tina

Active Member
Din cite am inteles, daca are floare, ar trebui sa nu o schimbi.
Dar, din experienta proprie, eu am schimbat phale oricind, chiar cu floare.. am scos-o din ghiveciul vechi, am pus-o in cel nou si am completat cu scoarta.. si nu am avut nici o "pierdere".. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
eu totusi cred ca nu trebuie deranjata cind incepe sa creasca tija florala si va spun de ce. am primit o phale a carei tija era micuta, am pus-o la locul ei si am urmarit tija insa am constatat ca aceasta nu creste desi vad ca ii dau radacini si o frunza noua. eu zic ca asta e un semn ca s-a adaptat la noua casa si abia de acum in colo sa creasca tija in continuare. deci i-a trebuit un timp de adaptare.
 

angela draganoiu

Active Member
Sica si eu am o phale careia ii creste tija in jos si ma gindesc s-o las sa mai creasca putin si apoi am s-o dirijez in sus pe un "arac" dar trebuie cu multa delicatete si rabdare.
ca si Sica si eu am phale carora li se intorc frunzele in jos si n-au probleme de "sanatate" oare de ce se intimpla asta o fi vreo problema legata de lumina ?
Hari aia e tija ? si eu am o phale creia ii creste ceva asemanator si, cu dezamagire, m-am gindit ca e radacina.
 

Hariclea

Member
Din cate am observat eu, tija florala e mai ascutita la capat iar radacina e mai rotunjita... Mie mi se pare ca e ascutita la mine... :wink:
 

blueheart_d

Member
salut! am si eu o phale care cred ca e cam suparata pe mine. Am primit-o cu flori iar dupa ce le-a trecut timpul si s-au uscat, am taiat tija la un deget deasupra celui de-al doilea nod, asta prin februarie. S-a uscat si atat. De atunci nu mai arunca nici o tija noua, si din cate stiu tre sa infloreasca o data de 7-8 luni. Care i-ar putea fi problema? :(
 

Tina

Active Member
Daca radacinile sunt ok, daca are umezeala si lumina suficienta, eu zic sa mai ai rabdare cu ea.. :wink:
 

blueheart_d

Member
radacinile sunt ok. chiar aseara le-am verificat. de udat le ud moderat, iar pt umezeala ii pulverizez frunzele cu apa in fiecare dimineata si lumina are berechet. Eu m-am speriat pe ca am vazut ca arunca un mugur de vreo doua luni. era frumos si verde, dar a crescut doar vreo 5mm si s-a uscat, cel putin a facut o crusta deasupra. de atunci nimic.
 

dana_m

Member
din tija de la orhideea mea, a inceput sa creasca o noua tija , daca nu ma insel. Este prima data cand reinfloreste la mine o phale...sunt asa de fericita :D . O sa va tin la curent cu evolutia ei.
 

dana_m

Member
Este alba, este prima orhidee pe care am cumparat-o in vara, in iunie.Tija are acum este de aproximativ 1 cm. cand ii va da si celeilate phale (lila) vreo tija o sa va spun, dar cred ca ii va da cat de curind (vedeti ce optimista sunt :wink: ) ca nici ei nu i s-a uscat tija "mama". Acum i-am pus numai scoarta (cu ajutorul Haricleei, multumesc din suflet pentru ajutor ) si i-am schimbat ghiveciul cu unul mai mare tot transparent (am taiat o stica de apa plata de 5 l). Este mai usor de verificat umiditatea asa. M-as bucura sa va incant cu florile ei de Craciun.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus