Salvia

mirela06

Active Member
Numai afara. Anul trecut, a fost atit de frageda si tinara ca nu am crezut ca scapa, iar primavara atit s-au inmultit ca am dat 5 fire vecinei. Pina acum am taiat-o de 2 ori si mai voiam s-o fac si a 3-a oara, dar am intirziat si acum imi este frica sa nu o chelesc si sa se chinuie la iarna. Este v. verde si=i o minunatie. Eu am pus-o precum un gard viu, dar ce mai gard ca mor sa trec pe linga el si sa-l fac sa emane mininea de miros :)
 

mirela06

Active Member
Nu, Mnina, pt. ca nu am facut sera, niciodata. Strica aspectul la gradina lui sefu si la a mea :rofl:
Ne descurcam prin casa cu vase, vasulete, iar primavara, pe niste suporti din fier- beton, cu rastele si acoperti de o folie :rofl: Spatiul mic nu stiu daca s-o numesc sera. Poate o idee de seruca :rofl:
 

anca d

New Member
Am semanat salvie in ghiveci. A rasarit foarte putin, 3-4 plantute dintr-un plic, desi am citit ca nu e foarte pretentioasa. Am respectat ce a spus Mirela, parca, udata cu apa calduta, lumina, nu stiu de ce nu a vrut sa iasa. Mai am un plic pe care scrie ca se poate pune direct in gradina, prin aprilie. Voi incerca, poate am mai mult noroc!
 

lelia

Well-Known Member
Eu am semanat anul trecut direct in gradina .Au rasarit toate semintele ,a ramas verde peste iarna ,iar acum a inflorit ,imi pare o planta nepretentioasa ,chiar foarte cuminte .
Incearca in gradina ,sigur vei avea succes ,bafta !
 

lelia

Well-Known Member
Corina cu tot dragul ! :D

Am si eu o intrebare :cand si ce se recolteaza de la salvie ,pentru ceai .



 

mirela06

Active Member
Salvia mea este batrana si niciodata nu s-a omortat sa-mi faca multe flori dar ma bucura cu sumedeniile de frumze pe care le culeg cu mare drag de pe crengile taiata ca saraca o mai inviorez si eu :D
 

Dana29

Member
Am si eu nevoie de ajutor cu salvia mea. Este o salvie ruseasca, perovskia blue spire. Nu stiu daca trebuie tunsa acum in primavara sau mai tarziu. Am cautat pe net si nu am gasit nimic despre tunderea ei.
 

bunicutz32

Member
Dana29 a spus:
Am si eu nevoie de ajutor cu salvia mea. Este o salvie ruseasca, perovskia blue spire. Nu stiu daca trebuie tunsa acum in primavara sau mai tarziu. Am cautat pe net si nu am gasit nimic despre tunderea ei.
Salvia aromatica este bine de taiat in martie-aprilie, dupa ce se vad mugurii din care lastareste sau lastarii tineri. Oricum trebuie sa ramana minim 2-3 cm din tulpinile batrane.
 

Dana29

Member
Multumesc! Intre timp catelusul meu a decis singur ca trebuie tunsa si a ros-o. Mai are un singur fir de 5 cm pe care au iesit mugurasi.
 

bunicutz32

Member
anca d a spus:
Am semanat salvie in ghiveci. A rasarit foarte putin, 3-4 plantute dintr-un plic, desi am citit ca nu e foarte pretentioasa. Am respectat ce a spus Mirela, parca, udata cu apa calduta, lumina, nu stiu de ce nu a vrut sa iasa. Mai am un plic pe care scrie ca se poate pune direct in gradina, prin aprilie. Voi incerca, poate am mai mult noroc!
Eu am semanat seminte din plicuri de la Amia si Vilmorin si au rasarit in proportie de 80-90%. Salvia chiar are in general o germinatie buna si chiar si putere de strabatere (eu seman in turba la 1 cm adancime). Nici in anii trecuti n-am avut probleme cu samanta. Poate doar sa fie prea veche sau pastrata in conditii necorespunzatoare. De unde si de cand este samanta ?
 
Sus