Washingtonia

cornelia

Fondator
Membru staff
Puneti la cale vreo petrecere si nu chemati pe toata lumea. Sper ca petrecerea macar sa fie cu palmieri.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Pai si noi vrem sa stim in direct cum se procedeaza. :tavalit:

Acum daca tot ai ridicat mingea la fileu sa mergem pana la transmisiunea in direct. Ti-ai pus webcam? :wink:
 

SissyGIRL

New Member
nu stiu daca attila vrea sa ma invite la vreo petrecere dar daca asa e precis veti fii si voi invitati!si normal ca si palmierii vor fii prezenti :wink:
apropo de palmieri....sfatuitima cum sa imi ingrijesc "pitica".....va rog!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-l vedem in direct pe Attila cum face demonstratie de ingrijit palmieri pitici. :rofl: (s-a facut ca pleaca dar se intoarce el)
 

mihai_c

Member
SissyGIRL a spus:
mihai, Livistona-ul meu cat de mare creste?vezi k tiam scris msg privat,astp rasp! :)
Pentru inceput ar fi bine sa-i schimb ghiveciul cu unul putin mai mare, mai mult adanc decat larg cu pamant de turba in care amesteci un punm-2 de nisip. Asezi cateva pietricele pe fundul ghiveciului (pentru drenaj) apoi putin pamant nou deasupra, apoi asezi "pitica" cu tot cu pamantul pe care l-ai scos din ghiveciul vechi (probabil e un colac mare de radacini care o sa iasa cu totul) si completezi cu pamant pe langa. Dupa care il asezi intr-un loc luminos si il uzi abundent dar fara sa stagneze apa in farfuriutza de sub ghiveci. Dupa 2 luni de la transplantare poti sa incepi sa-i pui putin ingrasamant ichid odata la 2-3 saptamani. Succes...
Nu creste foarte mare in casa, mai ales daca are lumina buna coroana ii ramane compacta (sa zicem 1 m in diametru)...
 

SissyGIRL

New Member
as mai avea o intrebare: la livinstona-ul meu ii apar pe frunza niste paienjenisuri(parca ar fii ata maronie) e normal?le pot lua jos?sau se usuca cu timpul...
 

SissyGIRL

New Member
Mihai te rog esti asa amabil sa imi raspunzi la intrebarea anterioara? :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca nu-ti raspunde, da-i un mail. El mai pleaca uneori pe perioade mai lungi (catarator, plimbaret, etc. ) :mrgreen:
 

mihai_c

Member
M-am uitat aseara si la al meu si frunzele tinere au acele mici firisoare maronii (apar la multi palmieri) dar cele mature nu le mai au. Daca te deranjeaza si nu ai rabdare sa cada poti sa le indepartezi tu dar cu grija...
 

Luciana35

Member
Intentionez sa cumpar seminte de palmier si va rog sa-mi impartasiti din experienta voastra: de unde ati procurat seminte, in ce conditii le-ati semanat, in ce proportie au incoltit , cat dureaza perioada de germinatie etc.
 

mihai_c

Member
Eu in general am avut rezultate foarte slabe cu semintele, probabil ca e vina mea, asa ca nu-ti dau sfaturi.
De comandat am comandat de pe rarepalmseeds.com dar am si primit de la diferiti prieteni sau chiar am recoltat cu mana mea.
De germinat poate dura intre 1-2 luni pana la ani de zile. Un Rhapidophyllum mi-a germinat dupa vreo 2 ani jumate.
 
Sus