"accesorii" bonsai

lorisl

Member
Buna, as dori sa stiu de unde pot cumpara diferite "accesorii" pentru bonsai, adica muschiulet, vase, statuete , unelte si alte chestii de genu.Sunt din cluj, deci daca stiti careva ceva magazin prin apropiere va rog sa ma iluminati si pe mine:)
mersi
 

Sash

Active Member
N-am idee de unde poti cumpara asa ceva, dar vreau sa-ti urez Bun venit! pe forumel :D .
 

lorisl

Member
mersi de "bun venit":D.Daca nu stie nimeni unde pot gasi asa ceva am alta intrebare...mushciul il luati din magazin sau il gasiti in natura?
 

vali

Active Member
Moderator
Salut lorisl,
din pacate, nu stiu eventuale magazine de profil prin Cluj, eu fiind bucurestean. Insa stau si ma gandesc ca nici pe-acolo situatia nu ar putea fi altfel decat pe-aici... Iar la capitolul ”accesorii bonsai” nu prea gasesti mare lucru, nici chiar atunci cand cauti intens. Produsele respective adresandu-se unui segment de piata cvasiinexistent, putini comercianti si-au asumat riscul de a introduce asa ceva pe la noi. Inafara de magazinele Green Point (ce tin de Hollandia Green) si de Semperflorens, care au mai avut ocazional la vanzare vase, akadama, kanuma, clesti si foarfeci, nu-mi amintesc sa mai fi vazut pe altundeva.

Mai exista un magazin virtual http://www.bonsaishop.ro/ , dar mie personal mi s-au parut extrem de neseriosi cei de-acolo. Am incercat ”o comanda”, dar nu m-am ales decat cu justificari (nu scuze!), cu explicatii ilare, de genul ”intarzie importul”, ”dureaza cu formalitatile de vama” si alte bla-bla-uri. Nici in ziua de azi nu a ajuns :). Dar, poti incerca... sper ca tu sa ai mai mult noroc.

Totusi, cred ca la ora actuala cea mai la indemana modalitate de a achizitiona asa ceva ramane tot ebay-ul, sau anunturile de mica publicitate lansate de pasionati ai genului care au surplus de materiale si accesorii.

Referitor la muschiul de pamant, n-are rost sa-l cauti prin magazine. E imposibil sa nu dai de el prin padurile din vecinatatea Clujului :) ... si cred ca ar fi si mai placut asa :D
 

lorisl

Member
am gasit si eu bonsaishp.ro da nu au o oferta prea variata si daca zici ca sunt si neseriosi...oricum ca si unelte am impovizat putin, pana acum am avut nevoie doar de penseta si de o foarfeca asa ca le-am folosit pe cele de acasa...la faza cu muschiul ii mai complicat, in sensu ca habar n-am carfe muschi e bun si mai ales cum il pun si cum il intretin.Daca aveti careva un ghid sau chef sa imi explicati, mi-ati fi de mare ajutor.
Restu accesoriilor mai pot astepta, cleste imi trebuie doar in perioada de crestere sa tai ramurile mai groase, stropitoare mi-am facut, pentru mastic am gasit reteta pe internet, iar statuetele mai pot astepta pana mai creste pomisoru si pana gasesc si o piatra eventual in care sa plantez bonsai-ul:D
 

DracuMic

Member
pai arata-ne si noua ce bonsai ai sa vedem cum te putem ajuta......
si o foarfeca un cleste la nevoie se gasesc.
nu esti singura in CLUJ pasionata de bonsai.
bafta
 

DracuMic

Member
vazut acum multam Vali de indicatie,am astenie de ger si nu ma prea descurc acum la inceput de an.!!!
Lori,deocamdata nu ai nevoie de scule pentru bonsai dar daca iti mai iei vreo 10 plantute dinastea si da boala in tine de-a binelea sunt convins ca ai sa gasesti repede tot ce-ti trebuie.
bafta multa.!
 

lorisl

Member
vali a spus:
L-a prezentat aici http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 1&start=60 DM-ule, probabil in ideea ca e tot o carmona.
Da, m-am gandit ca mai bine il pun acolo printre celelalte carmora.


DracuMic a spus:
pai arata-ne si noua ce bonsai ai sa vedem cum te putem ajuta......
si o foarfeca un cleste la nevoie se gasesc.
nu esti singura in CLUJ pasionata de bonsai.
bafta
Is baiat:D Lori vine de la Lorand.E bine de stiut ca mai sunt si altii din cluj pe forum, la o adica am la cine apela.Oricum deocamdata nu am nevoie de cleste sau foarfeca, bonsai-u inca isi mai revine de la mutarea din florarie in camera mea.Vreau sa il las sa ii creasca cat mai multe frunze si abia in sezonu de crestere incep modelarea.Pana atunci parca m-as juca cu ceva muschi:D
 

lorisl

Member
mi-am dat seama de ce prostie am scris si am editat :D pe pagina cu carmora statea altfel procentaju si am ramas fixat de acolo :D
 

lorisl

Member
chiar nu are nimeni chef sa faca un tutorial cu plantatul muschilor langa bonsai?fac o bere/suc:D
 

Chiquitita

Member
Pentru cei din Bucuresti, dragilor eu am gasit accesorii pentru bonsai in MR. Bricolage: vase de cermica de diverse marimi dar si trusa cu "scule" la pretul de 80 ron. Eu fraiera nu mi-am cumparat trusa, am zis ca o mai gasesc dar ultima data cand am fost(e adevarat, dupa sarbatori) nu o mai aveau, dar poate mai aduc.
 

vali

Active Member
Moderator
Interesant... Si eu „bantui” Mr. Bricolage-ul, fiind relativ aproape de mine. Insa am ratat vasele si trusa, nu le-am vazut.
Dar e un semn bun daca au inceput sa apara, iar daca s-au si vandut probabil vor mai aduce.

De curiozitate: ce continea trusa de scule? Intreb, pentru ca la Green Point doar un cleste concav era in jur de 70-80 de lei... Bine, trusele intotdeauna au fost mai ieftine (adica insumate, toate piesele ieseau la un pret mai mic decat luate ”la bucata”), dar asta mi se pare chiar foarte ieftina!
 

Chiquitita

Member
Trusa avea cred ca tot ce ii trebuie unui bonsaist: cleste, forfecuta, grebla, maturica, sarma, betisor pentru descurcarea radacinilor. Vas mi-am cumparat eu pentru ca la primavara vreau sa il mut pe Bosi. Acum imi pare nespus de rau ca nu am cumparat si trusa. De, daca nu ai finante disponibile cand trebuie...
 

vali

Active Member
Moderator
”Tot ce-i trebuie unui bonsaist” cred ca n-are nimeni, pentru ca oricate scule ai avea, sunt momente in care constati ca tot iti mai trebuie ceva :rofl:
Dar daca trusa arata cum spui, este mai mult decat bine pentru un inceput si la un pret MAI MULT decat rezonabil.
 

Chiquitita

Member
Ai dreptate, tebuia sa mentionez bonsaist incepator :oops: . Cat despre trusa sper sa mai aduca. Vase am cautat in tot orasul de am incaruntit, iar cand le-am vazut, din intamplare in Mr. Bricolage nu mi-a venit sa cred.
 
Sus