Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Hariclea

Member
Denumire: Paphiopedilum (sau Orhideea "Papucul doamnei")

Imagini:



(sursa: www.webshots.com)

Origini: In sudul Chinei, India, Asia si insulele din Oceanul Pacific.

Descriere: Denumirea genului Paphiopedilum vine din limba greaca Paphos - era un oras in insula Cipru si pedilon = papuc. Paphiopedilum (uneori familiar i se mai spune si "Paphs") a fost considerat de mare interes de cultivatori datorita formei curioase si neobisnuite da florii. In mod natural apare printre straturile de humus de pe pamantul din paduri, si numai cateva sunt epifite iar alte cateva sunt litiofite. Aceste orhidee sympoidale nu au pseudobulbi; in schimb ele au lastari robusti fiecare cu mai multe frunze. Acestea pot fi scurte si rotunde sau lungi si inguste dar tipic au un model variat. Cind lastarii batrini mor cresc altii tineri. Fiecare nou lastar infloreste odata ajuns la maturitate, producind raceme intre frunzele noi si suculente. Radacinile sint groase si carnoase. Plantele in ghiveci formeaza un bulgare de radacini care pot ajunge pana la 1 m lungime.

Lumina: Necesita lumina puternica dar fara soare direct, fiind potrivite ferestrele estice, vestice sau sudice umbrite. Frunzele de un verde inchis denota o lumina insuficienta. Ca si cerinta de lumina, Paphiopedilum se incadreaza in aceeasi categorie cu Phalenopsis , avand nevoie de mai putina lumina decat Cattleya, Cymbidium si Vanda. Totusi, au nevoie macar de lumina necesara infloririi violetelor africane.

Temperatura: In functie de temperatura, exista doua tipuri de Paphiopedilum: unele de altitudine joasa, care prefera temperaturi ceva mai calde (minim 15,5 grade C noaptea si 23-27 grade C ziua) si cele de altitudine mai mare, care prefer mai mult racoarea (10 grade C noaptea, ziua 21-23 garde C). In general hibrizii din comert se simt bine la temperaturi cuprinse intre 12-27 grade C. Planta matura necesita diferenta de temperatura de cel putin 10 grade C de la zi la noapte. Puii au nevoie de temperaturi mai ridicate cu 3-6 grade C.

Flori:Denumirea de Orhideea �Papucul doamnei� provine de la forma neobisnuita a pungii (labellum) florii care seamana cu un papuc de dama. Functiile pungii sunt de a atrage insecte care sunt fortate se se cocoate pina dincolo de stamine de unde pot colecta polenul.

Sol: Substratul pentru aceasta orhidee trebuie sa fie unul usor, care sa dreneze rapid dar sa retina si umiditatea. Un amestec recomandat este format din: scoarta de brad, muschi sphagnum si perlit.

Udare: Substratul trebuie mentinut usor umed, dar nu ud complet. Pentru aceasta se recomanda o udare la 7-10 zile, daca planta este mentinuta in temperaturile ideale mentinate mai sus, in caz contrar, udarea se face ceva mai des, putandu-se ajunge la un interval de 3-4 zile intre udari, depinzand si de substratul folosit. Cel mai indicat este sa sa verifice frecvent pamantul si atunci cand incepe sa se usuce se va uda.

Aer: Prefera umiditatea proximativ 60-70%, pe care i-o putem procura asezand ghiveciul pe pietricele umede, sau pulverizand usor planta o data pe zi, de preferat dimineata.

Ingrasaminte: Pentru a evita supradozarea si a-i procura �hrana� necesara, se recomanda o fertilizare usoara la fiecare udare (10-10-10), ceea ce inseamna o dilutie de 4 ori mai mare decat cea indicata pe produsul respectiv.

Greseli de ingrijire: Cele mai frecvente sunt greselile de udare: prea multa sau prea putina apa. Pentru a le evita incercati sa va familiarizati foarte bine cu substratul respectiv si sa il analizati foarte bine atunci cand el este proaspat udat, pentru a putea face diferenta.

Particularitati de ingrijire: Necesita o diferenta de temperatura de la zi la noapte de cel putin 10 grade C. Este de preferat sa i se gaseasca un loc stabil si sa nu fie mutata.

http://www.beautifulorchids.com/home.html
http://www.carterandholmes.com/care.html
http://www.hawaiitropicals.com/orcarin.html

Fisa realizata in colaborare cu Angela Draganoiu
 

marean

Active Member
Cat de frumoasa este,are o floare foarte mare !!!
Cealalta ce mai face,e ok ?
Vezi ca paph e singura care are nevoie de calciu in substrat,se recomanda ca in amestecul ei (substrat de orhidee,nu scoarta,fiind o orhidee terestra) sa se puna coji de oua sau scoici pisate !
Bafta multa cu minunatia asta !
 
D

dyayzh

Guest
:D Iulia indreapta poza 2 ca e invers :D Frumosi papuceii tai! Am totusi impresia ca in conditii e apartament infloresc greu.
 

marean

Active Member
Ca de obicei,niste comori,Iulia !
Dya,pai cum ii tratezi tu pe papuciosi,ca sa-i dam de cap problemei?
Le place umiditatea subtratului permanenta,calciu i substrat (scoici,coji de oua,suplimente),substratul sa nu fie cu scoarta,ele fiind terestre,insa sa fie bine drenat,si umbra usoara,ei traind la baza copacilor la "mama lor" :wink: !
 
D

dyayzh

Guest
In afara de cojile de oua sau scoici..asa ii tratez. Insa de asta toamna nici o urma de reinflorire :cry:
 

marean

Active Member
Incearca sa-i uzi cu apa in care ai fiert oua mai mult timp !
Pui au crescut de la ei?
Trebuia sa se faca o mica tufa pana acuma (adica inca vreo 2 puiuti) ...
 

IULIA

Active Member
io nu am pus nik de genu ...scoici, oua...alea alea.
dar am folosit un ingrasamint pe care l-am luat de la hornbach i spre norocul meu l-am gasit si la bv la baumax.
si le-a mers bine, atit la verde(tufa deci) cit si la flori.
ingrasamintul se numeste orchideen-dunger facut de compo. fabricat in germanica.
 

marean

Active Member
Daca le uzi cu apa de la chiuveta,atunci sarurile calcaroase ar trebui sa fie suficiente,inseamna ca altul e baiul la Dya,ma gandeam sa nu fie apa ieseana prea necalcaroasa,de-aia i-am sugerat aportul sporit de calciu... poate ne mai dai tu sfaturi,Iulia,daca la tine se descurca papucii de minune :wink: !
 

IULIA

Active Member
mi-am pus lunetele, am scociorit prin cartulii, si se pare ca e un cyclam inchis si antene pistruiate. limbul e sigur inchis la color.
felicitari. :D
acu dam cu banu, ca mai avem de asteptat. :rofl: :rofl:
 

marean

Active Member
Va prezint si papucul meu !
Cu putin timp si putina rabdare si grija,isi va recapata si verzeala in frunze :wink: .poate voi avea si o noua floricica,din moment ce bobocul l-am rupt eu din neatentie in timp ce stergeam lanosii ... partea buna e ca e un hibrid multifloral secvential,asa ca ma poate surprinde cu o floricica in curand :wink: http://marean.sunphoto.ro/Paphiopedilum ... ODSBFXVJMC
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus