Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Adicatelea ,spre deosebire de alti hibrizi care pot face 1-2-3 flori in varful tijei, multifloralii fac o tija pe care apar mai multi boboci,tija crescand in timp si dezvaluind noi boboci .
Pe langa faptul ca e multifloral,mai e si secvential,adica isi desface un boboc,termina cu inflorirea,si la sfarsitul infloririi,in scurt timp,se deschide o noua floare (sunt unii multiflorali care isi desfac toate florile la scurta distanta de cateva zile) .
Multifloralii secventiali pot sa infloreasca mai multe luni la rand,tija toooot lunigindu-se .
Din fotografii se pot observa locurile unde planta mea deja a inflorit,iar faptul ca atunci cand am cumparat-o avea boboc,plus ca se vede ca ince nu a terminat de crescut m-a determinat sa o consider multiflorala secvential,ceea ce ma bucura nespus,fiindca imi convin infloririle indelungate :mrgreen: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa-ti traiasca Marean, inseamna ca si ai mei sunt la fel. Au flori deschise acum si alti boboci stau la rand. Sunt curioasa cat mai creste tija. :D
 

IULIA

Active Member
apropo de tija care se lungesteee, si pe care apar mulllte floricici:

au fost 5 , inflorita acum 1, urmeaza un boboc mare si 2 mici.
e de bine. :)
 

marean

Active Member
Felicitari,Iulia,la mai multe floriciuni pe tija ;-)!
A mea si-a uscat tija,era cam cazul,pe ea se vedea ca facuse 6 flori :eek: .
 

Tina

Active Member
Super, Iulia.. am si unul din asta "lungit", aceeasi culoare.... si a facut flori de m-am saturat.. ei, nu chiar asa, dar a facut multe.. cam 2-3 luni, cel putin...
Culmea e ca eu ma cred priceputa, dar asta era luat de "dusman", nu de mine.. :rofl: :eek: :eek: .. a avut mina buna... :) :) :wink:
 

tinaM

Member
Am si eu o intrebare: dupa ce a inflorit, ce "tratamente" trebuie aplicate? Adicalea are nevoie de repaus, diferente temperaturi zi/noapte... alte alea...
Si sa nu uit intrebarea principala: cand sa ma astept la alte floricele?
 

Tina

Active Member
Tina, al meu are din nou boboci.. a facut o pauza de vreo 3 luni si acum vad ca e iar "pe baricade"... :wink: :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se pare ca sunt destul de harnicuti, ca si ai mei sunt infloriti de 3 luni incoace si formeaza noi boboci. Unii sunt mai mari, altii mai mici. Dar se pare ca le place totusi la mine in balcon. Umiditatea relativa ridicata o avea vreo influenta?
 

Sash

Active Member
Un nou venit la mine. Ce parere aveti, arata ok? Sa-i schimb substratul sau sa-l las in pace?

Tot invartindu-ma in jurul lui am descoperit ca de fapt sunt 2 ghivece in forma de semicerc bagate in cel alb. Adica nu numai ca sunt 2 plante, dar fiecare e in (semi)ghiveciul ei :eek:
 

mymo

Active Member
Papucasul meu cel galben si-a tinut floarea exact 5 zile,dupa care a cazut.Daca aveti idee de ce,va rog sa-mi spuneti sa nu repet greseala.
 

angela draganoiu

Active Member
Mymo i-o fi fost frig ............ vezi nu cumva a fost rece in camera unde il tii.
Sash eu i-as desparti. fiecare in camera lui si mai vezi ca cine stie ce minuni mai au prin ghivece asa ca scoate-i.
 

mymo

Active Member
Drept e ca a stat in geamul de la dormitor care e batat toata ziu si numai seara merge caldura,dar de 2 zile l-am mutat de acolo....
 

angela draganoiu

Active Member
pai da dar efectele se vad acum.............. asta e si phale ale mele au scuturat florile foarte repede ca aveam geamul "batat" si le-a fost frig, da' acu' au iar tije. asa ca ai toate sansele.
 

IULIA

Active Member
io zic ca la papuc atit i-a fost sa fie.
s-a uscat in timp, sau brusc?
e inmuiata sau se usuca?
Sash, io asa i-as lasa. vezi cum merg. oricum flori nu mai au. pot si stimulati din olanda sa mai dea flori, asa ca....
sint 2 ghivece separate. e de hornbach 1, nu?
stiu planta, reducere 50%.
 

mymo

Active Member
Iulia draga,floarea a cazut vie si nevatamata,nu s-a uscat,e tare,nu e deloc ofilita,s-a despris exact din codita.
 

IULIA

Active Member
ahhh, belea.
ai atins-o mai tare cumva?
parea rupta? mmm...daca se rupea se ofilea,adica daca statea atirnind in ceva.
asta se intimpla doar cind e rupta efectiv brusc.
 

mymo

Active Member
acum vad ca codita e cazuta,deci nu mai e prinsa nici de planta si e vesteda,daca se rupea floarea,nu ramanea codita?
 

Sash

Active Member
IULIA a spus:
io zic ca la papuc atit i-a fost sa fie.
s-a uscat in timp, sau brusc?
e inmuiata sau se usuca?
Sash, io asa i-as lasa. vezi cum merg. oricum flori nu mai au. pot si stimulati din olanda sa mai dea flori, asa ca....
sint 2 ghivece separate. e de hornbach 1, nu?
stiu planta, reducere 50%.
De la hornbach2, ii am de aproape 2 sapt. Arata bine, unul din ei vad ca are un muguras mic verde intr-o parte. Il urmaresc cu atentie. Ii las in pace si ma gandeam ca daca le merge bine poate cineva are tot asa 2 plante separate dar de alta culoare decat ai mei si e interesat de vreun schimb.
 

angela draganoiu

Active Member
m-ati inebunit cu papucelul asta si deja ma maninca degetele. cum vine o mare sarbatoare pt mine m-am gindit ce sa cer cadou la aniversare ................ atit ghicit o papucica. dar va rog spuneti-mi ce conditii ii trebuie. am citit eu prima pagina insa experienta de zi cu zi e foarte importanta. am un locusor la geam in camera fiicei-mele, este o fereastra pe rasarit cu lumina multa, cald, soare 2-3 ore max. pe zi, aer cam uscat insa o pun pe strat de pietricele umede. acolo mai sint 2 orhidei asa ca .............
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus