Oncidium

refu

Member
Urmatoarele poze sunt de la un Oncidiu sau ce o fi care tocmai l-am mutat in S/H (semi-hifrocultura):






Iar acesta este in Ghiveciul ei original, de remarcat e ca pseudobulbul a aparut de cand planta e la mine adica din mai anul curent, acum se observa ingrosarea acestuia:





 

sarselia

Active Member
Moderator
Te rog mult nu uita sa le micsorezi si pe acestea.
Te-as mai ruga sa ne spui unde le tii pe acetsea in S/H.Sunt cu tot cu ghiveci intr-o masca cu apa sau cum ai procedat?
Multumesc tare mult!
 

CristianG

Well-Known Member
Experimentele sunt interesante....Insa doar in timp ne putem da seama daca plantele se dezvolta corespunzator.Sincer sa fiu nu as tine o orhidee doar in bile de argila....Sper ca radacinile care se vad in imagini, sa fie bune si nu putrezite....Orhidee cu radacini subtiri, acoperite cu bile de argila....Mda...Nu stiu daca as incerca asa ceva! Insa salut initiativa.Felicitari Refu... :D
 

MariaRaluca

Member
Multumesc Sarselia, am cautat si eu pe google alte poze si ai dreptate, Rosy Sunset este !
...nu stiu saracul ce are de face atatea tije/flori ... chiar nu se mai opreste de prin primavara... nu e deloc pretentios ...
 

refu

Member
La fel si pentru primul Oncidium din pozele de mai sus un nou pseudobulb apare al 4-lea va fi :D , tineti-mi pumni ca planta care tocmai a fost introdusa in Hidrocultura.
 

refu

Member
Da, incerc Hidrocultura , acum cu aparitia puiului am sperante mari la adaptarea acestuia la hidrocultura.
 

refu

Member
Incearca sa mareste umiditarea si sa ii pulverizezi bulbi de 2-3 ori pe zii poate se vor hidrata.
Si eu cand am luat Oncidiumul care momentan e in hidrocultura era destul de zbarcit, dar acum si-a revenit.
 

Elektra

Member
andreiacamelia a spus:
La mine, bulbii batrani s-au facut tare urati! Nici nu stiu ce sa ii mai fac plantutei.
La mine si-au revenit f bine 2 bulbi f zbarciti dupa ce au stat in ploaie 1 zi, dar vara si evident fara ghiveciul masca. Poate daca pui planta cateva ore intr-un vas cu apa calduta, aproape de o sursa de caldura, sa se hidrateze bine dar sa nu i fie frig, sa nu favorizezi putrezirea radacinilor.
Oricum, oncidiumul are nevoie de mai multa apa decat phale spre ex din cate mi-am dat seama, al meu mai mult de 5 zile fara apa nu rezista, incep sa i se zbarceasca bulbii vechi, chiar si acum cand nu sta la caldura prea mare.
Desi am tot citit ca bulbii zbarciti asa raman, ai mei dupa hidratarea de care vorbeam, au ajuns din stadiul de stafida :) in faza in care abia mai vezi 2 mici riduri daca te uiti cu atentie, deci se poate prin hidratare puternica si mare grija la temperatura.
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Incearca sa mareste umiditarea si sa ii pulverizezi bulbi de 2-3 ori pe zii poate se vor hidrata.
Si eu cand am luat Oncidiumul care momentan e in hidrocultura era destul de zbarcit, dar acum si-a revenit.
Parerea mea este ca Andreia nu ar trebui sa ude pseudobulbii pentru ca risca sa putrezeasca....Nu este recomandat ca acestia sa fie stropiti cu apa. O buna aerisire iarasi este necesara astfel incat apa sa se evapore rapid daca totusi vrem sa-i stropim.Multi dintre ei devin ridati pentru ca nu se mai hranesc cu apa asa cum trebuie. Daca radacinile au probleme si pseudobulbii sunt in aceiasi situatie. Doar un pseudobulb cu radacini bune isi poate pastra forma asa cum trebuie....Am abservat acest lucru la multe orhidee cu pseudobulbi. Acum vine iarna, prin urmare.... :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Acum ca vine iarna nici eu nu te-as sfatui sa pulverizezi bulbii deoarece pot putrezi extrem de repede.
Vorba lui Cristian --daca radacinile sunt in regula treburile stau altfel iar daca nu atunci atentie mare la udare!
 

refu

Member
Eu le pulverizez in fiecare zi, si inca nu mi-a putrezit nici una. Asta se poate datora si conditiilor care le am eu, dar sa fiu sincer nu cred ca ar putrezi daca ar fi pulverizata 1 data pe zi si planta sta in casa, presupun undeva langa un geam unde implicit este si caloriferul care daca stai la bloc si nu ai centrala deja este caldut.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa spun dar de regula pseudobulbii sunt extrem de sensibili si datorita apei care ar putea sa stagneze pe ei ar putea putrezi.Dar asta depinde mult si de conditiile care ii sunt oferite.
Eu stand la casa si fiind mai rece nu mi-as permite sa fac acest lucru.
 

refu

Member
Am inteles, eu de ex nu voi intrerupe nici administrarea de ingrasamant(doar voi folosi 1/4 conc) si becurile le voi tine 12 ore/zi. Teoretic la mine nu vor intra in perioada de stagnare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar fiecare, in functie de conditiile pe care le are, se adapteaza...Eu unele orhidee le am in camerele incalzite iar altele stau cam la 10 grade.
Deci difera si la mine conditiile.
Bafta mare!
 
Sus