Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
F frumos si bine ingrijit , am vazut si la mine la Triple Red Perfume ca are un set de boboci , au fost cateva zile de soare si a mers bine
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai chiar ai dreptate , si totusi desi pare ca ar fi asa , nu sunt greu de intretinut , eu daca ii uit pe geam fara apa nu comenteaza , orice alta planta ar fi deja pierduta , pacat ca nu sunt multi cu rabdare sa le creasca , dupa o anumita varsta au o sustenabilitate foarte mare in fata apei , mai usor de udat si mai putina apa , chiar o data pe luna insasi vara
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:-DAsa, asa, mai rasuceste si tu cutitul in rana! Stiu cat sunt de usor de ingrijit (desi ai putea sa ii ocolesti asteptandu-te la cine stie ce pretentii de intretinere speciala, fite de planta exotica), fiindca am avut si eu unul, e drept ca din cei comuni. Si l-am crescut aproape din "scutece", (avea 3 luni cand l-am primit) pana dupa prima inflorire. N-am reusit sa dau gres cat a fost mititel, ci l-am ucis in prima iarna la rece. Drept pedeapsa intru mereu pe aici ca sa vad ce minunatie am pierdut! :(
http://s1282.photobucket.com/user/Adina2013/library/adenium obesum?sort=3&page=1
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nici eu inca nu am aflat secretul dar ce stiu e ca e simplu destul de crescut
1. inainte de intrarea in iarna nu se baga la interior (daca se doreste stoparea ei ca planta) fara sa fi intrat in "sindromul de iernare" si asta se face cu temperaturi scazute , lumina foarte multa si apa mai deloc.
2. daca sunt dusi la interior se pot scoate din sol si ierna ca atare urmand sa fie treziti cu ceva timp inainte de prima luna de primavara , in niciun caz nu se ierneaza la intuneric si rece in vasul initial
3. daca au lumina multa pot sta la geam , udati putin spre deloc dar cu destul soare cat sa mentina sistemul activ , in realitate ei nu dorm ca un pom fructifer ci mai degraba intra in faza in care se asteapta sa nu mai fie apa o perioada si se conserva in stadiul ala, daca insa nu pot intra in starea aia din lipsa luminii va fi rau pentru ca apa nu poate fi controlata si in cel mai slab punct al sistemului , radacina , el va ceda

Totul e sa ai un pic de rabdare , de fapt la multe plante e asa , cand e vorba de apa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mai, Dane, in poze e "unicul", cel pe care l-am pierdut. De jelit, nu-l mai jelesc, c-au trecut deja doi ani, dar nostalgia persista. La mine iernarea e o problema. Am 3 conditii de iernare:
-cateva locuri la cald, pe un pervaz luminos
-grosul plantelor ierneaza la rece, adica intre 10 si 15 grade ( aici l-am pus si pe el) si lumina de la moderat la putina, cu cat sunt mai departe de fereastra sau usa
-la rece, adica sub 10 grade, locuri dedicate cactusilor, leandrilor...
Ce e iarna si mai dificil de asigurat e lumina. Plantele mele o primesc doar dintr-o parte, de pe peretele sud-vestic, asa ca locuri langa sursa de lumina sunt putine... Cum nu mai sunt incepatoare am depasit faza "colectionarii compulsive " :-Dsi acum adun doar ce plante se adapteaza acestor conditii.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai un geam spre oricare zone e perfect pentru iernare statica , ajunge doar ca temp la baza lui sa fie undeva la 10-15C
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Incearca cu plante de peste 2 ani , achizitionate primavara sa poata sa se acomodeze cu plantarea ta din vara si apoi in iarna va fi floare la ureche
 

marq

Member
Dane uite prima floricica, mai are 2 bobici, altii mici s-au uscat, nu prea l-am udat o perioada cam indelungata, si-a micsorat si diametrul din cauza secetei :)
Nu-mi plc frunzele ca sunt cam contorsionate, posibil sa fie un daunator, alaturi am niste paianjeni rosii care imi chinuie un biet lamai cu cateva frunze si cu care ma lupt din greu.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
chiar azi ma gandeam la tine , ai lesinat prin balcon de nu mai zici nimic :rofl:

La vara il scoti pe geam , il lasi la uscat complet pana arunca el toate frunzele , ii dai un clean up complet si apoi restartezi si o sa vezi un adenium incerdibil
 
Sus