Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
Superbe!! atat floarea, cat si nuantele!! Iar la aceasta data din calendar sa ii mai ai infloriti, esti maestru!! :clap:
 

Simina

Active Member
Cu flori cu tot? Iui..eu nu ma indur.
Weinrot Elfe mai are o floare acum...dar nu-i spectaculos.
 

daisy111

Active Member
Simina ce de frumuseti se gasesc in acea fotografie!!! :clap: :visator:
Am si eu cativa lastari de achii pusi intr-un pahar cu apa, inca de cand i-am tuns acum cca 2luni, si nau facut rizomi.Ce fac cu ei acum?
 

daisy111

Active Member
daisy111 a spus:
Simina ce de frumuseti se gasesc in acea fotografie!!! :clap: :visator:
Am si eu cativa lastari de achii pusi intr-un pahar cu apa, inca de cand i-am tuns acum cca 2luni, si nau facut rizomi.Ce fac cu ei acum?
Upsss...am scris gresit fara sa vreau :oops: am vrut sa scriu ca au facut rizomi si inca multi.Ce fac cu ei?ii pun in pamant?ii mai ud?
 

Simina

Active Member
Cat mai tine lastarul ii lasi sa creasca...De obicei am avut astfel de rizomi (aerieni) adica crescuti pe lastari. Ei sunt mici si verzui (se vede ca-s tineri).
Apoi ii pui in pamant.
 

daisy111

Active Member
Rizomi pe butasi nu sunt,am avut unii dar nu i-am mai pus in pamant ca am experimentat anul trecut cu niste rizomi crescuti pe lastari dar nu mi-au trecut iarna.Ceea ce am eu acum,sunt rizomi formati in apa,cu cateva radacinute pe langa ei si nu stiu cum sa ii trec iarna....ii plantez in pamant,dar oare sa ii hibernez?sau sa ii ud normal?asta nu stiu ce sa fac.
 

Simina

Active Member
Cat mai tine lastarul, lasa-i de lastar. Apoi ii pui in pamant. Uzi un pic la inceput si lasi asa ghiveciul pana in primavara.
 

popescu gp

Well-Known Member
Nu vreau s-o contrazic pe Simina dar eu as proceda altfel;la uscarea lastarului as scoate rizomii din apa ,i-as pune pe un sevetel pana se zvanta(diferenta fata de uscare)si apoi i-as aseza in pamant uscat, la intuneric si sa nu inghete pana la inceputul lunii februarie cand i-as scoate la lumina si as incepe sa-i stropesc cu apa calduta marind cantitatea de apa o data cu cresterea lastarilor.
 

daisy111

Active Member
Buna ideea d.le popescu ,numai ca,nu stiu cat vor rezista.Nu ii vad asa de dezvoltati si ma tem sa nu patesc cum am patit cu cei crescuti aerieni pe planta. :? Maine o sa le fac poza sa vedeti cat de mari sunt.Oricum ar fi,de rezista sau nu,asta a fost un fel de experiment pt mine,sa vad daca ii pot inumltii si altfel decat despartirea rizomilor. :D
 

Simina

Active Member
Cati rizomi ai? Aplica ambele metode cu jumatate din ei.
E experiment. Garantii nu exista...ceva tot trebuie sa fie ok. Macar cu o parte din ei.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus