Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din motive bine intemeiate(pisica :giggle: )azi am fost nevoita sa scot rizomii de achi din ghiveci......... :mrgreen:
Voi i-ati tinut vreodata iarna fara pamint?
Eu nu am procedat asa niciodata.Sa fac sau nu o experienta de genul asta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa se chirceasca rau si in primavara sa nu mai dea muguri. Dar poti sa-i pastrezi intr-o punguta cu pamant usor umezit.
 

dorinas

Member
Eu anul trecut i-am tinut intr-o cutie de plastic cu capac (cum sunt cele de inghetata) in care am pus nisip pana la mijloc apoi rizomii apoi iar nisip si am pus capacul.Capacul l-am gaurit cu un cui in mai multe locuri si i-am dus in pivnita. S-au pastrat foarte bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu cum se intampla dar:
- nu fac muguri toti rizomii
- nu toti mugurii fac tulpini
- nu toate tulpinile fac si flori

Eu am rizomi de mai multe feluri dar la inflorire a ajuns doar unul. Le trebuie vraji sau asta e rata de reusita?
 

floare mica

Member
cornelia a spus:
Nu stiu cum se intampla dar:
- nu fac muguri toti rizomii
- nu toti mugurii fac tulpini
- nu toate tulpinile fac si flori

Eu am rizomi de mai multe feluri dar la inflorire a ajuns doar unul. Le trebuie vraji sau asta e rata de reusita?
Si eu am patit la fel vara trecuta. Intr-un ghiveci am avut 6-7 rizomi. Au inflorit doar doi restul s-au ofilit frunzele. Si alt ghiveci cu trei rizomi au inflorit toti. Cred ca secretul este cel mult doi - trei rizomi intr-un ghiveci. :idea:
 

zamfira

Member
Poate trebuie sa ajunga la un anumit stadiu de maturizare ca sa infloreasca .Nu cred ca ii intereseaza prea tare sa fie 2-3 intr-un ghiveci :)
Eu am in 2 jardiniere, e drept din cei clasici , mov, dar s-au inmultit enorm si infloresc intr-o veselie
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Oare?
Eu anul asta in primavara am pus jumatati sau chiar numai virfulete mici de rizom in pamint si au inflorit .Este adevarat ca mult mai tirziu decit ceilalti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tocmai am umblat si eu la ei mei. Stateau cuminti unde i-am lasat in toamna - in ghiveci cu pamantul reavan. Unii mai mici, altii mai mari ... se pregateau sa dea mugurasi.
 

Erwin

Member
Eu i-am verificat pe ai mei. Sunt incoltiti. dar inca nu i-am scos la lumina. Nu am loc. Primavara asta ma cam enerveaza; cred ca s-a ratacit pe undeva...
 

ste

Member
Ai mei inca dorm, dar s-au trezit gloxiniile... inca 10 ghivece de pus... nu mai stiu unde :x
 
A

Anonymous

Guest
si eu am scos deja micutele ghivecele cuachi la lumina. Abia astept sa vad c iese,ca anul trecut am primit tot cite doua firisoare...Cel mai fain a fost al de la DYA !!!
 

ami

Member
Hmm...acum cred ca este timpul sa intreb :rofl: :are cineva un rizom de achi in plus(contra-cost bineinteles)?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ami,stai sa rasara!Si precis vei avea.Cred ca nu numai unul ci mai multi.Aici lumea e saritoare ..........
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus