Aloe

belisima

Well-Known Member

aceasta e aloea mea,cred ca are peste 10 ani,poza e de acum 3 ani,mai am o aloe arborescens,tot la fel de mare...
am folosit frunze in scop medicinal,nu stiu daca are afecte miraculoase,persoana care s-a tratat si se trateaza a depasit termenul de supravietuire estimat de medic :roll: vom vedea dupa tomografia de luna asta daca a avut efect in reducerea unei tumori...
 

Dea

Active Member
Minunata aloe, belisima! :clap:
Multa sanatate si putere persoanei de care spui ca urmeaza un tratament! Si sa ne dai vesti imbucuratoare!!! :rugaciune:
 

belisima

Well-Known Member
mersi dea!acum 6 luni arata groznic,si medicul l-a trimis acasa,ca "nu apuca Craciunul"intre timp s-a ingradat vreo 15 kg si munceste toata ziua prin gradina,nu a urmat niciun tratament pt cancer pt ca l-a momentul respectiv sanatatea nu-i permitea sa faca chimio,iar dr a zis ca n-are rost...tratamentu l-am facut cu aloe arborescens si miere
 

andreiacamelia

Active Member
Numai Vera sau Arbores au efect terapeutic? Celelalte nu? Adica Black jam sau Aristata nu? Pe mine de fapt ma intereseaza sucul din frunza. Are cineva Vera de dat?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Andreea, eu din cate stiu numai Aloe vera e cea al carui suc are efect terapeutic. Si asa cum a spus si Geodezia, planta trebuie sa fie mai "batrana" de trei ani. Acum ma gandesc ca daca este un lastar dintr-o planta mai veche, nu mai trebuie asteptati trei ani. :gandit: :? :nu stiu:
 

andreiacamelia

Active Member
Din asta avea bunicul meu si cand avea dureri de stomac, mesteca putina. Eu am folosit odata pentru un herpes care tot imi iesea pe buza de sus si mi-a intrat un pic de seva. Amara rau! :bolnav:
Acum caut aloe tot pentru seva sa pun pe niste excrescente micute la gat. Stiu ca le usuca bine.
 

andreiacamelia

Active Member
Nu cred ca este Vera, ca nu are punctisoare albe pe frunze. Ca sa infloresaca trebuie sa aibe conditiile necesare infloririi.
 

geodezia

Well-Known Member
http://www.daciccool.ro/sanatate-si-fru ... medicinale
este aloe vera eu ziceam stea de mare .am pierdut-o dupa vreo 8 ani ca ma cam saturasem de ea .. se facea mare mare ca si cea arborescenta acun mai arborescenta si inca vreo 2 sau 3 feluri da la un moment dat te plictisesti de ele .. floarea la aloe nu e cine stie ce un bat cu niste inflroescente mici planta in sine este magnifica asa cum e fara flori
 

adite

Active Member
Pare Aloe Arborescens. Daca pozele erau mai mari, imi dadeam seama mai bine. Nici a mea n-a inflorit desi este destul de batrana si are cam acelasi regim ca si cactusii.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Leonora, daca citesti cu vreo doua pagini in urma, cipriansuta ma ajuta in identificarea unei aloe similare cu a ta. Se pare ca doua varietati de aloe A. striatula si A. arborescens au caracteristici comune cu plantele noastre. Intre ele sunt mici diferente referitoare la forma, marimea si densitatea tepilor, culoarea florilor... Desi nu pot afirma cu certitudine din care tip e aloea mea, pot afirma ca are efect terapeutic incercat de familia mea. Ajuta enorm in caz de arsuri.
 
Sus