Amaryllis (Hippeastrum) part III

Dixisor

Member
In sfarsit, credeam ca ma sare cu infloritul si anul asta....a facut doar trei flori, dar l-am iertat
Nu stiu ce varietate e dar stiu ca i-am cumparat de la o sera (2 am luat atunci) prin 2010.

 

sarselia

Active Member
Moderator
Dixisor a spus:
In sfarsit, credeam ca ma sare cu infloritul si anul asta....a facut doar trei flori, dar l-am iertat
Nu stiu ce varietate e dar stiu ca i-am cumparat de la o sera (2 am luat atunci) prin 2010.

Popgeo foarte frumosi toti!
Al tau pare a fi un Red Lion.Zic eu....
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Unul din amarillysii mei s-a trezit. Bulbul insa e mititel, iar tija subtirica. Cu ce sa il hranesc sa se intremeze?
 

yo_man

Active Member
Voi in ce tip de pamant le tineti? Cat de des le fertilizati, faceti amestecul la jumatate din doza recomandata de producator?
 

yo_man

Active Member
Chiar nu mai este nimeni pe aici? Vine sezonul lor.
Suporta soarele direct? Pe net am gasit informatii contradictorii..unii zic da, altii nu..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
poti folosii pamint de flori din comert ,eu asa stiu ca nu are nevoie de pamint special .
- stiu ca pana cand nu apare bobocul nu are nevoie de lumina, doar de caldura ,
-dupa ce apare tija floarala se poate aseza si pe pervarzul unui geam ,oricum pe vremea asta nu e atat de mult soare sa-l afecteze .
-nu se uda pana nu apare tija floara ,in caz contrar ii cresc frunzele si nu infloreste .
-se poate folosii ingrasamint odata pe sapt .
ps : nu sunt experta in amarylisi :blush:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fertilizarea o faci dupa ce trece floarea, pentru ca bulbul consuma multa energie pentru flori si are nevoie sa se refaca. Nu stiu ce fertilizant sa iti recomand. Eu am o alta metoda, toti amarilisii i-am plantat in cosulete de plastic pentru bulbi si ii pun cu totul in gradina. Inainte sa vina inghetul scot cosuletele din pamant si le depozitez la racoare peste iarna. Pana in primavara uit de ele. In gradina nu ii fertilizez deloc.

Pana nu apare tija florala, bulbul se pastreaza in repaos (nu se uda). Abia dupa ce incepe sa se vada tija florala incepi sa il uzi cate putin.
Pana incepe canicula poti lasa ghiveciul al o fereastra insorita, dar daca soarele devine puternic, frunzele se pot arde si iti recomand sa il muti la semiumbra.
 

yo_man

Active Member
Multumesc pt raspunsuri! Mai am si un bulb mic, cat o fisa de 10 bani, plantat singur intr-un ghiveci mic. Pot sa-i dau ingrasamant? Are 2 frunze, iar ultima data cand l-am scos avea o radacina de 3 mm, cred ca a crescut de atunci..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La bulbii mici e important sa nu ii bagi in repaos peste iarna. Asta pana ajung la dimensiunea la care pot face flori. De ingrasaminte nu stiu ce sa iti recomand, dupa cum iti spuneam, eu nu prea pun fertilizanti plantelor. Asta nu inseamna ca e bine cum fac eu, pur si simplu sunt mai comoda. Insa nu pot da sfaturi in privinta fertilizatorilor.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am gresit-o anul asta si am udat inainte sa vad tija deci adio inflorire. Cu toate astea, ma intreb daca sa-i las in pace sa faca frunze sau nu?? Oricum, nu vad de ce sa-i mai trec in repaos ca oricum fara fertilizare ratez si inflorirea viitoare. Deci, expertii in amarillys, ce ma sfatuiti? :)
 
Sus