Amenajare stancarie

victoria222

Active Member
Bog, eu zic ca esti pe cale sa creezi o stancarie minunata. Asa cum ai plantat sempervivum intre pietrele alea, poti planta foarte multe alte specii de plante alpine intre pietrele cu foarte putin pamant: garofite, caldaruse, sedum-uri, campanule, saxifraga, irisi pitici, armeria, cerastium, si multe altele. Iar in cele cu pamant mai mult, poti planta si plante mai mari, gen levantica, rozmarin, pini mugo, in orice caz semi-arbusti. Mie personal mi se pare gutuiul japonez si alti arbusti lemnosi cam prea mari pentru a creste intr-o stancarie. Gutuiul japonez se face imens in cativa ani. Al meu are diametrul de 1m.
 

bog

New Member
:? mda
cred ca ai dreptate cu gutuiul. O sa-l mut
Tre sa gasesc niste ienuperi la preturi rezonabile si mai inlocuiesc din plantute
Cred ca va ramane doar piracantha(care e superba chiar si iarna) si ienuperi
merci pt sfat
Am pus in toamna niste gentiene, dar gerul le-a topit. Stie cineva dac isi revin si cand ar trebui sa se intample asta
Merci
 

alfa

Active Member
Ar fi trebuit sa apara gentienele pana la ora asta. Nu se vede nici un lastaras, nimic? :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ea nu se lauda.......dar dupa parerea mea este cea mai frumoasa si aranjata gradina pe care am vazut-o in ultimul timp prin albume

http://taia.sunphoto.ro/PRIMAVARA_2011/pagina7

fiecare planta este asezata acolo unde trebuie,fiecare obiect de un rafinament rar este pus ca sa evidentieze frumusetea locului iar asezarea in sine este fermecatoare.
Lauda i-o aduc lui Taia evidet.Plimbati-va putin prin gradina aceasta si sigur va veti deconecta.Eu una am fost fascinata.Felicitari Taia!!! .Nu te cunosc,nu am vorbit niciodata dar sincer iti admir desavirsitul bun gust si rafinamentul de care ai dat dovada.
Fie-mi iertata pledoaria dar chiar a meritat :oops:
 

Pocalinda

Member
Si eu m-am plimbat virtual de multe ori , mi se pare de inspiratie franceza, multe din obiectele din ea le-am vazut intr-o piata in inima Parisului. Felicitari si din partea mea.
 

IZA

Active Member
:clap: Mada, foarte frumos ! Acum o sa infloreasca sedumurile. La anul viitor o sa acopere totul acolo :wink:
 

miki70

Active Member
Madairina arata superb cu plantutele , au crescut mai inalte si acopera bolovanii mai mult. Superb!!!
 
Sus