Anasonul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pimpinella Anisum Fam.UMBELLIFERAE

Planta anuala,aromatica cu tulpina cilindrica fistuloasa,ramificata.Frunzele bazale sunt rotunjite iar cele de la mijlocul tulpinei sunt penate cu foliole late.Frunzele tulpinei superioare sunt trilobate sau imparipenate cu foliolele foarte ingustate. Florile sunt mici,albe dispuse in umbele compuse.
Fructele sunt ovoide,periforme de 3-5 mm ,compuse din 2 acheme convexe verzui-cenusii,paroase. Originara din Asia Mica si Nordul Africii.
De la aceasta planta se utilizeaza semintele care au nenumarate intrebuintari atit in medicina cit si ca aromatizant alimentar.
In medicina se foloseste in special sub forma de ceai avind proprietati carminative,diuretice,digestive,vermifuge,antispastice,expectorante.
De asemenea se pot obtine uleiuri volatile utilizate in industria farmaceutica.

Ati folosit vreodata seminte de anason?
Daca da,spuneti-ne si noua cind si sub ce forma!

Daca puneti o lingurita de seminte sfarimate in compozitia unui chec obisnuit......iamiiii..........veti vedea ce parfum deosebit ii da.
In bucataria austriaca se foloseste destul de mult atit la produsele de panificatie cit si la fabricarea prajiturilor!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Eu folosesc seminte de anason regulat. Chiar am rugat un prieten care se intoarce pe 17 decembrie din dubai sa imi aduca stelute intregi de anason. La noi se gasesc doar seminte. Imi place sa il folosesc la biscuitii pentru ceai. Este un aromatizant excelent si pentru tarta cu mere si scortisoara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca sunt proaspete sunt foooooooooooarte aromate.Pina acum citiva ani faceam si chec cu anason.Cred ca am exagerat cu mincatul si mi s-a luat.......... :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Bunica mea avea in gradina si-l folosea la aromatizarea tuicii...nu stiu cit de buna era ca pe vremea aceea aveam interzis la ea :rofl:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
E fooooarte buna! La turci este o bautura traditionala - "eni raki" se numeste - cu un pronuntat gust de anason. Eu nu beau tarie dar de fiecare data cand merg cu sotul meu la restaurantul turcesc cer un paharel de eni raki si parca mancarea devine o experienta exotica aparte.
Ghia_don, nu stiam ca anasonul rezista la noi! Poti sa ne dai mai multe detalii?
 

ghia_don

Active Member
Pai ce pot sa-ti spun, pe vremea aceea eram copil, dar tin minte ca planta seamana cu mararul si inflorescentele la fel. Noua ne placea tare mult gustul semintelor, chiar verzi, si le mincam...facindu-i in ciuda bunicului care nu ne permitea acest lucru (cind ne vedea...ca in rest :) )...
 

narcisab

Member
e bun pentru bebei - se spune ca le calmeaza colicile si pentru mamele care alapteaza - cica ar spori laptele.
la primavara vreau sa pun si eu in gradina :)
 

zi_inflorata

Member
Moderator
:rofl:). ... "operatiunea bebe " se petrece evident acasa. Dar pana vine bebelusul cu glas, ma ingrijesc de ceilalti copilasi ai mei, inflorati si minunati!
 

dana

Member
Eu de mult caut anason sub orice forma dar pe-aici n-am gasit.
Eu stiam ca ptr.colici si laptele mamicilor este bun chimenul nu anasonul.
La sutele de litri de ceai de chimen cat m-au fortat sa beau sa stiti ca intr-adevar a fost bun la asa ceva.
Nu degeaba eram asemuita cu vaca satului ! : :rofl:
Puteti sa incercati cele cu bebei ca n-o s ava para rau.
Si ceiutul puteti sa-l dati - in concentratie mai slaba - si bebelusilor.
Daca am gresit sa stiti ca eu asa am primit sfaturi de la toate bunicutele care roiau in jurul meu
 

zi_inflorata

Member
Moderator
dana, la noi in Constanta, anason se gaseste la plafar si costa cam 2 lei cutia. Nu stiu daca fructele respective mai pot produce puiuti, dar poate ne spune cineva cunoscator de pe aici. Oricum eu am de gand sa incerc sa prind din seminte la primavara.
 

narcisab

Member
asa, din semintze din alea planuiam si eu sa seaman.
pe de alta parte, anasonul cu stelutele alea frumoase din care se fac si bauturile pare sa fie "anason chinezesc" dupa o cautare pe google. Al nostru seamana tare cu mararul.

anason, chimen, musetel - am baut si eu tone la primul BB ca lui nu i-a placut decat lapticul scuipa ceaiul
 

dana

Member
Da,voi da si eu o raita pe la Plafar desi nu prea cred sa iasa ceva din acele seminte.
Stiu ca ptr.a rezista destul de mult prin magazine,tuturor semintelor li-i se aplica diverse procedee necesare preintampinarii mucegaiului,etc.
Mie mi-ar fi placut sa am vreo 2 seminte din acela chinezesc care are o savoare deosebita si totusi diferita de a celui autohton.
 

fixpix

Active Member
hmmm.... mie mi-ar place o planta care face stelutele...
cica e arbore... din familia magnoliilor.
Illicium verum
asa ii zice.
star anise, chinese anise... in engleza.
am vazut multe stelute (sic!) prin mancarurile din taiwan si erau tare ciudate asa cum apareau ele asa intregi...
imi place si planta cum arata...florile sunt misto de tot.
o sa incerc sa fac rost de ele de la amicii care ii mai am prin coltu ala de lume... din cate stiu ce se vinde sunt seminte uscate sau chiar... prajite? sau asa mi se parea mie... ???
:)
 

ACHIMENES

Member
Hop si tu Caline, sa ne chinuiesti cu minunatiile alea........ mai bine ne aduceai de pe unde fusesi.
Am o capsula si chiar am pus o samanta, dar nu sunt sigura daca in ghiveciul acela a rasarit plantuta....... eu obisnuiesc sa arunc orice samanta in ce ghiveci imi vine la indemana si apoi tine-te, nu mai stiu, care si cum :rofl:
Am rabdare sa vad ce mama sfantului este in ghiveci, pt ca de rasarit a rasarit dar inca nu recunosc "balaria" :rofl:
 
Sus