Annona squamosa

Aura

Member
Astazi am primit si eu semincioare de "Annona squamosa "...tocmai din Guiana Franceza.
Asa arata acest fruct

http://www.prlog.org/10760470-sugar-apple.jpg

Fructul acesta este numit de francezi si "pomme cannelle"..adica "marul scortisoara" ! A nu se confunda, nu este fructul arborelui de scortisoara ! Am inteles ca acest fruct ar avea un gust tare parfumat ...si ca frunzele acestui pom au miros oarecum de scortisoara....si ca se face ceai din ele ,de aici si asemanarea de nume dar nu-i tot una cu scortisorul de la care folosim scoarta ! (sper ca intr-o zi...cat mai apropiata sa fac rost si de acele semincioare de scortisor adevarat :D )

pana una alta...asa arata semincioarele de Annona squamosa

http://libellule.sunphoto.ro/Annona_squamosa/22389441

Tin la curent cu ce-o rasari :)

A mai plantat cineva ? sfaturi, pareri, idei....

Aura
 

Aura

Member
Multumesc. Sper ca vor germina. Mai citesc putin despre plantuta si apoi la treaba...sa vad cum fac cu semintele...ma intreb,sa le tin in apa cateva ore ?

Aura
 

gty

Member
interesant
dar o sa reziste la noi ?
sau doar in ghiveci ?

de unde faci rost de asa seminte ?
 

Aura

Member
Salut !
Crezi ca eu nu sunt constienta ca la noi nu tin ??si ca nu tin doar asa..si nici in ghiveci nu prea.... doar in sere :wink: Nu este neaparat o chestie de-a imi incerca norocul si de inconstienta ci bucuria, placerea de a avea plantute de pe alte meleaguri, de a materializa dorinta pe care mi-au lasat-o unele plantute pe care le-am vazut doar in fotografii, bucuria de a obtine o plantuta dintr-o samanta....desigur ca papilele mele gustative ar vrea sa traga foloase de pe urma plantutelor acestea...sau cel putin, sa vad o floricea :) dar astea-s vise, tata, vise... :rofl: ...sau mai stii? poate ca intr-o zi....ce e bine de stiut, e ca ..trebuie incercat....
Semincioarele le comand de pe net, de pe diverse site-uri sau de la persoane care imi par de incredere.

Aura
 

Raven77

Member
Da, Aura. Eu am pus in iunie 6 seminte de Cherimoya. Acum am 5 plantute care au cate 7-8 frunze iar tulpina da semne de lemnificare (apare scoarta) la baza. E drept, trebuie sa-i separ cat mai repede. Voi reveni si cu poze.
 

fixpix

Active Member
eh, aura, o sa ajungi in curand sa iti dai seama ca mare satisfactie din ce zici tu n-o sa ai.
sa ma fi vazut pe mine prin tarile alea exotice din asia cum strangeam toate semintele de la fructele nemaivazute pana atunci.
dar odata ajuns acasa, si incercat cu ele... mi-am dat seama ca nu am nici spatiul, nici timpul, nici rabdarea, nici satisfactii (nyema flori, nyema fructe) cu asemenea chestii - pomi fructiferi exotici.
asa ca treptat m-am intors spre plante care chiar o duc bine in ghiveci, si te mai bucura cu cate o floare din cand in cand.
tentatia e mare sa ai asa ceva. dar pomii astia nu prea sunt atractivi in sine!
nu prea te poti lauda la lume nici cu florile lor, nici cu fructele lor...
dar! SPOR la germinare, daca asta iti face placere!
:mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
tentatia e mare sa ai asa ceva. dar pomii astia nu prea sunt atractivi in sine!
nu prea te poti lauda la lume nici cu florile lor, nici cu fructele lor...
dar! SPOR la germinare, daca asta iti face placere!
:mrgreen:
Cred ca ea nu pentru lume face asta ci pentru propria ei bucurie si satisfactie sufleteasca.Din tot ce am citit eu postat de ea este impatimita in a face experimente si nu de oricare.
Nu cred ca se dezumfla ea la cuvintele tale dar..........mie imi place perseverenta ei :D

Sclipirea din ochii cuiva care chiar a vazut o saminta germinind si apoi crescind nu se compara decit poate cu satisfactia cresterii unui copilas . :D
 

fixpix

Active Member
hehehe gabiuta,

pai nici nu asta era intentia. mi-am exprimat punctul de vedere.
si mie imi place sa fac experimente. daca mi-ai fi vazut apartamentu iarna trecuta - cu ghivece cu seminte pe la toate geamurile si chiar si in frigider.
dar asta e concluzia mea.
ma bucura samanta incoltita...dar imi place sa duc la bun sfarsit un experiment. sa vad o floare, sau ceva...
e pur si simplu un mod de a vedea lucrurile.

si nu prea cred ca cineva planteaza, seamana ceva doar pentru EL/EA.
atunci pentru ce mai exista sectiunea aia lunga cu pozele noastre postate ca sa le vada lumea?

poate chiar trage sperante sa pape un fruct din proprie productie... dar aura, eu am papat asa ceva, si in afara de multi samburi, altceva nu am remarcat special la el.
mai cu pofta pap pere, piersici sau struguri!
:rofl:
 

Aura

Member
Inteleg multe si am trait multe pe pielea mea din ce zici tu , Caline.
Dar ce vrei tu acusica...daca mie plantutele acestea imi plac ? :wink:
Nicio suparare. Ma bucura si un alt punct de vedere.
Deja am pierdut multe plante si rau mi-a picat la corason.... :cry: dar nu imi pot schimba preferintele cu una cu doua...uite, eu nu am asa la suflet plantutele acestea care infloresc asa frumos ...violete, orhidee, hoya...etc etc cum am copaceii !!! prefer un bat cu doua frunze, numit "copac", "arbore" decat anuale, perene etc....si ce daca daca sunt sanse mici minuscule sa "pap" ceva de pe urma "copaciosilor" mei...? mie tot mi-s dragi 8)

So? ireparabila..... :rofl:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ciudat , ieri am primit si eu cherimoya si incep si eu calatoria asta , sper sa mi placa la gust :rofl:
 

fixpix

Active Member
asa e aura si danero... fiecare cu pasarelele lui.
io sper ca peste 5 ani sa primesc un pachet anonim cu un fruct de annona in el
:mrgreen:
 

Aura

Member
Din pacate, ai avut dreptate...Caline...
am cam pierdut toate minunatiile mele exotice.... :( asa ca mi s-a cam taiat....
de ieri, am intrat si eu randul gradinarul..iubitorilor de plante cu picioarele pe pamant...si mi-am cumparat trei orhidee....si totusi..imi lipsesc plantutele mele minunate obtinute din seminte :cry:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ieri am mancat o anona si sper sa prind si eu una desi ori fructul era necopt ori nu mi a placut mie , dar continuuuuuuui
 

fixpix

Active Member
draga aura.... sper ca acuma n-o sa zici ca am cobit.... si o sa-mi trimiti factura... :rofl:
dar asta e. daca nu ai o sera imensa in care sa le mearga cat de cat, mai mult se chinuie si tu odata cu ele.
dar poftele oricum trebuie sa ni le satisfacem cumva!
daca aceste plante sunt pe placul tau, nu te opri.
sau poate incerci o variatiune, faci o mica schimbare.
am fost si eu in etapa pomi tropicali, mi-a trecut. a urmat etapa hibiscusi, mi-a trecut. apoi cea gloxinia, aproape mi-a trecut.
mi-am scos gloxiniile la vanzare, noroc ca nu le-a vrut nimeni (ca mi-ar parea rau acuma dupa ele).
etc.etc.etc.
acuma incep sa am tot mai mare pofta de suculente, agave, etc. astea cresc relativ mai greu si cu unele poti economisi spatiu.
nu-ti mai spun cat spatiu fura Castanospermum australe pe care il mai am.
nu mi-a inflorit decat o data acum 3-4 ani. daca as sti ce i-a placut atunci...

DECI... nu te da batuta daca asta e satisfactia ta.
:mrgreen:
 

Aura

Member
eheee, Dane, si eu continui de cativa ani..dar cand pierd plantutele iesite din semintele plantate de mine...mi se rupe sufletul, nu alta :wink:

p.s.Mi-a germinat o semincioara de Annona si acum are vreo 10 cm plantuta. Voi fotografia si va voi arata.

Caline, multam de incurajare...

Aura
 
Sus