Anthurium bolnavior

miki70

Active Member
Anthuriumul meu e bolnavior, a inceput sa faca pete pe frunzele de la baza :(
Il pulverizez aproape zilnic, il ud atunci cand la suprafata se usuca pamantul , il tratez asa de cand l-am cumparat (sept 2010). Sa fie oare din cauza lipsei aciditatii din sol? Ce sa-i fac? Help!! :nu-mi_place:


 

dana

Member
a fost vazut de soare dupa pulverizare?
la mine frunzele batrane fact pete din astea si le tratez cu ignoranta;cand petele se intind le tai :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


incepe prin decolorarea si inmuierea frunzelor in zonde diferite pe frunze apoi zona se usuca

Daca se intampla asa e vorba de Cercospora un spor de ciuperca , care traieste in zona calda si umeda a plantei.

Apa de regula e de vina , atunci cand plantele sunt stropite pe timp de iarna si apa nu e absorbita sau evaporata in timpi utili

combatere : stergea frunzelor cu Dithane sau Topsin 1 plic la 10 l apa solutie , eliminarea sporilor prin tunderea frunzelor patate .

Deasemenea si solul trebuie stropit si apoi "sapat" usor sa patrunda si fungicidul la adancime , eventual presarata si scortisoara preventiv
succes
 

angela draganoiu

Active Member
si eu patesc ceva aproape similar cu Miki70. frunzele anturiumului meu se maronesc la varf sau in partea cea mai de sus a lobului, in situatia asta le tai cand se maronesc aproape de tot. dar sint frunze mai vechi nu cele noi. si infloreste destul de greu si face o singura floare desi e destul de batran. este varietatea pt flori taiate.
 

miki70

Active Member
Danero multumesc . I-am taiat toate frunzele bolnave si de lene nu l-am mai pulverizat de 2-3 zile, nu vad nici o pata noua. Intentionez sa-i schimb ghiveciul si atunci ii voi pune pamant nou si-l voi trata si pe frunze.
Am Topsin in casa, il pot folosi pentru a sterge frunzele pana cumpar Dithane? Topsin stiu ca e pun si pt ciupercile din sol, oare e bun sa stropesc radacinile atunci cand schimb substratul?
 

miki70

Active Member
Il cercetai mai bine, are mici puncte galbene pe dosul frunzelor care cred ca se vor face pete mari. Il voi trata cu topsin de urgenta pentru ca daca mai tai din frunze va fi foarte chel :(
Dane multumesc inca odata , mi l-ai salvat de Anthurica :rose:
 

fixpix

Active Member
eu nu mi-am pulverizat niciodata anthurium-u. si mai ales pe timp de iarna.
frunzele se usca de batrane ce is... cele noi sunt ok.
 

miki70

Active Member
Azi i-am schimbat substratul (Florimo pt acidofile) , i-am pulverizat radacinile si frunzele cu topsin (1plic la 10l) Astept rezultatele :rugaciune:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bravo e mai bun dar e prea puternici la plante in ghivece.

Tratamentul se repeta la 6-7 zile pana la vindecare, iar frunzele afectate vor cadea si nu se vor vindeca .

sa nu fie stropit pe frunze in perioada asta

succes si iti tin pumnii :oops:
 

miki70

Active Member
Multumesc!
Sper sa nu-i mai cada frunze, cele afectate au doar un punct foarte mic .
O sa va tin la curent cu starea pacientului.
 
Sus