Balansoar

gombos

New Member
Nu am facut poze in timp ce lam facut si nu stiu cum as putea explica modul de impletire.la inceput si eu masuram cu ruleta dar acum merge la ochi, dupa ce te asezi in el se egalizeaza daca sau lucrat bine nodurile si sa respectat alternanta impletiri intre fire
 

Cosstel

Member
DM7 a spus:
Sa fiti indulgeti (indulgente). Nu sunt tamplar...
Felicitari ! Imi place mai mult balansoarul tau :cry: acest lucru se datoreaza si faptului ca ai reusit sa amenajezi un "colt" de verdeata care pune si mai mult in valoare constructia.
Din pacate la mine situatia se prezinta la fel ca si anul trecut, poate nucul a mai crescut un pic.
 

sonia

Member
Va felicit pt.balansoar,hamac si sezlong.Foarte frumoase!Sa le folositi sanatosi.Am luat si eu modelul si o sa rog pe cineva sa ma ajute sa fac.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu imi doresc un balansoar de lemn, am vazut unul saptamana trecuta la Carrefour Pitesti si mi-a ramas inima la elera vreo 700 lei, dar deja cheltuisem banii pe la Praktiker :D
dar pana una alta ne multumim cu hamacul, pacat ca nu prea avem un nuc sa-l punem sub el :wink:
 

coxu25

New Member
Salut, acesta este primul meu post pe acest forum:)
sunt in cursul realizarii a 2 balansoare din carpen...o sa pun si poze, e mai greu ca nu am dimensiuni si pe primul il facem dupa ochi,la al 2-lea fac ceva calcule+experienta de la primul si vedem ce va iesi.
merge greu treaba cu decojitul:(, trebuie decojite imediat dupa taiere pentru ca daca se evapora seva din coaja se vor decoji greu de tot.
problema este ca nu lasam lemnul sa se usuce suficient si sper sa nu se crape in viitor...om vedea:)
 

coxu25

New Member
promit ca pun poze, am facut o scurta pauza din diferite motive dar luni sper sa incepem iarasi:D
 

mymo

Active Member
No,ca ne apuca si pe noi febra balansoarelor :rofl:
Deocamdata doar scheletul,de o parte si de alta se vor catara doua clematite :D
E facut din barnele de la casa veche pe care am demolat-o,facut suta la suta de sotul meu si lacuit suta la suta de mine :marfa:
 

aleynad

Active Member
Moderator
mymo, a iesit fff frumos
imi place f mult
trebuie sa-l pun si eu pe al meu sot la munca...ca din primavara nu a mai mesterit nimic :)
 

mymo

Active Member
Multumesc,ma bucur ca va place :D
Balansoarul asta a fost facut mai mult ca suport pentru clematite,asa a inceput toata nebunia,ca dupa cum vedeti si-n poze.....noi n-avem geamuri la feresti,da' avem balansoar :rofl:
 
Sus