Banane pe langa Casa

attila

Member
Draga Hariclea

Fireste planta si destul de marii :wink:
De aceea cred ca deja ala anu vor face babane si nu voi necaji cumparatorul :wink:
 

attila

Member
Draga Gabi
Daca planta este de b\natura sa se faca banan pe ea si nu numai ornamental este atunci cam 4 ani cum este a mea si conditii foarte buna si iarna altfel cam greu se se manifesta .
Ei vedeti eu doar acum pot sa va spun ca am bananiere de vanzare care face si fructe .
Ati dai seama ce sar fi intamplat dac vindeam voua si ma faceati neserios :wink:
Dar asa liber la piata :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

attila

Member
Si cum vam promis si o alta varianta .
:D
Sper ca o sa va placa din pacate a ramas fara frunze din cauza mea ca acum 3 saptamani a prins un val de frig -4 grade si le-a ars frunzele .
Dar se va reface in primavara dar este posibil si mai devreme .
Deci si din aceasta varianta va fii de vanzare cand doreste cineva putin ciufulit dar va fii banana rosie frumoasa si foarte decorativa :wink:

http://s122.photobucket.com/albums/o240 ... Veluntina/
 

attila

Member
Draga claudia_s
Din pacate cum vad varianta asta 80% nu va face fruct este numai de ornament am si eu din asta din pacate :(
Am o cunostinta si nici la el nimic de 6 ani tot se inmulteste dar fructe nimic .
Dar poate tu vei avea noroc :roll: sa speram .
Vezi acum de ce am specificat mai sus toate astea .
Ca daca ceva la mine face fruct trebuie sa faca si la altii :wink:
 

carla_ro_b

Member
Pun si eu o intrebare... :? sper sa nu par cam tampitica... :) In banana am vazut ca exista seminte.... :idea: pot sa obtin ceva din ele? :?:
 

michaela

Active Member
Attila dar musa de exterior ai? am vazut la cineva in apropiere de mine si e o nebunie cred ca e musa sikkimensis?!?! Se pare ca e hardy musa si se preteaza la noi in tara...
 

attila

Member
Draga carla_ro_b
Din pacate la aceasta intrebare nu pot sa-ti raspund ca la mine nu facea samburi
michaela

sikkimensis-ul si loa mine este afara dar trebuie acoperit si putin ancalzit eu am rezolvat treaba cu un furtun termostatat.
Se gaseste in germania sunt mai multe marimi si mai multe putere .
Eu am una de 5 metri de 150 watt
 

michaela

Active Member
Ciudat....sikkimensis se pare ca rezista pana la -15 -17 grade asadar nu stiu de ce-ar trebui incalzit?!?!!.....mai ales ca ultimele ierni au fost blande...vecinii mei nu-l invelesc deloc daramite sa-l incalzeasca....nu stiu ....cred c-o sa le cer un pui sa-l incerc si eu....oricum merci pt info
 

attila

Member
michaela

Nu uita tu stai la Bucuresti
Eu sus la Satu Mare unde acum 3 ani era si -29 sa ca am nevoia de ea !
 

Yanquapin

Member
Michaela, esti sigura ca e sikkimensis? Am avut vreo 40, plus alti cca. 40 M. itinerans- i-am ucis pe TOTI, ca rizomi in balcon- le-am supraapreciat rezistenta la uscaciune: i-am tinut pur si simplu intr-o cutie, fara sol etc. Aveau 10 cm diametru si vreo 1,8 m... Vor veni din nou la anul, ca seminte! Asta inseamna, desigur, COMANDA!
Basjoo am vazut in Germania, fara protectii, dar iernile nu erau prea aspre. Oricum, vezi prognoza si arunci patura pe ei!
 
Sus