Banuti de turba

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iris, dar plantute ai luat de la Pominova??? Ca pretul pt banuti pare ok si as lua mai multe chestiuni de la ei...
 

iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Iris, dar plantute ai luat de la Pominova??? Ca pretul pt banuti pare ok si as lua mai multe chestiuni de la ei...
Nu am cumparat plante dar intentionez sa cumpar cate ceva pe la sfarsitul lunii Martie preturile sunt la unele ok.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Iris , si calitativ ai fost multumit/a , adik la "umflat" :rofl: , planuiesc sa iau si eu ceva de la ei , mersi
 

iris

Active Member
danero2004 a spus:
Iris , si calitativ ai fost multumit , adik la "umflat" :rofl: , planuiesc sa iau si eu ceva de la ei , mersi
Toate semintele puse la germinat adica cele de leandru si cele de Datura le-am pus in aceste pastile doar ca, eu dupa ce le-am umflat le-am desfacut din "plasuta" lor pt. a obtine un pat de turba unde sa pot inghesuii semintele.Deci, isi fac treaba bine. :)
 

Aura

Member
Va multumesc de raspunsuri. Sper sa gasesc si eu banutii acestia...eu ma chinui cu pusul in apa...cu pamant mucegait si tot asa...
Aura
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sonia ceea ce semnalezi tu este un aspect moral, dar nimeni nu poate fi constrans sa cumpere de la cineva numai pentru ca e in acelasi anturaj. La vremurile astea probabil ca singurul criteriu real in achizitionarea unui produs este pretul.

Pe mine nu ma deranjeaza sa existe mai multi furnizori pentru ceva ce tine de gradinarit. Singura observatie este ca discutati despre furnizori in sectiunea de "metode de inmultire".

Rog moderatorul sa "sparga" topicul si sa duca ce trebuie in "furnizori".

In rest, gradinarit eficient la toata lumea.
 

adela

New Member
Legat de acesti banuti: din ce am citit aici despre ei se uda destul de des si totusi cineva spunea ca udarea se face mar rar , dupa 1-2 saptamani de la insamantare. Ma puteti lamuri si pe mine cum se procedeaza cu mentinerea umiditatii corecte?

Multumesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cea mai buna varianta horticola e sa pui banutii pe o suprafata de pasla asezata intro tavita si uzi doar pasla si isi ia singur apa sau mai bine zis mentine umezeala din pastila...
succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pasla necesara cam la aceasta grosime



si o idee de plantare , diferita de cea de plasare pasla sub ghivece sau banuti




succes
 

adela

New Member
La chestia cu pasla nu m-as fi gandit si peretele acela de verdeata din fotografie e foarte ingenios . Ma gandesc ca pot acoperi asa un perete din curte, ceva gen tablou viu, si-l pot stropi rapid si usor cu un jet de furtun.
Multumesc mult de tot pentru sfaturi danero2004.
 

veretregn

Active Member
am folosit banuti sau pelete din turba pentru seminte strelitzia, passiflora, panselute, statice, lavatera, imortele, rosii, ardei gras, butasi de peperomia, butasi de crizanteme. Rezultatele obtinute au fost foarte slabe. Am renuntat la ei si am rezultate bune cu substratul special pentru seminte si butasi si rezultatele au fost bune.

Turba este prea repede drenabila, se usuca extrem de repede, si odata uscat devin mai greu permeabila. Nu recomand nici pelete din turba si nici recipientele din turba nimanui!

Exista modalitati diferite de ridicare a semintelor si pentru butasi care nu implica lezarea radacinilor la transplantare care sunt mai usor de controlat;
 

alfa

Active Member
Anul acesta am folosit pentru prima data banuti. Cumparati de la Emeclau, ea stie ce marca sunt.
Am mutat in banuti rasadurile de rudbeckia, verbine, levantica si ochiul boului, majoritatea cand erau in 4 frunzulite. Inafara de 2 plantute, la care cred ca le-am retezat eu radacinile la mutare, nu am avut alte pierderi. E adevarat ca i-am udat cu solutie cu Ferticare. Azi, dupa aproximativ 2 saptamani de la mutarea pe banuti, am plantat rasadurile in ghivece individuale, pentru ca radacinile ieseau deja prin panza banutilor. Nu stiu datorita calitatii banutilor sau al ingrasamantului le merge bine, dar eu una pana acum sunt tare multumita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca am mai spus:eu folosesc pentru orice seminte numai banuti de turba.Imi plac mult si /fara sa se supere Eme/ dupa ce ii cumpar de la orice fitofarmacie in apa in care ii pun la umflat pun putin ingrasamint si putin fungicid.
In felul acesta ii imbogatesc si semintele exrag ceea le trebuie din ei.Ca si lastarii de altfel.
Astfel stiu sigur ca plantutele care rasar sunt sanatoase si viguroase.Iar radacinile formate din lastari au luat tot ce le trebuie.
Daca ii acoperiti cu folie nu e nevoie sa ii udati.......... :D
Nu prea imi "iese" chestia cu pamintul in caserole :( ...cred ca suntem prea buni prieteni eu cu banutii :rofl: :rofl: :rofl: si cel mai important este ca nu am dat niciodata rateuri.
 
Sus