banuti de turba

pentru cei interesati,la magazinul fitosanitar din piata roseti se gasesc banuti de turba la 1500 lei vechi bucata, ieftin nu?
 

MihaelaV

Member
Eu am luat din Hornach cu 40 de bani. E bine de stiut in caz ca mai vreau sa mai cumpar. Unde mai exact este acest magazin?
 

sicamin

Member
Violeta ,la noi sant in Iosefin la mag. de seminte de plante. Sant doua mag unul langa altul dar preturile difera mult. Vezi ca sant cu 0.25 Ron.(2.500Lei)
 

carla_ro_b

Member
Eu am luat e la brico cu 14 lei 20 buc :eek: , dar era urgenta si nu am mai stat sa caut in alta parte.
Sunt marca WERGA. Am pus seminte de plante aromatice in banuti si dupa prima noapte deja salvia incoltise. Acum dupa 3 zile salvia deja a ajuns la folie si alti 7 banuti din 10 cu diverse seminte au muguras. Si semintele erau de acum 2 ani :)

urgenta era pentru o crenguta de ulm taiata di planta mama - sa vedem daca face radacini :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai da, asta era ideea: sa-ti faci stoc si cand ai nevoie apelezi la el. Sa vezi cum arata debaraua mea: pachete cu banuti, ghivece, pamant, pietricele, tutori ... cam tot ce-mi trebuie pentru flori. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Cornelia si la mine balconul e plin cu de toate spre disperarea "dusmanului" :wink: . Mie momentele de bigulit plante si pusi lastari sunt si la 22 ...23.Trebuie sa am mereu totul in casa :rofl:
 

Bridget

Member
intrebare de incepatoare: am pus niste lastarasi de passiflora in banuti de turba si le-am acoperit cu peturi. trebuie sa mai torn apa din cand in cand, sau le las asa? cum sa fac, pentru ca nu as vrea sub nici o forma sa pierd passi.
 

gomez99

Well-Known Member
din experienta mea, banutii trebuie sa fie umezi - nu uzi. eu am un pet de 0,5 caruia i-am dat o gaura de 1 mm in capac si pot uda cu el fiecare banut dupa necesitati.

da cum adica "i-am acoperit cu peturi?"
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu mai uzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nuuuuuuuuuuuuuuuu..................Daca ai facut cum trebuia nu mai umbli la ei de loc vreo doua-trei saptamini.O sa vezi radacinile cum ies prin banut dupa acest interval de timp.
Succes!
 

nutilepadat

Active Member
si eu sunt curioasa am pus numai in banuti de turba( daruiti de Gabiuta :D ) la prins hibi si frunze de gloxinii in perlit nu am pus ,pt ca nu am :( dar o sa gasesc eu pe undeva de cumparat :D
Nici banuti de turba nu sunt de cumparat la noi, nu am gasit nicaieri nici in supermarketuri avem doar REAL ,BAUMAX care au si ceva ingrasaminte pamant ghivece ....cand am intrebat la niste florarii daca au banuti au facut :eek: :? si eu :suparat: .... :rofl:
 

nicao

Member
Eu sunt mai noua in gradinarit. Am citi pe forum ca pot pune frunzele de violete la inradacinat in banuti. Asa ca azi m-am dus la magazin si am luat banuti. Acum insa nu stiu cum anume ii folosesc.
Pun frunzulita in ei si ii ud? Cat de mare sa fie frunzulita?
 

nicao

Member
Aha. Si nu i se acopera gaura din mijloc din moment ce se va imbiba cu apa? Sunt curioasa cum va evolua.
Si daca vreau sa pun o funza de violeta o pun un banut pana la baza frunzei? Sau ii las si un pic de codita la suprafata?
 
Sus