Bibliografie de specialitate

Aurelian

Member
Salut,
Pentru cei ce nu ma cunosc, numele meu este Aurelian, iar pe acest forum am postat in special in sectiunea bonsai , fiind un pasionat al acestei arte.
M-am hotarat sa scriu acest topic aici deoarece mi s-a infiripat in minte ideea infiintarii unei mici livezi intrucat socrii mei detin o buna bucata de teren arabil undeva in judetul Valcea la aproximativ 50 Km de Dragasani. In aceasta locatie exista deja plantati, ca in orice gospodarie de la tara, destul de multi pomi , in mare lor majoritate pruni, dar intentionez ca in aceasta toamna sa extind aceasta livada cu meri, peri, visini etc.
Pentru inceput, ma gandesc la aproximativ 100 pomi, iar apoi in urmatorii ani chiar sa maresc semnificativ numarul pomilor.
In acest sens, am inceput sa ma documentez, citind intr-o prima faza mai toate topicurile importante din aceasta sectiune, dar totusi e nevoie de mult mai mult studiu, iar pana la toamna, in paralel cu pregatitul si ingraditul terenului, intentionez sa acumulez suficient de multe informatii cat sa imi permita sa incep acest , sa-i spunem hobby, cu dreptul..
Acum vine rugamintea mea la voi.
As avea nevoie de cateva informatii privind titluri de carti de specialitate care pot fi gasite in comert si pe care voi le considerati utile, articole , site-uri (altele decat cele deja aduse in discutie pe aici) si poate chiar fisiere pdf pe care le-ati putea detine si care au relevanta vis-a vis de acest subiect.
Va multumesc anticipat.
 

ACHIMENES

Member
Buna Aurelian
Problema ta se poate rezolva mergand la libraria de la Agronomie ( la poarta), unde ai sa gasesti foarte multe carti cu ceea ce te intereseaza.
Bafta!
 

Aurelian

Member
Buna,
Nu locul de unde se pot procura carti este problema mea. La agronomie mi-a trecut si mie prin cap sa incerc, si mai stiu un magazin undeva prin Baneasa vis-a vis de restaurantul Cocosatul unde printre altele am vazut si ceva carti... Pe langa astea am mai gasit si toata lista asta de titluri de aici http://sfaturipomicole.tripod.com/id13.html
dar problema e, care din aceste carti le considerati voi ( cei mai cu experienta ) mai utile, mai complete, etc...ca nu ma pot duce in librarie si sa iau la rand 20-30 de titluri pana sa ma hotarasc sa aleg 2-3.
 

ACHIMENES

Member
Pai tu de unde crezi ca stiu eu ce se mai gaseste in librarie, poate unele sunt bune, altele mai slabute, chiar nu pot sa te ajut la modul acesta.
Pot doar sa dau o fuga la librarie ( ca tot am treaba in facultate) si sa-ti recomand cateva titluri.........cel mai bine era sa ai acces la biblioteca universitatii, acolo aveai de unde alege :D :D
Ai nelamuriri, vorbim pe pm.
 

Aurelian

Member
Hai sa o luam altfel.
Am citit de curand intr-un alt post de-al tau ca atunci cand nu esti sigura de un anumit lucru pui mana pe carte si iti extragi informatiile necesare. Care este titlul si autorul acelei carti?
Tot ceea ce ma intereseaza sunt doar cateva titluri de carti pe care voi le aveti si le considerati utile. Chiar daca sunt editii mai vechi..presun ca au mai fost si ele reeditate nu ?
 

ACHIMENES

Member
Pomicultura de Pomohaci si Cepoiu...editii mai vechi, dar detaliate.
Pomologia de Hoza......pe asta a scos-o cam acum 3 - 4 ani si asta e super.
Eu nu le am decat copii xerox.
Dupa ele am invatat, pe ele ti le recomand, daca mai sunt si altii care ne pot spune despre alte carti care sa le fi fost de folos, ii rugam sa ne spuna
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
paul.mihai a spus:
M-ar interesa sa comand eventual una sau doua carti (dc e cuprinzatoare sunt sigur ca una ar fi suficienta) de pe internet evetual, intrucat in lbrarii nu gasesc nimic de specialitate sau niste tratate serioase. E vorba de intretinerea merilor si a perilor in special desi as dori sa cumpar si caisi. Detin notiunile de baza, imi curat de cativa ani pomii, doar ca acum am cumparat cativa mici ( in primavara viitoare fac 3 ani) si as dori sa le aplic o directionare, un tratament pentru daunatori si o ingrijire cat mai bune posibil, informatii care nu le-am gasit tratate pe larg pe internet.
Ar fi ideal daca ar avea cineva de vanzare o astfel de carte, daca mi-ar putea recomanda numele unei astfel de carti sau o pagina de internet de unde as putea sa cumper un astfel de tratat de specialitate.
Multumesc!
ACHIMENES a spus:
http://good-times.webshots.com/album/569126215teHWDK sigur vei gasi aici ceva care te-ar putea ajuta :D
 
Sus