Bilantul iernarii hibiscusilor

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca Violeta mi-a dat ideea si cred ca e foarte important sa invatam din experientele noastre, va propun sa facem o inventariere a plantelor noastre dupa iernare: cate am pierdut, cate s-au inbolnavit si de ce, cate au iesit sanatoase din iarna.
Si cred ca e important sa mentionam si care au fost conditiile de iernare: temperatura, lumina, regim de udare, alte aspecte pe care le consideram relevante :D .
 

ghia_don

Active Member
Am pierdut multe si, spun eu, cele mai importante ale colectiei mele :(



Am ramas cu cei mai obisnuiti si cu cei citiva prinsi anul trecut..
Cred ca principala cauza a decesului au fost musculitele albe care i-au invadat si de care nu am reusit sa-i scap in totalitate. Or mai fi si alte cauze, dar nu le-am identificat, deoarece consider ca le-am oferit aceleasi conditii ca in anii precedenti cind nu au avut nici o problema.
Au iernat in balcon, cu lumina foarte buna si o temperatura ce n-a scazut sub 18-19 grade. Cred ca si la capitolul apa au avut un deficit, deoarece ii mai saream la udat si cind ii gaseam cu frunzele lasate le dadeam de baut..
De la citiva am reusit sa pun butasi, inca sint verzi, dar n-am umblat la ei sa vad care are radacini si care nu...
 

sicora fabian

Active Member
O prima precizare - nu am raritati, probabil de aceea nu am pierdut niciunul!
Temperatura a variat intre 12 si 16 grade, umiditate destul de mare, udat la nevoie - cand se usca substratul la suprafata.
Nu folosesc substrat de turba (majoritar turba, cum sunt mai toate substraturile din comert), ci un amestec de sase parti pamant de telina, patru parti mranita, patru parti turba, o parte nisip (aproximativ), avantajul major fiind ca nu te inseala la udat, insa nu retine apa in exces, se dreneaza usor, este aerisit si hranitor.
Nu am reusit sa-i fac sa ierneze, asa ca au mai inflorit si iarna . . .
Au intrat in iarna bine hraniti, sanatosi si cu boboci.
Nu obisnuiesc sa-i tund toamna tarziu, prefer sa fie tufa bogata si cu frunze multe, pentru a rezista mai bine conditiilor de lumina putina si temperatura scazuta.
Am aerisit rar si doar cand era caldut, pentru a nu-i supune la curenti reci si sa-si pierde frunzele.
Am avut probleme cu musculita alba si afidele, i-am tratat cu insecticide.
Doina, n-ai avut si pusee de temperatura mai mare?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am pierdut unul singur care a venit cam rablagit de la Georgiana de la Valeni (n-a mai avut unde sa-l tina si la trimis la mine, la pension :) :) dar nu i-a placut prea mult si a plecat intr-o lume mai buna).
Acum vorbind serios, au stat la 18-19 grade, foarte multa lumina (ferestre spre vest) si i-am stropit de vreo doua ori in iarna asta. Nu i-am taiat asta toamna...Am avut bafta si pana acum n-am avut parte de musculita... i-ar de udat, i-am udat cam o data la doua-trei zile pentru ca atunci se usca pamantul la suprafata (amestec de turba si perlit).
 

nick1971

Active Member
ghia_don a spus:
Am pierdut multe si, spun eu, cele mai importante ale colectiei mele :(

Am ramas cu cei mai obisnuiti si cu cei citiva prinsi anul trecut..
Cred ca principala cauza a decesului au fost musculitele albe care i-au invadat si de care nu am reusit sa-i scap in totalitate. Or mai fi si alte cauze, dar nu le-am identificat, deoarece consider ca le-am oferit aceleasi conditii ca in anii precedenti cind nu au avut nici o problema.
Au iernat in balcon, cu lumina foarte buna si o temperatura ce n-a scazut sub 18-19 grade. Cred ca si la capitolul apa au avut un deficit, deoarece ii mai saream la udat si cind ii gaseam cu frunzele lasate le dadeam de baut..
De la citiva am reusit sa pun butasi, inca sint verzi, dar n-am umblat la ei sa vad care are radacini si care nu...
pe toti astia i-ai pierdut? pacat! :(
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Si eu am pierdut doi fitosi ,dar cu restul astept sa se faca timpul de scos afara la aer pentru revenirea dupa o asa iarna,caci sunt cam sifonati deocamdata.
 
Sus