Black Baccara

radu

Member
M-ati ajuta daca din experienta voastra mi-ati putea spune c-am cat de mare creste acest trandafir ? Trebuie sa-l plantez si exista o contradictie majora intre cei de la Lottum care spun ca, creste pana la 80 cm inaltime si intre site-ul helpmefind unde apare la o inaltime maxima de 185 cm.
Daca il are cineva rog sa ma ajute cu aceasta informatie !
Multumesc anticipat !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
se pare ca nu are nimeni Black baccara ,nici eu :(
trandafirii th au tendinta sa faca lastari lungi chiar de 1,80 ,probabil din cauza asta e scris dimensiunea asta pe hmf !
am avut si eu th care crestea de 2 metri si facea flori in varf ,pina cind am aflat ca virgula cu cit le tai mai scurt primavara cu atat fac lastari mai lungi .

Dealtfel B Baccara e cam sensibilos la frig ,e de 7b .
 

radu

Member
sannamaria a spus:
Dealtfel B Baccara e cam sensibilos la frig ,e de 7b .
Multumesc mult !
7b inseamna ca rezista maxim pana la -15 grade celsius. Da se pare ca e c-am sensibil la frig, deci va trebui protejat mai bine iarna.
Eu oricum i-am protejat pe toti prin musuroire si apoi i-am invelit cu un sac de yuta.Crezi ca e destul ?
 

radu

Member
Ma bucur mult ca ma aproba si pe mine cineva, ca sotia mea dupa cateva ore bune in frig, in care m-am chinuit sa trag acei saci de yuta printre spinii trandafirilor care oricum erau c-am maricei ca dimensiune, mi-a spus doar atat : " tu n-ai ce face cu banii ! "
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:rofl: sigur nu o sa inghete !
eu de ex am Pascali care e tot de 7b si anul trecut cind l-am plantat l-am musuroit si a fost ok[ atunci nu stiam ca e 7b] ,nu a inghetat ,acum iar l-am musuroit si atat !
adevarul e ca nu am terminat de musuroit ,trandafirii mei sunt musuroiti cam pe jumatate :oops: ca a venit frigul si e cam inghetat totul ,sper sa mai prind citeva zile mai caldute si termin de musuroit asa cum trebuie :oops:

ps : sotia ta o sa ramana cu gura cascata cind la anul o sa vada gradina plina de trandafiri una si una :wink:
 

radu

Member
Probabil ca e asa cum zici, dar i-am pus in casa in bucatarie 2 ghivece cu patrunjel si tarhon. Si vreau sa-ti spun ca si pe acestea tot eu le ud, ca ea zice ca uita ( desi nu le-a udat niciodata desi sunt sub "nasul ei " )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Radu, nu te obosi sa imbraci in saci trandafirii TH, Polyantha, etc, cei care se taie primavara, n-are nici un rost, zau! O Plantare corecta, cu punctul de altoi la 5 cm sub pamant si o musuroire ca lumea, la 25 cm e suficient. Chiar daca ingheata ce e deasupra, oricum se taie primavara. Nu stiu daca e ok sa-i imbraci in saci de iuta, mai ales ca presupun ca mai au frunze pe ei...iuta o sa se imbibe cu apa, zapada si va tine prea umed in interior, mi-e sa nu favorizeze bolile fungice :?
 

dancoman

Member
..asa ca sa ne incalzim...in nici un caz Black Baccara nu ajunge la 1,85m,este o greseala,probabil vroiau sa scrie0,85m....din ,,experienta,, unde este data o anumita inaltime eu mai...pun de la mine(caci sunt darnic)!:) inca vre-o 20-30cm...dar nu mai mult!!!
 

geodezia

Well-Known Member
rose

Radu cum a rezistat Black baccara-ul .. eu am luat de la d-na din Braila asa ceva pe eticheta si mi-a inflorit o frumusete de englezesc mov si mirositor .. acum am cautat un louis 14 la petrovici ca si ala e frumos nevoie mare .. poate poate iese asta ce scrie pe eticheta
 

geodezia

Well-Known Member
rose

acum sa infloreasca iar si sa vad de unde fac rost de pozar ca am un telefon motorola c 261 si nu am cablu sa descarc in calculator .. sa vad cum o sa ma descurc .. dar in schimb a inflorit cardinal richeliu si e o spendoare exact ca in pozele de la petrovici .. sirbu e de cuvint nu trucheaza pozele
 

geodezia

Well-Known Member
rose

Na pai nu vad unde l-as baga cardul ala de memorie ca desfacui si nu vad unde sa se bage vreun orificiu .. a da lasa ca o sa fac cu telefonul sotului uite Nico imi dadusi o ideee super .ioi ce bine ca imi zisesi ca al sotului are de toate .. acu sa te tii de pozat ... ca mi-a inflorit si rose de recht-ul .. ioi ce bine ca imi zisesi nu de alta da munstead woodul sta sa se desfaca bobocul .. waw
 

geodezia

Well-Known Member
rose

pai nu prea mai sunt asa entuziasmata ca de batrinetea si mai e si chetia ca n-am pozar acu stau sa il prind pe d-l Pipi ca nu prea vine acasa decit dupa ora 22 da fac eu poze macar de as face simbata ..pina atunci s-or mai deschide rosele ..
 
Sus