Bonsai Carmona

vali

Active Member
Moderator
Ce sunt granulele albe din vas, daca poti sa-mi spui? Din imagine, chiar daca-i foarte mare, nu pot sa-mi dau seama...
 

Samsara

Member
vali a spus:
La carmona, in cazul replantarii, este foarte important sa nu fie schimbat absolut tot substratul odata. Nu prea le place sa fie lasate in... ”radacinile goale”.:)
Perioada ideala e primavara inainte de inceperea cresterii, dar momentul nu-i chiar batut in cuie, suporta transplantari si in alte anotimpuri, daca-s facute cu grija.
Habar nu aveam si am nimerit-o numai bine, l-am replantat prin aprilie-mai si i-am lasat si pamantul pe care il avea din magazin .. intuitia :)
 

Samsara

Member
lorisl a spus:
carmona mea incepe sa dea coltu cred... :|

dupa cum vedeti sunt ramuri fara nici o frunza...i-am facut eu o tundere mai amanuntita si la cateva zile(4-5) au inceput sa se ingalbeneasca frunzele si apoi sa se usuce...zilele astea vroiam sa ii schimb pamantu, aman operatiunea?
si eu am o ramura fara pic de frunza, am lasat-o acolo sperand sa-si revina :?
 

bandi87

Member
Samsara a spus:
bandi87 a spus:
am promis ca postez imagini cu copacul care este in "revenire".
(cred ca ajunge si una singura)
are o forma foarte frumoasa, al meu din parti, nu stiu cum au reusit sa-l faca asa :cry:
da dar din pacate ala este singurul unghi "frumos"...celelalte nu sunt admirabile. Cel mai probabil cand copacelul era foarte tinar a fost sucit in jurul unui bat de bambus si lasat sa creasca...de aia are forma asta in spirala...
 

Samsara

Member
Am uitat sa zic ca acum nu-i mai cresc frunze rasucite cum aveam probleme cu cateva luni in urma :? Poate ocazional sa mai vad una doua, frunzele nu-i mai pica, tot asa ocazional, creste de nebun dupa cum se vede, boboci are dar in continuare nu infloresc. Am sarbatorit in februarie un an de cand il am 8)
 

YAN

Member
Sa iti traiasca si sa infloreasca ... ca marul ... ca parul . Apropo de par ... stii ce ti-am mai spus ! :)
 

Samsara

Member
YAN a spus:
Sa iti traiasca si sa infloreasca ... ca marul ... ca parul . Apropo de par ... stii ce ti-am mai spus ! :)

ca parul sau ca părul? :rofl:

Il tund il tund ii fac freza noua mi-ai mai spus tu cev adespre, pfff nici nu mai retin denumirea ... si nu sunt dumirita :?
 

YAN

Member
Samsara a spus:
YAN a spus:
Sa iti traiasca si sa infloreasca ... ca marul ... ca parul . Apropo de par ... stii ce ti-am mai spus ! :)

ca parul sau ca părul? :rofl:

Il tund il tund ii fac freza noua mi-ai mai spus tu cev adespre, pfff nici nu mai retin denumirea ... si nu sunt dumirita :?
Cum vrei , nu te oblig .Daca iti place asa este mai mult decat perfect ! :D
Eu iti spuneam ceva despre marcotajul aerian . Ca sa nu pierzi ce a crescut acolo .
 

YAN

Member
Mor de ciuda ca nu mai stiu unde am vazut un tutorial cu marcotajul aerian . Era cu poze si puteai intelege .Caut!
 
Sus