Bonsai Carmona

YAN

Member
Samsara a spus:
Yan sa inteleg ca ai luat alt Carmona? Te incapatanezi cu ei? :rofl:

P.s.: am vazut fundita de martisor 8)
Pai da ! Mai ales cand l-am vazut pe al tau cat de bine ii merge ! Am luat chiar de martisor si era cam amarat el . A doua zi am vazut unul mai in forma in schimb mi-am pus sperantele in micutul asta .
 

Samsara

Member
Ura ura am 2 floricele inflorite, nu-mi vine sa cred .. majoritatea bobocilor se usuca, dar 2 uite ca au inflorit si inca unul se desface :)
 

YAN

Member
Bravo tie Samsara si al meu are boboci dar se usuca si cad . Inca nu e problema fiind inca in stadiu de adaptare si crestere .
Tine-o tot asa !!!!! :)
 

Samsara

Member
lorisl a spus:
nu stiu ce poti sa ii faci de ii merge asa bine...a mea a dat demult coltu :(
Imi pare rau ... :(

Lu' al meu nu-i fac nimic special, chiar am uitat sa-i cumpar ingrasamantul .. is de groaza ... si dac adin septembrie nu a mai inflorit, azi m -a bucurat :rose:

Yan si al meu la fel facea, boboci multi dar se usuca ... nu stiu cum de acu au si inflorit :?


Asa aratau luni:



Floarea care dadea sa se deschida nu a mai apucat sa faca pasul de tot si se usuca, in schimb au inflorit din bobocii de mai jos:


 

YAN

Member
Samsara a spus:
Pai si de ce nu infloreste atunci? Sau nu are legatura inflorirea cu ingrasamantul pana la urma?
Ba da are legatura ! Dar al meu are cateva frunze cu care supravietuieste . Florile vor apare atunci cand va fi in forma 100% . :D
 

Samsara

Member
tinem pumnii si tine-mi si tu pumnii sa nu uit maine cand trec pe langa florarie sa intru sa vad de ingrasamant :)
 

Samsara

Member
I-au mai inflorit 2 floricele azi. Pentru mine e o bucurie tinand cont ca de cand a venittomna si pana acum primavara nu a mai vrut sa infloreasca
 

Samsara

Member
E cel pe care l-ai cumparat ultima oara?
Ma bucur ca ii merge bine. Si al meu e ok, are boboci, infloreste din cand in cand, nu mai are frunze rasucite ...
 

Samsara

Member
:indragostit: Carmona mea e plina de boboci si infloresc majoritatea, vad ca ii prieste vremea mai calduroasa
 

Sash

Active Member
cipikkus a spus:
Am cumparat azi un bonsai ...Carmona microphylla zic eu ca e. Daca gresesc va rog sa ma corectati. Acum zincer nici bine nu l-am asezat...ca parca imi pare ca are frunzele cam mari. Il pot defolia acum sau are perioada specifica ptr defolire? La baza lui pe pamant se vad niste muschi, e normal sa il achizitionezi asa din comert cu muschi? e vreo boala? Astept sa ma ghidati putin cu el. Am sa incerc sa pun niste poze, iar una din ele e langa un ulm chinezesc.
http://i775.photobucket.com/albums/yy31 ... mag307.jpg
http://i775.photobucket.com/albums/yy31 ... mag308.jpg
http://i775.photobucket.com/albums/yy31 ... mag305.jpg
bandi87 a spus:
daca tocmai l-ai cumparat eu zic sa astepti cu defolierea...nu poti sa stii in ce "hal" a fost tinut pe la magazine, si poti avea surprize neplacute. Vezi mai intai cum se adapteaza de noua locuinta.
cipikkus a spus:
Sincer l-am luat de la Plus si era intr-o cutie cum erau mai toti, ulm, carmona, am impresia ca era si un prunus. Oricum mi se pareau ca fiind niste plante in lesa. Cateva Carmone erau chiar cu flori. Al meu l-am luat ca avea niste frunze vii, un verde inchis frumos, dar fara flori si plus de asta avea niste muschi pe pamant. Din cate am invatat eu de forumul asta muschii nu traiesc faraumiditatea, deci am considerat ca bonsaiul avea umiditate destula, deci practic nu a fost chinuit, asa ca m-am hotarat sa il iau cu speranta ca va face flori la mine acasa. Eu unul consider ca am procedat bine.
Ce vreau sa mai intreb: frunzele noi care ies sunt de un verde crud, asta e ceva normal, sau si frunzele noi ar trebui sa iasa la aceeasi culoare? Poate pare o intrebare prosteasca, dar incepator fiind in ale bonsai-lor e important pentru mine orice amanunt.
bandi87 a spus:
eu nu m-as mira sa ai alta culoare la frunzele noi. Am vazut si eu acesti bonsai in cutii...si ma surprins foarte mult la unii culoarea lor nenaturala :| am senzatia ca sunt hraniti cu ceva ca sa arate astfel.

in orice caz nu am vrut sa se inteleaga ca ai fi procedat incorect. Eu pur si simplu am vorbit din propria experienta cu bonsaii de la magazine, care din pacate majoritatea au dat ortu popii in cazul meu(dintre acestea doua fiind carmone) Absolut tot ce am luat de la garden center-uri sau am cules eu de prin paduri sunt bine mersi.
 
Sus