Brugmansia

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Vicustan, oamenii de pe acest forum sunt foarte generosi, de multe ori daruiesc plante, nu le vand, dar e neplacut cand iti intra cineva in casa si nici nu-ti da buna-ziua ci doar iti cere ceva...
Poate dupa ce te cunoastem si stam de vorba cu tine va fi altfel :D , daca doresti poti sa te prezinti aici:
http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25
A inteles tot!!!Este ora prea tarzie pt. morala....Cred ca sistemul de inregistrare pe forum este mult prea permisiv pentru anumite persoane.Eu cred ca isi doreste mult brugmansia galbena dar... :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si ca sa fim complet off topic dar cu bataie lunga pentru forum :) : si daca isi face prezentarea unde trebuie si scrie cite ceva despre persoana lui/ei (care poate fi sau nu adevarat :!: :?: ) si ramine la acea unica postare de cerere (ca de daruit .... :evil: ) ....crezi ca am cistigat noi ceva ca si comunitate ???S-a imbogatit forumul cu vreo informatie pretioasa?Am aflat noi ceva interesant?S-a dat vreun subiect de dezbatere?
A crescut numarul inregistratilor...ei si??? :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
hai ma lasati omul ca saracu cind a vazut asa frumuseti s-a si repezit ... na intelegeti-l ... acu o sa o ia mai incetiosr .. ca de dat o sa i se dea ... :cry: :cry: stiti si voi ce inseamna sa vrei o floricica na sa ti-o doresti ..mult mult mult si sa alergi dupa ea ..mult mult mult
Bun venit totusi omului grabit .... :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai noi intelegem pe multi :mrgreen: sau pe cei mai multi :) ....
Ideea e cu totul alta... :x
 

camic

Member
Na ca revin eu ontopic :) .
Eu am o brugmasie dintr-un butas primit de la nasa (ei i-a murit planta in acelasi an) de vreo 3-4 ani. Toamna trecuta biata a fost "parjolita'utin de ger dar si-a revenit. Anul asta s-a facut frumoasa dupa ce am pus-o in gradina si are o tulpina groasa. Dupa ce am mutat-o in ghiveci si apoi in casa a cam chelit. Nu a inflorit pana acum (nici nu stiu ce culoare are).
Ce tratament special ar trebui sa ii aplic sa ii mearga mai bine si, poate, sa si infloreasca. Nu am beci, iar in casa temperatura e constanta peste tot, nu am un loc mai racoros. Poate doar o nisa unde tin hainele si aprind din cand in cand becul .... pentru a o pune oarecum la hibernat.
 

geodezia

Well-Known Member
asa chelesc iarna .. nu e problema tine-o la caldura si lumina iar in primavara ii vor da iar frunzele ... asta e vezi ca o sa i se usuce din virfuri si or sa pice singure ..de preferat ar fi sa o tai mai scurt apropae de pamint dar deocamndata las-o asa .. nu trebuie tinuta la umbra si rece ... asta daca nu ai loc pentru ea in casa ... o ti normal ..eu le am pe sala la 15 grade ..temperatura nu trebuie sa scada sub 5-10 grade .mie uneia mi-au murit in beci ..asta datorita si sotului dar acum a trecut mi-am refacut septelul :) :)
 

camic

Member
Multumesc de sfaturi :D , eu ma gandeam ca poate fac eu ceva gresit cu ea, dar cred ca e de vina si sezonul cald mult mai scurt de la noi. Chiar azi dimineata am vazut ca da deja frunzulite noi. Am sa ii fac si o poza.
 

geodezia

Well-Known Member
in general mutatul din pamintul din gradina in vase o afecteaza . la mine mutatul de afara in casa le afecteaza eu avindu-le in vase ff mari adica de 70-100 de kile ...
 

happy

Well-Known Member
geodezia a spus:
in general mutatul din pamintul din gradina in vase o afecteaza . la mine mutatul de afara in casa le afecteaza eu avindu-le in vase ff mari adica de 70-100 de kile ...
Pe cine fericesti cu mutatul ghivecelor?!! :rofl: Eu le am in galeti de 10kg. ;-) Cred ca la anul o sa preiau metoda de a ingropa ghiveciul in gradina pe jumatate.In felul asta radacinile se duc si in sol iar la toamna doar le tai si duc ghiveciul la iernat!
 

ghia_don

Active Member
Eu le am in galeti de 25 l si e chinul de pe lume cind trebuie sa le duc/aduc din beci :( ...
Am zis ca le mai tin si la anul si dupa aceea vad eu daca renunt la ele sau nu...chiar daca imi plac..
 

popescu gp

Well-Known Member
Ghia_don si eu sunt la gandul tau cu brugmansiile;varsta nu-mi mai permite nici un mutatul vaselor cu ele dar sa le mai si plantez in gradina;mai am un nepotel de 2.8 ani si chiar astazi l-am vazut bagand o frunza in gura( nu de brugmansia) dar tentatia este si este principalul motiv de a renunta la ele.
 

geodezia

Well-Known Member
yoy d- Popescu grija mare
:cry: :cry: Happy draga mea asta a fost motivul ca le-am pierdut iarna trecuta ... le-am bagat in beci tot pe motiv de mutat de colo colo .. le aveam superbe dar ma si saturasem sa trag de ele si eu si d-l Pipi(sotul ) si oamenii pe care ii aduceam ..asa ca le-am bagat in beci si mi-au decedat ..am bocit toata primavara si intr-un tirziu mi-au aparut lastari anemici din radacini asa ca nu ma mai risc plus ca am si achizitionat ... la toata famiglia i-a parut rau ca au decedat asa ca acum nu o sa mai fie scandal pe chestia mutarii ..sa ii fi vazut cum imi inspectau vasele ca unde sunt brugmansiile mele ca de ce nu m-am certat cu ei sa le bag in casa etc etc .. asa ca am refacut spetelul si acum e toata lumea fericita la caldura iar pe sala ..sa vedem cum se descurca si sotul cu udatul la vara ..atunci va fi de coma ...
 

attila

Member
An vrut sa le mai tund sa pun la prins dar a plina de flori si ar fi pacat de ele mai asteptam o luna
......
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce frumuseti;felicitari,dar se mai prind acum?Eu am pus la prins de o luna butasi de plumbago indica a caror plante au deja boboci si flori( deci sunt in plina vegetatie)dar inca nu dau semne sa faca radacini.Cred ca simt vremea de afara si nu ce le creiez eu ca, conditii.
 

attila

Member
Multumesc popescu gp
pai la mine acum se prind totdeauna cat despre plumbago indica si eu alerg dupa una ca asta numai nu reusec sa fac rost de ea ca varianta acea albastru alb am una de 2 metri,poate doar rabdare trebuie .
 

attila

Member
popescu gp va multumesc si poate chiar voi avea noroc :D
Cat despre Brugmansii MASCHA eu cred ca si tu ai pus afara cam tarziu din cauza acea doar acum ati anfloresc ca si eu din mai multe motive lene si altele am scos la soare cam taziu si este interesant ca cateva plante am pus mai devreme afara si am mai si schimbat pamantul si iam dat si balega de vaca uscata si an timpul veri de cateva ori ceva angrasamant pentru trandafirii au anflorit de 3 ori adica trei serii de anflorire .Acele acum deja nu mai scot boboci ca si restul .
De acea am hotarat ca la anu ele vor fi primele pe care voi ancerca sa scot din jungla acea ancarcata daca voi reusi ca si acum abia ajung la ele sa le mai ud putin,ce sa facem cand am facut sera am cam subdimensionat putin uitasem ca plantele mai si cresc :nu stiu:
 
Sus