Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am unul ierbos ,clasic, roz, pe care intr-o doara l-am mutat intr-o zona cu umbra in ideea ca il fac cadou unui vecin fiindca se face tufa prea mare si ocupa loc mult.
Surpriza:are 3 boboci desi la plantarea de acum 2 ani era atat de micut ca ma si intrebam cum de rezista.
Acum parca nici nu imi vine sa il mai dau :-D
Astept deschiderea dar merge destul de greu din cauza vremii astia atat de aiurite din ultimul timp.
de la 26 de grade brusc la 14.Na beleaua.
 

geodezia

Well-Known Member
da iar frig ar fi bine sa mai dea un pic de ploaie
la mine a fost asa de uscat si nici nu ma pot lauda ca a plouat cine stie cit
pentru bujori clar le trebuie apa
aseara a batut un vint de te lua pe sus
iar usuca tot ce a plouat
 

geodezia

Well-Known Member
am si eu unul mic al meu mai rosu parca

am stat cu ochii pe el si l-a gasit fata
asa ca si eu hirst hirst cu bastonul pe coasta sa il pipai
nu imi venea sa cred cit este de minunat
 

celebrity

New Member
Aici o poze mai buna un pic, probabil nu e tenuifolia rosea pt ca are funzele tipice de hibrid cu tenuifolia si nu de tenuifolia pur.




Geodezia.... pt problema ta cu pamintul cred ca ar ajuta mult o imbuntataire substantiala cu turba neutra si cetina.
Salutaree la tot forumu'! Bujorul din poza de mai sus este Paeonia Smouthii (rosu), daca florilii ie obovate sau este Paeonia Little Red Gem (rosu sau fuchsia), daca florile au petalele mai mari si mai cretze ;-) Io cred ca este Little Red. Siii, intr'adevar colectia lui Geo este impresionanta!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sezonul bujorilor ierbosi continua viguros..... au mai inflorit:




 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Stai ca abia a inceput....;-) Cu putin noroc .. inflorirea dureaza pina pe 7-15 iunie.
 

adrianam

Well-Known Member
Asa este, sunt foarte frumosi, dar abia dupa 3-4 ani incep sa isi arate frumusetea!
Pana atunci tropaim marunt pe langa ei! :rolleyes:
Am si eu o multime, dar nici unul nu s-a deschis pana acum! :think:
Si am vazut o tufa visinie inflorita in curtea unor prieteni, o frumusete!
Taiasera o gramada din el sa puna in vaze si tot ramasese frumos!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Citeva completari... bujori Ierbosi:

Heritage, officinalis rubra plena -probabil , smouthii & coral sunset. Smouthii si Heritage sint fara nuantze de roz, dar asa prinde camera.


 
Ultima editare:

cristinaf

Well-Known Member
Am un bujor ierbos care an de an devine tot mai mare si are din ce in ce mai multi boboci, insa pe care nu-i duce pana la inflorire. Anul asta are vreo 6-7 care se vad deja ca incep sa se atrofieze. Oare l-am ingropat prea adanc? E singurul cu care patesc asta... Ma bate gandul sa-l mut la toamna.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
nu ai cum sa-l ingropi prea adinc...............prbabil e unul din ala la care trebuie sa elimini 40-75% din boboci ca sa ii deschida pe cei ramasi.
Eu spun sa postezi intrebarea la topicu bujorului arbustiv si poate se gaseste cineva care cunoaste problema bine.
Eu as rupe toti bobocii in afara de 1-2 (in primavara viitoare ma refer) si vezi ce se intimpla...... am si eu unul similar.... numit Osiris dar e cam tinar inca........

12 Mai.


 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus