C. integrifolia Baby White

claude

Well-Known Member
Moderator
O clematita ierboasa de talie mica, la mine e in al 2-la an de la plantare, ajunge cam pana la 60-70 cm inaltime. Florile sunt usor parfumate, cam de 4 cm.
Iarna moare toata partea aeriana, primavara lastareste din radacina.
Este creata de un renumit furnizor german de clematite, Westphal.

Inca nu s-au deschis bobocii, voi posta si poze cu floarea la maturitate

 

bradut

Well-Known Member
Numa' fineturi are Claude! :D Daca este de talie mica, de ce are nevoie de scarita? Sau poate ca s-ar sprijini mai natural pe un arbust ceva. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bradut a spus:
Numa' fineturi are Claude! :D Daca este de talie mica, de ce are nevoie de scarita? Sau poate ca s-ar sprijini mai natural pe un arbust ceva. :)
Tu ai dreptate, s-ar sprijini mai bine pe un arbust dar in spatele ei nu mai incape nimic, sunt 30 cm si pe urma centura de beton a casei, iar scarita am infipt-o acolo ca sa am de ce-o lega in caz de vanturi puternice sau daca se inalta mai mult si se apleaca :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca nu mai creste, Calin, scarita am pus-o acolo ca era in plus si am zis ca e buna sa o leg de ea la vanturi puternice, sa n-o faca una cu pamantul, cum am patit cu ea anul trecut, cand o vijelie mi-a turtit-o complet :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' tu citesti din doi in trei? :mrgreen: Pai am scis in primul post ca e de talie mica :)
 

anasstasia

Active Member
Ma educi, ce sa faci?!? Asta daca mai ai ce educa....Daca te-ai pus in cird cu mine :rofl: :rofl: :rofl:
Si sa vezi ce mi-o iau peste bot cind o sa o vad inflorita si o sa cad pe spate de admiratie :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cum te cunosc la asta n-o sa cazi pe spate, ca florile-s mai mici :mrgreen: Desi clematitele astea cu clopotei ascund niste surprize, la Lagoon florile ajunse la maturitate erau mai mari decat cand s-au deschis, cu vreo 2 cm mai mari :eek:
 

anasstasia

Active Member
Cu vreo 2 cm fata de 1 cm cit aveau initial? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hai ca sint rautacioasa, sint frumoase toate. Daca eu vreau papadie in curte mai fac si fite la clopotei :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scorpie ce esti :rofl: Lagoon a ajuns sa aiba clopoteii cat latimea a 4 degete, deci nu te lega de ele ca te zmotocesc :evil:
 

sarselia

Active Member
Moderator
claude a spus:
O clematita ierboasa de talie mica, la mine e in al 2-la an de la plantare, ajunge cam pana la 60-70 cm inaltime. Florile sunt usor parfumate, cam de 4 cm.
Iarna moare toata partea aeriana, primavara lastareste din radacina.
Este creata de un renumit furnizor german de clematite, Westphal.

Inca nu s-au deschis bobocii, voi posta si poze cu floarea la maturitate


Cat e de gingasa!Imi place enorm de mult!Sa ai parte de ea si sa ii mearga bine.
 
Sus