Callicarpa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Un arbust/tufa de talie mica care produce niste flori care nu iesi in evidentza dar care produce toamna niste ciorchini de fructe/bobitze violet/lila "fosforescent" deosebit de ornamentale .
Se pare ca planta are actiune de alungare a diferitelor insecte printre care si tzintzarii.
 

victoria222

Active Member
Si pe mine m-a impresionat frumusetea de toamna a acestui arbust. In aceasta perioada, un Callicarpa matur va deveni cu siguranta vedeta gradinii. Bobitele sunt de un violet profund, iar frunzele au si ele, pe langa nuante de ocru, roz sau verde palid, nuante de violet, in asa fel incat arbustul parca radiaza culoarea violet in jur.
 

vuk

Member
wow , ce planta superba , mersi pentru info geo , cu siguranta o sa incerc sa fac rost de una
 

melimeli

Active Member
revin si eu aici cu poze
asa arata anul trecut in octombrie cand l-am plantat

asa arata acum...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Meli, da' de ce le-ai recoltat, faci dulceata? :rofl:
M-am nimerit la Baumax zilele trecute si aveau Callicarpa "profusion" la reduceri, asa ca m-am aruncat repede asupra uneia, are cam 60cm. :)
 

melimeli

Active Member
la anul va avea peste un metru :) sa te bucuri de el :D
dulceata nu! :rofl: incerc sa vad daca reusesc sa-l inmultesc prin seminte :wink: :mrgreen: cica trebuie puse de acum afara intr-un ghiveci si ele rasar la primavara :wink: sa vedem!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi,Meli sper sa culeg si eu bobite toamna viitoare! :) Dar sa stii ca am citit ca merge inmultita din butasi verzi primavara sau semi-lemnosi pe timp de vara, asa ca eu o sa incerc sa o inmultesc asa. Succes cu rasaritul din seminte! :D
 

melimeli

Active Member
si eu voi incerca asa :) in primavara era micut nu am vrut sa tai din el :mrgreen: iar in vara pe canicula nu cred ca aveam sansa la reusita
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


n-as zice ca este un arbust care sa ma faca sa ma extaziez in fata lui.Poate cind s-or.... bobi florile :) sa devina mai interesant.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai ala e tot farmecul lui, bobii :) Al meu a inghetat asta-iarna :x Dar am umplut repede locul cu un trandafir :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu mi-am luat ca ma enerveaza astia care ingheata in fiecare iarna, anul trecut tot de jos a luat-o :(
 

ghia_don

Active Member
Eu am doi puiuti din seminte, dar merg tare greu..i-as pune in gradina dar sint atit de mici ca sigur nu i-as mai gasi printre altele :rofl:
 

carla

Active Member
Cred ca nu rezista la frig, si al meu a inghetat si iarna asta si iarna trecuta pana jos :( Si iarna asta chiar m-am chinuit sa-l protejez cu sac si paie si tot degeaba
Inca nu l-am scos, dar tare ma bate gandul, ca imi ocupa locul de pomana si nici bobite nu face, numai frunze
 
Sus