Camellia de gradina

mirela06

Active Member
Da, stiu, draga mea, dar acum 2 ani, am avut saptamini intregi, fara zapada si de la -11, la -24 grade. Atunci mi s-au spart conductele din bucataria de vara, loc unde au stat inchise flori ca: cei 2 maslini, citeva ghivece cu ferigi, etc., etc.Atunci mi-a murit passiflora(a data anul acesta in acelasi loc :) ), Atunci a inghetat una dintre camelli pt. ca avea apa multa in acel loc. Restul, au scapat:aucuba, evonimusii si toate cele v. verzi dar neprotejate.
Asa ca ...ne face feste vremea asta si nu-i batut in cui nimic , niciunde cu temperaturile astea.
Auuuu si ca mi-am adus aminte, am puiul de agava, afara, inca sub zapada , cea care a fost mare, nu s-a mai topit si trebuie sa vad cum fac sa-l contolez. Il pun , maine, pe sotul sa-l descopere.Doamne ce am facut :cry:
Acum ploua cu galeata,dar sunt atit de agitata ca eu cred ca fac nebunia sa vad ce-i cu el, numai sa nu ma vada sotul.
Am fugit repede, am dat zapada si i-am facut o poza. Imi cer scuze de off topic.
L-a ravasit bine greutatea stratului de zapada inghetata, dar virful, desi culcat este bine. Se va ridica.
Vad ca si din frunze s-au rupt. Asta este :(
Am postat pozele la Plante suculente-agava.
 

michaela

Active Member
Uff :x ..... si eu care vroiam sa ma mut acolo... :)
Pana una alta ca sa uitam de "ger" iata ceva care pe mine m-a incantat astazi in gradina... deci... mai avem "un pic" si scapam.... vine primavara :D :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Au iesit ghioceii??? :eek:
e pre devreme cred...sunt tare frumosi si gingasi dar ce te faci daca vine un ger??? ca doar asta se anunta...
sper sa fie bine, dragutii...sunt superbi
 

michaela

Active Member
Nu!... ei nu patesc nimic.... :D Asta-i farmecul lor in zapada :rofl: , acum.... fara :)
Dar asa mi-au incantat ochii , ca nu m-am putut abtine sa nu vi-i arat si voua :wink:
 

mirela06

Active Member
Doamne, ca frumos. Ai mei au dat asta toamna-iarna si acum nu am fost sa vad cum se prezinta,dar cred ca nu prea stralucit :(
 

mirela06

Active Member
Mi-a rupt zapada pe Camellia mea si nu mai am ce face :cry:
Am sa o las asa, cu speranta ca va da de la baza.
Daca nu, asta este :(
 

michaela

Active Member
trebuie sa fie suficient de mari sa reziste la noi :( La ce frig a fost iarna trecuta la mine au decedat si oleiferele, au rezistat doar cele cu tulpini groase bine :( si au mai avut si protectie :roll: insa vreo sapt le-a luat gerul-am fost plecata de acasa-
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai ei zic ca -25 de grade.Unele chiar -30.......... :( Nu ca ma infig acum la cumparat urgent :) ci numai asa de arta conversatiei :mrgreen: despre acea minunat a planta
:D
 

Elektra

Member
Buna, am o intrebare pentru cei care isi lasa cameliile in gradina:cum le protejati?
Eu ma gandesc sa le musuroiesc un pic cu scoarta de conifere(e si acida deci numai bine) si apoi sa folosesc panza de sac, initial vroiam sa le fac un cort, cam ca cele indiene :D, dar ma gandesc acum ca ar avea prea putina lumina acolo, deci cred ca o sa le invelesc doar trunchiul, sa intre ceva lumina.Sper sa functioneze, au bobocei si cred ca numai in primavara o sa-i desfaca, in teorie am una alba una rosie, in practica...sper sa vad :)
 

michaela

Active Member
Au intr-adevar nevoie de lumina, altfel isi vor pierde frunzele si bobocii si nu ai facut nimic. Eu le-am facut un schelet metalic alor mele (un mic solar) iar folia am lasat-o asa cum am cumparat-o (adica in 2) si am imbracat acel schelet.
Asa cum am mai spus... din pacate ale mele tot au avut de suferit de pe urma gerului -in special plantele mai tinere. Daca sunt plante cu tulpina groasa, ai multe sanse-evident si o iarna mai putin geroasa decat cea care a trecut :x

P.S- acum 2 ani camelliile mele erau inflorite iarna sub folie anul trecut, mari pagube. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie aproape ca mi-a murit camelia din gradina asta iarna ...degerase toata. Am scos-o si am plantat-o in ghiveci...acum are un lastar mic si firav, vai mama ei si avea aproape jumatate de metru.
Bine ca n-a murit! Dar nici in gradina nu mai ramane niciuna ca mi-au ajuns experimentele, zau asa!
Si daca se mai anunta si iarna foarte grea...mai bine sa fiu prudenta.
 

michaela

Active Member
Da..... din pacate eu am avut chiar mai multe soiuri..... si sincer, raman cele care au supravietuit, dar altele nu mai testez nici eu :( imi este f clar ca nu fac fata viscolului si gerului aspru de la noi, chiar daca sunt catalogate ca ar fi. Iar cele din Japonia.... sunt uratele ca inflorescenta :)
 

Elektra

Member
michaela a spus:
Iar cele din Japonia.... sunt uratele ca inflorescenta :)
Poate sunt urate daca le compari cu hibrizii noi(si pretentiosi) care sunt superbi cu siguranta, dar comparate cu florile obisnuite din gradina, eu personal numai urate nu pot sa le spun :D
Cameliile mele vor ramane in gradina pentru ca in luna in care au stat in casa, desi au avut lumina destula si nu era prea cald, au stat intepenite, abia in gradina au inceput sa creasca si sa arate bine, chit ca era vara si le mai batea un pic soarele...daca le bag in casa ma indoiesc ca vor trece cu brio peste iarna.
 

michaela

Active Member
"uratele ca inflorescenta " :) adica au floare simpla (alb/rose/rosu) cu hibrizii... e altceva :D
Si-s total de acord cu tine ca mai bine le-a mers la exterior, dar tin pumnii pentru a rezista si iernii. :roll:
- Le poti tine peste iarna, intr-o incapere foarte luminoasa dar rece. Asa le-am pastrat mare majoritate dintre noi, excceptie celor care am experimentat plantarea in gradina.
 

Elektra

Member
michaela a spus:
"uratele ca inflorescenta " :) adica au floare simpla (alb/rose/rosu) cu hibrizii... e altceva :D
Si-s total de acord cu tine ca mai bine le-a mers la exterior, dar tin pumnii pentru a rezista si iernii. :roll:
- Le poti tine peste iarna, intr-o incapere foarte luminoasa dar rece. Asa le-am pastrat mare majoritate dintre noi, excceptie celor care am experimentat plantarea in gradina.
Daca as avea la dispozitie o astfel de camera cu siguranta as incerca, cu greu ma abtin de la hibrizi de camelii, passiflore si altele care garantat nu rezista in gradina...dar cum toata casa e incalzita bine iarna..nu am ce face :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu am inceput sa pun semintze de camelia oleifera... care zice-se ca e cea mai rezistenta camelie. Vre-o 4 le-am lasat in gradina, sa vedem cum se descurca peste iarna.
Pe prospect zicea ca se descurca fara protectie si daca pui semintzele direct in pamint. Am mai pus si ceva hibrizi intre oleifera si japonica.. sa vedem care rezista..
Restul le tzin intr-un hol pina trece iarna..
 
Sus