Cassia

George

Member
Nu am gasit alt topic cu aceasta planta iar eu cred ca merita unul :D
Desi am fost dezamagit cand s-a deschis primul boboc pentru ca ma asteaptam sa am o cu totul alta planta, acum mi-a intrat la inima.
 

George

Member
In ghiveci o am dar ghiveciul e scos afara in curte, pe timpul verii eu scot toate ghivecele afara, le merge mult mai bine decat in casa.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Este foarte frumoasa!Eu am tuns-o pe a mea drastic,pt. ca era deja prea mare,si a lastarit frumos.Acum asteptam floricelele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgica e mare maestru in a creste si intretine plante deosebite.La el gaseai multe varietati in vremuri in care altii cu mari sacrificii gaseau cite un palmier,un hibi fitzos ,un jasmin ,etc....Apropo (desi putin off topic :mrgreen: ) mai ai aristolochia aia care ti se intindea prin toata casa? :D Ce frumoasa era........
 

George

Member
Gabiuta iti multumesc pentru laude :hug: Am fost nevoit sa renunt la aristolochia aceea, crescuse prea mare si facea multa mizerie in casa, nevasta-mea era tot timpul cu gura pe mine din cauza ei :oops:
 

Aura

Member
Salut George,

E din seminte ? Sau ai cumparat planta ?
M-ar interesa sa stiu dupa cat timp infloreste daca este din seminte.

Aura
 

George

Member
Sarut mana Aura :D
Cassia e din seminte, nu mai stiu exact cat are, oricum undeva in jur de patru ani. Ai o astfel de planta? Stiu ca esti pasionata de tot ce inseamna plante exotice :D
 

Aura

Member
Nu, nu mai am. Dar am avut acum vreo 3-4 ani. Era din seminte. Deseori, m-am intrebat "daca rezista, oare facea flori pana acum ?" :visator:

Da, imi plac exoticele, dar mai ales arborii si arbustii exotici. :D

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aurica dragalica pe unde umblasi de nu ai mai scris nimic?Sa ne mai vizitezi ca mie una imi era dor de tine si de experimentele tale! :rose:
Eu am avut o Cassia acum 2 ani achizitionata de la noi din piata de flori.Toata vara a fost inflorita si mi-a placut extrem de mult insa am pierdut-o in iarna.
:(
 
Sus