Cataratoare in Gradina

Yanquapin

Member
Am trecut azi prin zona caminelor "6 Martie"- Kogalniceanu. Pe copacii desfrunziti am vazut ramurele cu frunze ciudate. M-am apropiat si examinat ca vitelul :eek: , ca dupa vreo jumate de minut sa ma pufneasca rasul- erau niste Vinca uriase, catarate, cu tulpini ca serpii, bine intepenite in scoarta copacilor. Vinca este covor vegetal compact la umbra, in toata zona.
Am vazut pe acolo si ambele Yucca- flaccida si filamentosa, cel putin asa cred :roll: .
Mi-am luat si eu niste seminte de cataratoare: Lonicera flava- un fel de Mana Maicii-Domnului; Passiflora incarnata; Aristolochia tomentosa; Trichosanthes cucumeroides; Stauntonia hexaphylla.
Da, sunt un ciudat: langa plante de desert vreau liane, floricele, boscheti, medicinale, palmieri, plus lotusi si pesti etc. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D Nu,nu este nimic ciudat!Multi,chiar foarte multi intelegem mai bine decit iti poti imagina!
 

Yanquapin

Member
In hardaie de mortar, din plastic reciclat negru, 90l- JOPA PROFI LINE. Sunt la Hornbach. Le ingrop, desigur, altfel se fierb lotusii.
 

Eu

Member
eu anul trecut am plantat o Wistera ,daca infloresye anul acesta ,revin cu poze
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans: Am gasit thunbergia grandiflora de cumparat gata inradacinata. :marfa: .Foarte scumpa pentru cit de mica este dar merita efortul!!! :rofl: .V-am spus ca nu ma las :twisted:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine acoperita.Depinde de multe:temperatura in primul rind.Va povestesc la vara viitoare :rofl:
 

ami

Member
Dar de obicei,plantata afara,este considerata o planta ce rezista mai multi ani,sau o planta ce trebuie pusa in fiecare an?
 

ami

Member
Sunt croita pe plantele cataratoare :rofl:
Imi plac foarte mult.Acum...alta intrebare :rofl: (nici nu am primit raspuns la prima si deja pun alta :tavalit: ):ce specii de pasiflora rezista iarna afara?(la ce temperaturi?)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La prima intrebare pot sa-ti spun ca nu este anuala.Daca trece cu bine peste ierni geroase(dupa cum am spus foarte bine acoperite radacinile)lastareste mai bogat in anul urmator.
La passi stiu ca cerulea poate rezista si pina la -10 grede tot cu radacinile bine protejate.
Fiind totusi plante de zone calde...............trebuie de avut grija.Mai bine puse in ghivece pe linga pergole,garduri,pereti,etc..............si atunci exista siguranta ca nu patesc nimic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Moni draga eu zisei ce citii prin alte zari......... :rofl: .O s-o pun in ghiveci mare linga gard ca sa o pot aduce in interior. :)
Dau de veste oricum cu surle si trimbite :twisted:
 

ami

Member
Multumesc,dragutelor! :D
Cred ca peste un an o sa am curtea plina de cataratoare.Le protejez bine cu folii,dat tot nu ma las :)
 

albela

Active Member
Si mie imi plac mult plantele cataratoare. In afara de 4 clematite, 3 tradafiri, o bignonia (campsis) si o mica iedera variegata nu am alte cataratoare decat din alea care ierneaza in interior (passiflore, vigna, thungberia). Ce cataratoare de exterior mai aveti?
 

iraira

Member
Am reusit sa prind un fir de fallopia, poate reusesc sa o inmultesc :) , lonicera (alba), iedera, 3 clematite, o glicina si cativa trandafiri cataratori pusi asta toamna...sa vedem ce se prinde din ei...si eu sunt in cautare de cataratoare ca sa-mi imbrac gardul cat mai repede(din plasa si taare urat!)
 

MONIS

Member
si eu iubesc cataratoarele:4 clematite,lonicera,17 trandafiri cataratori(si nu ma voi opri),zorele,thunbergia,glicina.....lathirus..si tot mi-as mai dori si altele... :evil:
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu iubesc cataratoarele :D
deocamdata am caprifoi, o clematita, cativa trandafiri cataratori si zorelele care au ajuns deja la 2 m
 
Sus