Catina - Lycium barbatum ???

Roxana Peled

Active Member
Acum 2-3 zile nici nu stiam ca aceasta planta exista. Am gasit-o la Dl Levi cu 8 lei in ultima pagina in timp ce faceam o comanda de plantute de acolo si am vazut descrierea luuuuuuunnnggaaaa.......de beneficii si substante continute. Am comandat-o si pe ea, asa, intr-o doara, sa fie.
Din betisorul de pe site nu prea mi-am dat eu seama cum arata planta. Acum, dupa atatea discutii si poze pe care le-am gasit aici inteleg exact despre ce este vorba si da, le-am vazut si eu prin garduri pe la tara toata copilaria.
Sunt la fel, nu sunt la fel, nu stiu si oricum nu conteaza ca acces la gard foarte usor oricum nu prea am. In plus prefer cand fac un lucru sa-l fac o data si bine: cumparat din sursa sigura, sa stiu exact ce am in curte.
Astept astazi sa vina sa-l vad si eu in realitate. Fructe delicioase, sanatoase, planta invaziva :visator: . Imi place cum suna!
 

happy

Well-Known Member
Anul asta nu am mancat goji decat de la Indagra(90lei/kg :eek: ),plantele mele au facut flori dar fructe ba!
Cautand pe googel am dat peste ce zic cei de la Horticultorul despre goji si catina de garduri(gardurarita) ceea ce imi confirma ce cred si eu .Nu este acelasi lucru.Eu am in gradina goji din seminte cumparate
Deci goji este lycium barbarum iar catina de garduri este lycium halimifolium! ;-)
http://www.horticultorul.ro/arbori-arbu ... rdurarita/
 

happy

Well-Known Member
Re:

sentiklos a spus:
:rofl: Nu era vorba de niciun curaj. Eu nu m-am gandit nicio secunda ca ar fi otravitoare. Am identificat planta si gata. GOJI = LYCIUM BARBARUM = CATINA DE GARDURI.
Asta era ideea,sa nu confundam goji cu catina de garduri care este otravitoare!
Ce ai Dane,nu te-ai trezit dupa revelion? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Presupun ca ai catina, nu goji, ca la ala nu trebuie si baieti si fete :) Topicul asta e varza, nu se mai intelege om cu persoana, unii vorbesc de catina, altii de goji :rofl:
 
Sus