Ce este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ena

Member
Am vazut ca unele au denumiri sub poza. Oricum, in a patra eu cred ca este un syngonium.
 

dana_rusu

Member
acum sa-mi fie iertata obraznicia dar numele nu-il stiu dar stiu sigur ca as dori si eu cateva fire.la schimb :?
 

alfa

Active Member
nici o problema, se rezolva. Daruiesc din ea cu mare drag, sigur nu reusesc sa scap de tot :) . Da-mi un pm.
 

melimeli

Active Member
alfa a spus:
Am si eu o necunoscuta. E perena si e invadatoare:

asta seamana cu garofitza cu smoala(eu as o stiu :wink: dar cu sigurantza nu e numele stintific :rofl: )am avut si eu roz voi cauta poza sa o pun sa vedem daca seamana :)
 

AbraMack

Member
Roxana, de trei ani, de cand am planta, nu a facut niciodata flori! Desi, crengile pe care le-am taiat si le-am pus in alt ghiveci....fac frunze in nestire si arata teribil de frumos (revin cu poze!)
Nu cred ca e Datura... frunzele sunt lucioase si moi, cumva catifelate, fara sa fie poroase...


E adevarat ca am denumiri sub unele poze insa mai am o gramada carora nu le stiu denumirea (nici popuara, nici stiintifica...)

Multumesc inca o data pentru identificari... si va doresc cat mai multe plante frumoase si sanatoase...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am şi eu ceva necunoscute. Sunt plante de grădină.
Prima: , recent a dat nişte tije florale: şi florile sunt gen clopoţel, măricele şi gingaşe: Din câte am înţeles e perenă.

A doua e tufa asta: Nici gând de înflorit încă.
 

alfa

Active Member
Al doilea e un aster de toamna :D . Probabil un Aster dumosus. Si va inflori in curand nu iti fa griji. Da-mi de veste daca am avut dreptate :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, alfa! Bănuiam eu a fi aster, însă boboceii par atât de firavi încât aveam dubii... :D
 

aura62

Member
Din ghiveci, am mutat-o in gradina in luna mai. Ii merge foarte bine, este in plin soare, i-au crescut multi lastari tineri, frunzele sunt tari si lucioase, cele tinere sunt verde deschis, iar cele din lastarii vechi sunt verde inchis cu nuante de maron/grena, dar nu stiu nimic despre aceasta planta si daca rezista iarna afara ?
http://aura62.sunphoto.ro/NU_STIU_CE_ES ... QZJEMYTMVC
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus