Ce-i de facut cand tripsii iti distrug colectia?

cornelia

Fondator
Membru staff
Am patit-o acum 2 ani. O frumusete de colectie de aprox 160 de varietati distrusa de tripsi in mare parte. Peste tot eram sfatuita sa dau cu ele la ghena ca nu-si mai revin. Dar mi se rupea sufletul: cum sa fac asta? Asa ca am ales calea cea grea: am incercat sa recuperez fiecare planta in parte. Unele au murit. Altele au crescut stramb. Altele au inflorit ocazional. Si vreo cateva am recuperat cu rozeta frumoasa.

Udat sisific peste vara. Chinuit cu temperatura minima iarna. Stropit si parastropit impotriva tripsilor. Tuns si dragalit. Daca stiam cat de greu e, nu alegeam drumul asta.

Spuneti-mi daca ati patit-o si voi si ce-ati facut?
 

Leanna

Member
Nu am asa cine stie ce colectie,dar am avut si eu probleme cu ei..O planta foarte draga mie..e vb de Warm sunshine...e chiar chircita...presupun ca e atacata de tripsi. Nu fac mare lucru...stropesc cu insecticid, ce-mi recomanda de la fitosanitarie..si le prelucrez pe toate.. Ma starui sa apelez cit mai putin la otravuri, doar in caz de urgenta. Nu de alta monstrii astia mici isi fac imunitate si plus la toate otravim si plantele cit si noi inhalam substantele toxice.
 

byby_anka_w

Member
cu toate ca drumul acesta de recuperare este foarte greu eu tot pe acesta l-am ales.
cum am procedat? am rupt toate frunzele din centrul rozetei,cu grija pt a nu distruge centrul de crestere.le-am tratat cu toate insecticidele pe care le-am avut,alternativ,inclusiv cu Raid.acum violetele sunt in refacere si astept sa vad cum se formeaza rozeta
 

ena

Member
Nici eu nu le-am aruncat, inca ma chinui sa le recuperez pe cele afectate. Din fericire nu au apucat sa le atace pe toate. Frunzele afectate din centrul plantei s-au uscat, dat au iesit multi puisori pe langa. Azi i-am separat. Unii nu cred ca au sanse, pentru ca erau din tulpina si nu au radacini. Eu i-am plantat pe toti si am pus si frunze la inradacinat. Imi pare foarte rau dupa ele pentru ca in iarna au inflorit spectaculos, dar asta e. Am observat ca daca alternezi insecticidul ai sanse mai mari sa nu creasca daunele.
 

Fleur

Active Member
ena, cei fara radacina sunt sukeri si fac si ei radacini. Acopera-i cu ceva transparent ca vor face mai usor radacini si sa nu-i uzi prea tare.
 
Sus