Ce orhidee va doriti?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Vai de ati sti de cand imi doresc eu phale pitice... :( Dar lasa-ti ca vine Mosu,adica Mosii....isi va pune mainile in cap cand ii voi scrie ca vreau tot flori :evil:
 

angela draganoiu

Active Member
eu vorbesc ca Stan Patitu'. mi-a murit o miltonia tricolor dupa care sufar si acum. aveti mare grija cu orhideele. dupa ce le-ati adus acasa UITATI-VA IN GHIVECI SA VEDETI IN CE SUBSTRAT SINT PUSE DE PRODUCATOR . producatorii isi iau masuri sa nu moara plantele pe drum dar, din nestiinta (luati-o in cel mai bun sens) mor la noi pt ca nu stim ce substrat au. sint puse intr-un fel de burete care retine apa si nu o cedeaza usor.
 

marean

Active Member
Pt cei ce-si cumpara phalae pitice,sa stiti ca ele sunt puse in muschi sphagnum,iar acest muschi retine considerabil de multa apa,mai ales daca nu e proaspat,asa ca maaaaare atentie la udare :wink: !
 

cory_helen

Active Member
am vazut una superba grena si mare cat palma... o splendoare... mi-a fost un pic frica sa o iau... sa nu cumva sa moara, mititica de ea...

totusi, daca mai vad, sigur imi voi lua... imi plac si albe, alb cu roz...
mi-am propus ca pana de craciun sa-mi cumpar macar una...

va pup... mult... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unele care sa stea inflorite un an intreg :) si cind le trece floarea sa o ia d ela capat :mrgreen:
 

marean

Active Member
Dragutelor,un maaaare semn al exclamarii pe ceea ce va spun eu acuma : nu exista phalae cascada specie, ci numai phalae crescuti pt a devenii cascada ! Adica,pt a obtine un phalae cascada ai nevoie de : un phalae obisnuit,o tija proaspata,de vreo 10 cm si sarma imbracata in plastic,foarte pliabila ! Cand tija e inca verde-crud , cu grija se infasoara sarma respectiva de-a lungul tijei,si se directioneaza dupa preferinta ,in orice forma doriti , acerst procedeu realizandu-se pe tot parcursul cresterii tijei . De obicei,cand incep sa apara bobocii,tija se obisnuieste sa creasca asa,insa in unele cazuri inca mai e necesar putin ajutor,imbarligand sarma pe spatiile dintre boboci .
 

IULIA

Active Member
Marean, cred ca te cam inseli putin.
ex cea pe care o am eu, la care nu am sirme si totusi e f pendenta. intr-adevar, la cele albe cu floare mare, asa este.
dar nu toate sint asa.
 

marean

Active Member
Asa ziceam si eu,ca ma cam insel,dar,ca un jurnalist,am verificat din cel putin 3 articole ... ca unele tije se cam scurg usor,cresc oarecum curgatoare nu zic nu,insa pt acel efect de tija aproape verticala era cam ciudat sa se obtina dintr-un hibrid atent selectionat ...
 

IULIA

Active Member
mama maiculita, erau unele cu niste tije tari si drepte de 1 metru si 30 cm la bucuresti, cu vreo 8-10 flori pe ea, iar phale resp avea si 2 din astea, drepte ca parii. :) normal sa iasa cascadeee. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A inceput sa ma intereseze subiectul, pentru ca tocmai am achizitionat un bol cu phale ale caror tije sunt orientate in cascada. Am gasit acest articol, unde spune ca nu orice phale poate da o cascada frumoasa. Cele care se preteaza la aceasta orientare trebuie genetic sa produca mai mult de 10 flori pe o tija iar florile sa alterneze estetic. Varietatile cu care se lucreaza sunt albe si roz.
Poate deschidem un topic nou cu acest subiect :D
 

angela draganoiu

Active Member
Caramell sa stii ca am vazut aceste phalenopsis la floraria Cris din Dorobanti si sint absolut fantastice, fabuloase, minunate............. n-am cuvinte sa spun cit de frumoase sint. tijele sint intr-adevar indoite si au foarte multe flori mari albe. n-am intrebat de pret.
 

IULIA

Active Member
Caramell, zii repede de unde le-ai luat.
si pretu, pretu...
ce color?
cite la bol? cite flori au?
spune totttttttt. :eek: :eek: :eek: :eek:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iulia, sunt albe :(. A mea nu are boboci deschisi, dar cele pe care le-am vazut inflorite erau albe.

De unde le-am luat: de la City Garden Pantelimon (am dat sambata detalii la furnizori :D). Si cum mi-a ramas gandul acolo, azi am trecut si mi-am luat un bol. Ochisem eu una sambata, dar aceea se vanduse deja. Cand am plecat mai erau doar 2 la pret redus (50 lei).

Sunt 3 intr-un bol, cu tijele principale fara flori. A mea are 4 tije noi pe care deja m-am apucat sa le curbez pe arcuri. Cele care aveau inca flori erau la 185 lei (si nu 150 cum am scris gresit sambata), dar si acestea cred ca aveau o reducere de la 300 lei (nu mi-a venit sa cred cand am vazut cat era pe factura mea reducerea! :eek: ). Poze nu pot sa fac momentan decat cu telefonul... si ies jalnic, dar daca vreti... ma voi stradui.

Ce probleme au: bolul nu are scurgere. Saracele erau inundate de apa. Am scurs cat am putut apa... si acum sta la "uscat" langa un calorifer dat la maxim.


Angela, intr-adevar sunt superbe! Iar daca nu sunt la reducere, asa se pare, e mai bine sa nu intrebi de pret! Eu abia astept acum sa o vad pe a mea cu tijele complet dezvoltate! :D
 

karmenutza

Member
Sa pui poze, sa pui poze!!!
Eu imi doresc cam multe: o phale cu flori maaari ( indiferent de culoare), inca una cu flori grena, de preferat tot mari dar se poate si mici. O cambria si o ludisia. La capitolul orhidee atat deocamdata.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus