Ce violete nu v-au inflorit?

cornelia

Fondator
Membru staff
ana popa a spus:
Si eu am comandat atunci o violeta Buffalo Hunt, care inca nu a inflorit.
Unii dintre voi s-au plans ca nu v-au inflorit unele violete. Haideti sa detaliem aici si din CE motive.
 

simona2

Member
Am si eu buffalo hunt si e plina de boboci de vreo 2 luni si nici acum nu s-au desfacut . Au ramas tot la fel de mici...ba imi pare ca vor sa se usuce .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca au ramas asa din cauza socurilor termice. La mine in vara asta au inflorit doar cateva. Cele mai multe abia acum incep. Cand vor fi mai multe la maxima inflorire am sa le pozez sa vi le arat.

Am vazut boboci la Buffalo Hunt, Lora Sport, Blue Dragon, Tomahawk, Omaha Thunder, Ozio. Alte 5 sunt deja inflorite.
 

simona2

Member
Am inceput sa le aplic ingrasamant foliar , sperand in niste rezultate mai bune. Frunzele sunt ok , adica nu s-au patat sau ars si la cateva am observat mici boboci . Acum , nu stiu daca este datorita ingrasamantului sau incep ele sa-si revina din amorteala .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E prima oara cand aud de ingrasamant foliar aplicat violetelor. Pe tine te intereseaza frunzele sau florile?
 

simona2

Member
In primul rand ma intereseaza florile , dar fiind foarte micute , m-am gandit ca nu le strica daca le ajut sa creasca mai repede .
 

simona2

Member
Ca ingrasamant foliar folosesc Bionat , care din cate am citit pe eticheta este bun atat pentru crestere cat si pentru inflorire abundenta .
 

dorinas

Member
Simona eu nu le-am pus ingrasaminte niciodata violetelor si sunt mereu inflorite, sotul meu zice ca sunt artificiale din cauza ca nu li se termina florile aproape niciodata, nici macar iarna. Asa ca eu nu cred ca au nevoie de ingrasamant ci de un pamant bun, lumina dar fara soare direct si caldura zic eu, intre 20-24 grade (asa am observat la mine ca le place intervalul asta).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tot asa cred si eu Dorinas. Eu le-am pus foarte rar la ale mele ingrasamant pentru plante cu flori. Fara nimic altceva ...
 

dorinas

Member
Pamant marca Florimo (pentru plante acidofile amestecat cu cel pentru muscate- aceeasi cantitate din fiecare) si apoi il amestec cu putin perlit sau nisip. Eu procedez asa pentru ca mi s-a parut ca cel pentru plante acidofile este prea acid pentru violete. Acelasi amestec folosesc la streptocarpusi, gloxinii, kohlerii, achimenes si puiuti pusi la inradacinat.
 

camic

Member
Eu folosesc tot Florimo....fara sa amestec cu altceva....am mai luat un alt tip de pamant care se betona in ghivece....asa ca nu risc. Perlit aici nu gasesc....deci simplu si am flori mai tot timpul la violete.
Eu am patit cu prima mea violeta primita acum 7 ani....au trecut florile si gata....si am asteptat vreo 3 ani sa infloreasca...nimic. Statea intr-un loc luminos....dar degeaba. In al patrulea an m-am enervat pe ea si am scos-o ziua pe geamul de la dormitor....si seara o bagam inapoi. Acolo avea soare pana la 12. In scurt timp s-a umplut de boboci....am si taiat vre-o 2 randuri de frunze ca nu aveau loc bobocii sa iasa....si tot infloreste...mi-a facut si 2 pui.
Acum am violete la toate geamurile din casa si toate au boboci....singura diferenta intre ele e ca in partea unde sunt geamuri in care bate soarele se desfac boboocii mai repede fata de cele care nu au soare pe ele.
 

camic

Member
Cornelia....de trecut ce sa spun....una e plina de flori de jumatate de an....ideea e ca geamurile sunt batute de soare foarte putine ore...cred ca asta e avantajul meu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am ferestrele spre NV ... si le arde soarele de dupa amiaza. Poate tu esti mai norocoasa.
 

angela draganoiu

Active Member
violetele mele stau pe un geam in care bate soarele pina apune. vara le protejez cu transperante pina se mai domoleste arsita. pamint folosesc si eu Florimo amestecat cu nisip si am vazut ca le place. le ud vara cind se usuca pamintul iar in sezonul rece le ud o data la 8-10 zile.
vara asta insa arsita a fost mult prea puternica si au inflorit foarte putin, florile au fost mici, nu s-au deschis complet, la una roz cu petale zimtate florile au fost simple si de alta culoare. cea albastra a avut pe petale niste dungi de alb de parca era chimera. la 2 dintre ele frunzele s-au patat de alb. toate si-au revenit dupa ce a trecut caldura si acum sint pline de flori. florile se deschid total, nu mai sint mici si au revenit la forma si culoarea lor. cu o singura exceptie o violeta grena care are in continuare frunze patate cu alb, insa apar alte frunze sanatoase, dar nici pina acum n-a inflorit.
mai am citeva la un geam pe rasarit unde au soare citeva ore dimineata dar tot n-au inforit. acea Myrthe pe care am aratat-o abia acum a reinflorit si vad ca are multi boboci. mai am inca 2 care stau degeaba si nu fac flori, am vazut ieri ca una se pregateste de flori am sa v-o arat miine.
ingrasamint le pun rar, Vitaflora, in doza indicata pe ambalaj si am vazut ca da rezultate. problema la violete nu este sa li se administreze ingrasamint ci un pamint bun care sa dreneze bine.
 

emeclau

Active Member
helisananca a spus:
revin si eu cu aceeasi intrebare violeta mea nu vrea sa faca flori,chiar daca i-am rupt din frunze,chiar daca i-am schimbat pamantul,chiar daca are lumina,,nu vrea ea si punct :| :( ce sa-i mai fac ??frunzeee nu se mai satura din facut dar flori nu mai vrea :cry:
 

emeclau

Active Member
helisananca a spus:
nuu e si pozata pe undeva pe aici,e un ghiveci tokmai bun pt ele,,dar e ea fitoasa i s-a pus pata,are si lumina,apa atat cat e nevoie, am intelels ca trebuie sa mai am nitica rabdare :oops: k din august nu a mai inflorit si eu vreau prea multe :oops:
 
Sus