Ceas solar

mihai63

Member
Ceas solar=suprafaţă mărginită de numere, având în centru o tijă a cărei umbră indică cu aproximaţie orele zilei.Are cineva asa ceva?Din ce se poate realiza?
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca se poate suda din ceva si apoi musai patinat.Miine nu stiu daca am timp,ma duc dupa medicamentul ala,dar am sa caut pe net si o sa-ti dau niste link-uri
Hai sa-ti vind un pont...stii ceasul de linga Continental,din dreapta,de la Timisoara ? Intre BEGA si Continental ?
Daca raspunsul e afirmativ,fa si tu unul mai micutz,si or sa cada toti pe spate.Nu s-a gindit nimeni.Pui ce flori vrei tu... :)
 
A

Anonymous

Guest
ceasul solar este un disc amplasat pe o tija ,infipta in pamint.Pe acest disc este aplicat un triunghi isoscel.Sta pe disc "in picioare "pe una dintre laturi.Nu-i nici un chichirez sa aiba cifre,doar nu vrei sa-ti indice ora cind sa bagi gainele in poiata ... :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
lasa-ma te rog pina miine,cind ma intorc acasa,ma apuc de cautat.Aveam un site din Anglia,cu de toate,dar l-au inchis in proportie de 90%.Probabil se reorganizeaza.Am sa caut miine,am si conexiunea proasta acum...
 

mihai63

Member
Multumesc sa traiesti o mie de ani,dar tot nu inteleg ce ai pierdut :? sunt confuz(nu functioneaza niciun pitic la al meu creier) :tavalit:
 
A

Anonymous

Guest
mihai63 a spus:
Ceas solar=suprafaţă mărginită de numere, având în centru o tijă a cărei umbră indică cu aproximaţie orele zilei.Are cineva asa ceva?Din ce se poate realiza?
Un ceas solar e si la intrarea in Parcul Tineretului,pe dreapta,vis a vis de Liceul Sincai,pe un deal,pt inspiratie e bun un drum la fata locului,parerea mnea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca nu ai fost prin Bucuresti in Tineretului unde zice Defne......mi mult ca sigur nu il stii.
Defne,nici nu stiam ca mai exista.
Trebuie sa rascolesc forumul putin fiindca acum vreun an pusese o buna prietena de-a forumului niste linkuri cu ceasuri solare.Nu stiu daca mai exista dar cautam.
 
A

Anonymous

Guest
Ultima oara am fost,acolo,in parc,la unconcert a lui Sfinx. :)
Dar prin intersectia din fata,cea din fata liceului, anul trecut.
 
A

Anonymous

Guest
Pe unul dintre link-urile postate de mine,este un ceas din flori.Nu pare mai interesant ?
Ce ziceti de un concurs.Cu aceasta tema.
Doamna CORNELIA...SE AUDE ?
 
Sus