Cei mai frumosi arbusti/arbori cu flori de primavara

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt curioasa sa aflu care sunt in opinia voastra cei mai frumosi arbusti sau arbori cu flori de primavara. Vreau sa vad ce-mi lipseste din gradina si sa pregatesc lista de achizitii de primavara. :oops:
 

carmenushka

Active Member
Mie imi place magnolia, paulovnia, gutuiul japonez si...corcodusii! Mai ales cand stau sub iei si scutur grengutele si strig: ningeee!
 

victoria222

Active Member
Magnoliile sunt, dupa parerea mea, cei mai spectaculosi arbusti si arbori care infloresc primavara,inainte sa faca frunze, cu flori mari, parfumate si multe. Mie imi plac mult si florile de gutui, si liliacul-care are cel mai incantator parfum- dar acestia infloresc mai spre sfarsitul primaverii.
 

angela draganoiu

Active Member
si mie imi plac magnoliile, liliacul si forsithia dar cel mai mult si mai mult imi plac corcodusii cu parfumul lor minunat si florile delicate; si, pe deasupra, nici nu sint greu de ingrijit si rezista bine la geruri. au un inconvenient : fructele care atrag ca un magnet copiii inca de cand nici nu s-au copt si cad pe jos si fac murdarie si, daca nu esti atent, poti sa aluneci pe ele. cu toate astea imi plac foarte mult.
 

popescu gp

Well-Known Member
arborei si arbusti exotgici si indigeni

Mie imi plac magnoliile,mahonia;Wisteria la mine nu este pretentioasa la inghet si am mov si alba(cea roz mi-a murit fiind probabil pretentioasa la sol desi am mutat-o de 2 or in doua locatii crezand ca nu-i place solul si tot am pierdut-o)Imi place si lonicera toate tipurile dar mai mult lonicera tatarica alba care este si mirositoare la fel ca cea cunoscuta,dar prima infloreste primavara devreme
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pe linga ce s-a mai enumerat aici:
Ciresii japonezi cu flori duble , merii ornamentali, prunii ornamentali cu flori duble, gutui japonez cu flori duble si ceva liane de primavara cu flori care dau inaintea frunzelor.
 

happy

Well-Known Member
Vin si eu cu o propunere :pieris japonica Cupido! :D
Dezavantajul este ca nu prea se gaseste!
 

FlorentinaS

Member
Si eu am un facut un brainstorming similar asta-vara, pentru ca gradina mi-e prea mica sa pot pune tot ce imi doresc, asa ca a trebuit sa aleg.
Si am ales din Ungaria un liliac cu flori duble, mov cu alb. Abia astept sa il vad inflorit! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Liliacul imi place si mie mult mai ales cel cu miros imbatator.Apoi Kerria ca infloreste multe luni pe an.Weigela si deutzia le admir si ma bucur ca le am si eu desi florile nu dureaza prea mult.........
Lagestroemia.........ei???Ce ziceti de ea?
 

happy

Well-Known Member
Nu am in gradina ,dar parca lagerstroemia infloreste mai tarziu ,prin iunie :? :)
Asteptand primavara am descoperit ca hamamelis infloreste acum iarna,se imbraca arbustul in galben!Primii trei ani trebuie protejat ,pe urma nu are probleme cu frigul! :D
 

bradut

Well-Known Member
In gradina mea, ei fac primavara minunata:

Malus floribunda


Pruns serrulata Kanzan


Prunus Amanogawa


Prunus Kiku-shidare-zakura


Magnolia Susan


Magnolia Stellata


Si mai urmeaza...
 

jasp15

Active Member
Mari sunt, frumosi nu mai zic ........sa va bucurati de ei multi, multi ani cu sanatate!
 

LadyBug

Well-Known Member
Si mie imi plac magnoliile, paulownia, ciresii ornamentali roz cu flori duble si florile de mar, catalpa si chitalpa si gutuiul japonez si cornul si piersicul si... multi multi altii
Foarte frumoase exemple, bradut, am luat si eu in primavara ambii ciresi ornamentali pe care ii ai si tu, doar ca sunt micuti si numai unul a inflorit deja. Si magnolii am strans multe, dar prea mici ca sa infloreasca...
 
Sus